It is currently 27 Apr 2024, 16:49

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 2083 posts ]  Go to page 1 2 3 4 584 Next
Author Message
 Post subject: Merita Alfa 147??
PostPosted: 17 Mar 2006, 13:23 
Offline

Joined: 17 Mar 2006, 02:32
Posts: 1
ALFA 147

Salutare,

Posibil posesor de Alfa 147 si am si eu nevoie de sfaturi si pareri.Orice ajutor este binevenit.

O sa optez pt motorul de 1.6 cred.

1.Ce ma intereseaza cel mai mult : gasesc pe la firmele de tuning Kit de ALFA 147 GTA??? Arata super parca este alta masina cu kitul de GTA.

2.cat de fiabile sunt...aud in stanga si in dreapta numa lucruri infioaratoare despre Alfa.Cu suspensia cum sta??Articulatii...si alte elemente de suspensie??Le schimbati odata la 3 luni sau tin si ele macar un an de zile.

Numai bine


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 17 Mar 2006, 13:47 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Salut si bine ai venit

Eu am Alfa 147 1.6 T Spark :P
I`ll strick straight to the subject!

1. Kit de GTA ma indoiesc sa gasesti la firmele de tuning, pentru ca practic este un kit oferit de fabrica. Insa cred ca l-ai putea comanda direct la Autoitalia. Sa presupunem pt o clipa ca esti chiar posesor de GTA si printr-o nefericita intamplare le duci masina pachet, ar trebui sa fie in masura sa iti aduca componentele de caroserie originale, incluzand aici spoilerele, pragurile, eleronul si toate cele, asadar nu vad de ce nu ar face-o la orice alta solicitare. Altfel vorbind, gasesti pe net tot felul de kituri dragute aftermarket derivate din bodykitul de GTA, care probabil te-ar costa cam tot pe-acolo, insa macar ai avea o masina custom, nu un "GTA" stock cu motor de 1.6.. Este posibil sa gasesti pe la asa zisele garaje de tuning in fibra de sticla diverse kituri, sigur o sa gasesti pe cineva care sa iti faca chiar replica dupa kitul de GTA, dar eu te sfatuiesc sa nu faci greseala sa apelezi la asa ceva.. Am vazut cu ochii mei o masina noua stricata cu un astfel de kit :?
Oricum, Alfa 147 arata bine si asa :twisted: Daca vrei neaparat sa ii schimbi putin lookul apelezi la niste jante frumoase, un eleron discret la luneta si eventual o pereche de stopuri, ia sa vezi ce priviri atrage :wink: Uite aici niste chestii dragute

2. Fiind masini cu tenta sportiva normal ca suspensiile sunt ceva mai dure, masina este un pic mai rigida, si de aici intervin si problemele.. Sa zicem doar ca Alfele nu sunt tocmai masini pt Ro, mai ales daca esti nevoit sa circuli zilnic pe un traseu plin de denivelari (cum din pacate sunt eu nevoit sa parcurg zilnic Soseaua Giurgiului pentru cei care cunosc zona..) Eu spre exemplu am articulatiile terminate dupa numai 5 luni, si asta in conditiile in care masina era impecabila cand am intrat cu ea in tara, si nici nu sunt genul care sa imi bat joc de ea (cei care ma cunosc stiu cat pot sa ma injure cand merg in spatele meu pe un drum cu denivelari, nu sunt departe de a ma da jos din masina si a ma apuca sa imping la ea..) Sa zicem ca asta e o "buba", dar care o treci cu vederea cand vine vorba de stabilitate in curbe (ca tot este direct legat de asta) sau de celelalte satisfactii pe care ti le ofera masina.. In rest eu nu prea am avut probleme de fiabilitate, tot ce este normal sa apara la o masina cu o anumita vechime si cu un anumit numar de kilometri..

Sfatul meu.. go for it :wink:

Later edit: Legat de bodykitul de GTA, este posibil sa ma insel insa eu am vaga senzatie ca nu numai spoilerele sunt diferite, ci parca si aripile sunt putin umflate, deci nu stiu daca se potriveste un spoiler de GTA pe un 147 cassual. Este posibil sa ma insel, voi ceilalti ce spuneti?

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 28 Mar 2006, 11:38 
Offline
User avatar

Joined: 09 Feb 2006, 03:12
Posts: 1861
Location: Bucuresti
MERITA.
Daka tu conduci cu inima (spotiva), MERITA. :P . Ca ORICE alta masina, se mai strica.. dar ca ORICE alta masina se repara. Dar nici o nemtzeasca nu-tzi va oferi senzatiile alfei.

Bodykituri "gen" GTA se gasesc pe alfisti.net. Itzi potzi cumpara pe bucatzi: spoilere, praguri si eleroane..... t duce undeva pe la 1.500 euro. Kat despre autoitalia, mai bine itzi cumperi GTA originala decat sa le cumperi de akolo.. iesi mai bine :P .

@ALXege.... mah, eu n-am vazut nici o diferentza la aripi.... dar suspensia lasatapoate crea impresia de umflare a aripilor. Oricum, nu bag mana in foc...... frumos GeTeAul asta.... :shock: :shock:
[/b]

_________________
BMW Z4 sDrive 3.5i
Renault Clio Sport 197
Alfa 159 1.9 mJTD
ex: Alfa Brera '08 2.4mJTD
ex: Alfa 147 1.9mJTD [/b]

http://alexp0pa.mybrute.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 28 Mar 2006, 11:52 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
Hmm. Capota si aripile is la fel. Bara difera (si grilele). Atat!

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 28 Mar 2006, 12:12 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Bun, e bine de stiut..
Insa eu tot la parerea mea raman ca pe un 1.6 (cel mai mic motor de pe Alfa147) nu sta bine kit de GTA. Kitul acela este intradevar frumos din punct de vedere estetic, dar mai mult decat atat, tradeaza un temperament sportiv extrem si impune respect prin asta! Si parca nu ar fi frumos sa isi bata joc chiar si un TDI de la VAG de un "GTA".. :?

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 28 Mar 2006, 12:45 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
:goodpost: Subscriu 100%!

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 28 Mar 2006, 12:53 
Offline
User avatar

Joined: 09 Feb 2006, 03:12
Posts: 1861
Location: Bucuresti
Quote:
TDI de la VAG
:comphate: that hurt

_________________
BMW Z4 sDrive 3.5i
Renault Clio Sport 197
Alfa 159 1.9 mJTD
ex: Alfa Brera '08 2.4mJTD
ex: Alfa 147 1.9mJTD [/b]

http://alexp0pa.mybrute.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 28 Mar 2006, 16:46 
Offline
User avatar

Joined: 07 Nov 2005, 14:54
Posts: 2959
Location: Oradea
la 156 GTA aripile sunt putin mai evazate fata de cea stock
uitati-va la 2 poze in paralel si o sa vedeti diferenta ;)

si cred ca si la 147 e idem

_________________
Alfa Romeo 156 1.6 TS 120hp +Chiptuning +Cold Air Intake


Top
   
 Post subject: Nehotarat
PostPosted: 14 May 2006, 15:50 
Offline

Joined: 01 May 2006, 19:15
Posts: 5
Location: Bucuresti
Va salut!

Sunt un pasionat Alfa....in devenire. Adica, 147 imi place enorm...dar nu sunt hotarat sa fac pasul spre achizitionarea uneia pana nu ma documentez. Actualmente sunt posesor de MG Maestro (deci tot un fel de extremist,....sunt 505 bucati model fabricate). Deci pasiunea nu e o problema pt. mine. Spun extremist in sensul ca nu am ascultat "vox populi" sa imi iau ca "romanu" dacie sau ceva mai comun.

Am fost in targ (Autovit),..m-am uitat pe net,...v-am citit forumul din scoartza in scoartza,....si tot nehotarat am ramas. :D

Ok,...deci,..m-ar interesa,...care model solicita (in regim normal de lucru) o intretinere mai mica,...care motor este cunoscut a fi mai fiabil 1.9 jtd, 2.0 Tspark, 1.6 ,....

Nu am cunoscuti sau cunoscuti ai cunoscutilor care sa aiba Alfa,..deci va cer voua parerea,..

Stiu ca poate par un ateu alfa,...dar nu am gasit unde sa intreb in alta parte.

Stiu de asemenea (din cele citite aici) ca Alfa nu este o masina ieftin de intretinut si ca poate nu este pt. Romania si ca pasiunea trebuie sa domine creierul in momentul alegerii,...de aceea va intreb tocmai pe voi, pt ca ce am citit pe forumul vostru nu a facut decat sa imi invesuneze determinarea.

Ideea este ca imi place foarte mult Alfa (in special 147) dar sotiei ii place VW Golf....

M-ar interesa preturi de piese (daca sunt greu de gasit) si ce "pica" in mod frecvent la Alfe (ex: bucse amortizoare,...loveste cu baia...etc.) sau problemele cu care va confruntati voi (posesorii) de obicei. Va spun asta pt ca stiu ce inseamna sa nu gasesti piese si daca le gasesti sa le iei second-hand sau de la tot felul de dubiosi (a 5-a mana). Ce an a fost "mai bun" etc. Daca e mai bine sa o iei de afara sau din tara de la primul propietar,...cam care e pretul "decent" pt fiecare model 147vs.an de fabricatie,..etc.

P.S.
Alfetta as lua-o pt. trafic 80% oras.

Probabil ca sunt banal cu intrebarile acestea dar sunt 70% hotarat pe Alfa,..numai ca trebuie sa combatem un Golf IV,... :cry: .

Sper sa imi raspundeti cat mai multi..... :D

Cu respect,
Don Lucianno


Last edited by Don Lucianno on 15 May 2006, 09:46, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: 14 May 2006, 19:25 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
La ora actuala,tinand cont de reputatia proasta de care se bucura Alfa in popor,cred ca asta e cel mai dificil lucru,si anume de ai convinge pe potentialii clienti nehotarati sau cei care nu au fost niciodata posesori sa faca pasul si sa devina alfisti(aici un lucru ar trebui sa iti dea de gandit totusi-cei care devin alfisti de regula raman fideli marcii pt tot restul vietii).
Sincer sa fiu,daca as avea o sclipire geniala in a atrage clientii nehotarati as face repede un spot publicitar pt Alfa si as astepta apoi sa incasez banii care vor curge...

Cum nu am fost proprietar de Golf si nici de 147 te pot ajuta numai cu generalitati pe care probabil le-ai mai auzit,ramane sa le simti si tu pe pielea ta.
Avantaje 147:
-designul cel mai reusit in clasa compacta
-placerea de a conduce(sportivitate)
-exclusivitate,stil,individualitate.
Avantaje Golf IV:
-traditia modelului(se construieste totusi intr-o forma sau alta din anii '70)
-acces mai usor la piese de schimb,consumabile,etc(datorita faptului ca e mai des intalnit ma gandesc)
-interiorul poate superior (ma refer aici la o prima impresie de soliditate pe care o ai atunci cand te sui la bordul Golfului).E o chestiune de gust mai mult,personal nu imi plac interioarele care au fost desenate doar cu rigla,cum sunt majoritatea VW.

In privinta fiabilitatii din pacate la noi inca dainuieste mitul masinii germane.In toate studiile VW se claseaza mult sub pretentiile la care am fost candva obisnuiti.Consider ca de ceva ani incoace,Alfa nu are de ce sa se rusineze in fata VW.
Acestea fiind spuse,si citind cum ca sotia ta vrea Golful,consider ca meciul e pierdut din start si iti urez sa te bucuri de viitorul tau Golf IV :D

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Nehotarat
PostPosted: 14 May 2006, 19:34 
Offline
User avatar

Joined: 18 Oct 2005, 13:51
Posts: 88
Location: B/Is/Ve
Don Lucianno Quote:
Ideea este ca imi place foarte mult Alfa (in special 147) dar sotiei ii place VW Golf....
să nu ne uiţi şi să mai treci pe aici să ne spui cum îţi merge Golf-ul :)

_________________
Image Image italian design fan :naughty:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 14 May 2006, 20:53 
Offline
User avatar

Joined: 02 Apr 2006, 22:37
Posts: 141
Location: timisoara
salut si bine ai venit pe forum
eu am alfa de vreo 13-14 ani si pot sa-ti spun ca aceasta marca mi-a oferit satisfactii greu de descris in cuvinte. :D
nu pot sa spun ca nu am avut si probleme dar nu mai mult fata de o alta masina din aceeasi clasa chiar si germana conform mitului din Romania. :evil:
problemele de fiabilitate eu zic ca tin mai mult de factori precum stilul de conducere, de respectarea programului de intretinere al masinii de soselele pe care circulam etc.
pot sa-ti spun ca alfa a introdus in productia de serie solutii tehnice care in timp si-au dovedit fiabilitatea si au fost copiate si de altii.
in privinta designului eu zic ca nu exista comparatie golful nu-si dezminte reputatia de "masina populara "pe cind alfa ramine o alfa care se va remarca oriunde vei aparea cu ea(argument pt.sotie)
asupra preturilor de intretinere si piese eu zic ca nu sunt diferente majore ba chiar cred ca preturile pt. alfa sunt mai jos (acum depinde foarte mult si de unde le cumperi)
cu privire la motorizare o sa intri in vesnica dilema benzina versus diesel cu argumentele pro si contra de rigoare.
daca preponderent este mersul in oras eu as alege diselul 1.9JTD16V M-jet sau chiar cel de 8V,depinde si de buget.
Zic ca un drive test cu 147 va inclina balanta sigur in favoarea alfei (trebuie sa participe si sotia)
ca mod de cumparare totul depinde foarte mult de ce bani dispui si functie de asta stii ce sa alegi si de unde.
Sigur o sa primesti mai multe detalii de posesorii de 147 de aici dar sa stii ca pe forum o sa gasesti date si poze care iti vor intarii alegerea.
Bafta si sper sa cistigi "meciul" :)

_________________
alfa 33 1,5 TI,alfa 33 1,7 IE 8V,alfa 33 1,5 4x4,
alfa 156TS 2,0, alfa 156 sw M-jet 140 CP+
alfa 147 JTD 115 CP +


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 14 May 2006, 21:14 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
marius Quote:
-interiorul poate superior (ma refer aici la o prima impresie de soliditate pe care o ai atunci cand te sui la bordul Golfului).E o chestiune de gust mai mult,personal nu imi plac interioarele care au fost desenate doar cu rigla,cum sunt majoritatea VW.
No offence, dar daca te sui in ambele masini, din alfa nu o sa iti mai vina sa te dai jos! Dupa parerea mea, interiorul este cu muuuult peste VW, la orice capitol vrei (design, ergonomie, pozitie la volan, materiale, as indrazni sa spun chiar si finisaje, desi aici stiu ca poate m-ar contrazice multa lume!). Masivitatea si raceala specific germana nu le consider un atu!

In rest, mitul masinilor nefiabile si scump de intretinut cade incet-incet, daca cunosti oameni potriviti ai acces facil la piese si la preturi de bun-simt (si prin oamenii potriviti ma refer la aceasta minunata comunitate), iar daca ai grija de ea si te porti frumos nu ar trebui sa ai prea mari probleme! Sa nu te astepti insa sa fie fiabila pe articulatii, sunt prea rigide pt romania, dar fiecare avantaj isi are pretul lui! Cum vb azi si cu TanoAlf, daca masina are suspensia tare te plangi ca-i prea rigida, daca este prea moale vrei suspensie sport pt ca vrei stabilitate! Cum masina puternica dar cu consum mic, mica dar incapatoare, sport dar cu veleitati de off-road nu s-a inventat inca, depinde ce fel de sofer esti si ce iti doresti de la o masina! Daca esti "cuore sportivo" si vrei o masina care sa iti ofere satisfactii, alege Alfa.
Spre deoseire de colegii forumisti, sper ca de data asta barbatul sa puna piciorul in prag si sa spun "Vreau Alfa", asa ca sper sa te vedem cu un 147!
Numai bine

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 14 May 2006, 22:21 
Offline

Joined: 10 Nov 2005, 02:26
Posts: 303
Location: Cluj
:)) Lasati omu sa isi ea VW! Nu de alta,dar eu sufar cand vad femei la volanul unei Alfa.Inafara de faptul ca sunt cam crispate la volan,femeilor nu le sta bine intr-o Alfa. Iar ca sa nu fiu considerat misogin ,am sa va dau si argumentele mele. Alfa prin desing e feminina,deci e amanta perfecta! Nu poti sa aduni amanta si nefasta la un loc!

_________________
159 2.4 neagra
ex 147 1.6T.S. 120CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 14 May 2006, 22:28 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Don Lucianno, iti inteleg dilema :), dar pentru mine unul cel putin, Golf-ul pierde :twisted: . Tu te plangi de dilema asta, dar ia sa vezi cand ai o dilema de genul: 147 sau 156?? :shock: :oops1: , cum voi avea eu daca imi schimb masina :)
Golf-ul nu e o masina rea, asta e clar. Am condus si eu destule masini VAG (VW si Audi) si pot spune ca sunt sunt masini bune in general, asta e clar. Nu as spune ca sunt nici urate (dar nici frumoase nu prea poti spune la VW de ex..), nici proaste, deci sunt masini bune. Dar acuma daca comparam Golful cu 147, pai ce sa zic...vad Alfa in fata la toate capitolele mai putin la rezistenta articulatiilor eventual, sunt sigur ca aici Golf-ul este mai rezistent.


Top
   
 Post subject: Dragii mei
PostPosted: 15 May 2006, 00:15 
Offline

Joined: 01 May 2006, 19:15
Posts: 5
Location: Bucuresti
Multumesc mult tuturor pentru ca ati raspuns!

Toata inversunarea voastra nu a facut decat sa imi confirme pasiunea acerba a alfistilor. Am citit impreuna cu sotia mesajele voastre :D RaduAlfa "misoginismul" tau a dat roade :D mesajul tau a facut ca balanta sa se incline in favoarea Alfei. Stiu ca vei suferi dar s-ar putea sa o vezi pe sotia mea la volanul unei 147. Si ca sa fie situatia nasoala rau de tot,....E INCEPATOARE :lol:,...incepatoare dar are viteza in sange.(de unde oare?!) :twisted:
Sincer, sunt curios cum ati hotarat (cei casatoriti dintre voi) sa cumparati Alfa :roll:

Ok,...
La mine, situatia nu e chiar disperata, in sensul ca si sotiei ii place Alfa,....numai ca am considerat Golful ca fiind mai fiabil si ca piesele se gasesc mai repede si mai ieftin dar placandu-ne Alfa am decis sa-i intrebam pe conaisseuri. Aceste afirmatii se bazeaza pe faptul ca avem prieteni care au Golf si ca masina de serviciu folosesc tot Golf,....deci stim cat de cat masina...cat despre Alfa,...v-am spus,...nu stim pe nimeni. Deci nu este deloc o competitie e o punere in balanta a unui buget pt care vom plati vreo 5 anisori.

Probabil ca am pus eu problema gresit,...voi fiind posesori de Alfa neavand cum sa comparati obiectiv cu Golful. Cred ca mai corect ar fi fost sa va intreb "Care varianta de diesel este cea mai cautata si respectiv varianta benzina" pentru ca de exemplu sunt modele de masina (in general) la care un singur litraj (de exemplu 2.0 la Astra) nu a fost reusit, sau la care apar mai des probleme, la mod identic de condus.

BTW stilul meu de condus (din pacate) este Cuore sportivo,..deci dezavantaj Alfa,...dar pana la urma daca iti place sa fugi iti iei masina de fugit nu? Daca nici cu o masina de fuga nu fugi,......Bineinteles nu ma refer la a da in gropi cu ea sau a o tura tampeste,...dar daca drumul cere,....nu o iert (vezi Autostrada Soarelui,..) Si sincer, refuz sa ma alie(ne)z cu un Clio Symbol sau ceva nou de banii astia (8-10.000e) dar daca ii dau iar apoi trebuie bag cate 2-300e pe luna (media anuala) intretinere la Alfa,...nu cred ca fac fata...si imi iau gandul,... :(

De suit m-am suit in Alfa,...nu am condus-o pt ca nu am avut unde,...si sigur sentimentul se poate descrie in doua cuvinte: FORJA SUPREMA....dar....

In legatura cu piesele,..am inteles ca trebuie sa stiu de unde sa le iau. Ok,..pt Bucuresti sunt greu de gasit? Am inteles ca trebuie sa fugi de Peruggia sau AutoItalia. De exemplu un amortizor (fatza) MG este 3.5 mil (McPherson),... o comparatie cu cel de Alfa?
Garda la sol este periculoasa pentru a urca o bordura Made in Romanica ? (Pt MG un capac de canal de 6cm mi-a raschetat baia de ulei). O revizie de distributie la cati Km se face (recomandat) diesel/benzina si la ce pret. Consumul diesel/benzina desigur ar fi un subiect interesant.

Tupac,...daca un 156 intra in 8-10.000e, ok intra in competitie,...sincer nu am gasit 156 care sa nu aiba vreo problema (ori nu avea un act,..ori lovita,...ori obosita rau,....etc) In afara de cele de la Brasov de la AutoItalia care (reconditionate) incepeau de la 14.000e. Si un superb GTA la 22.000e. deci out of question :( Dar de exemplu http://www.autovit.ro/html/0/2/0/2/350202.php eu zic ca e OK.


PS
Si cei de la VW au o comunitate (aproape) egala in pasiune vorbesc de Broscari desigur,...si am si
acolo cativa prieteni,... la fel si in retromobil,...deci provin dintr-un grup de pasionati auto :D
Eu am incercat sa formez o comunitate MG dar a fost greu,..in 5 luni am retras site-ul pt ca eram decat cativa cu modelul acesta si doi dintre ei nu aveau internet :))


Va multumesc mult tuturor, si astept mesajele voastre in continuare (daca nu v-am stresat deja) :D


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 15 May 2006, 00:57 
Offline
User avatar

Joined: 07 Nov 2005, 14:54
Posts: 2959
Location: Oradea
Salut si bine ai venit pe forum!
Banuiesc ca nu mai trebuie sa zic nimic pt ca deja te-ai convins de spiritul alfa ;)
Dar am vazut ca ai scris ceva: "BTW stilul meu de condus (din pacate) este Cuore sportivo,..deci dezavantaj Alfa"
ei bine, nu e niciun pacat ca ai un stil de condus Cuore Sportivo, de fapt cam toti de aici il avem :D si cu atat mai putin nu e niciun dezavantaj pt alfa, ca altfel nu mai avea sloganul asta :) :P
chiar tu ai zis mai jos ca alfa iti inspira forja.. ei bine stai sa "pedalezi" una ;) :twisted:

Sunt convins ca va veti atasa repede de noua membra a familiei si in cel mult 2 zile va avea si un nume :D

Bafta la cumparare!!

_________________
Alfa Romeo 156 1.6 TS 120hp +Chiptuning +Cold Air Intake


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 15 May 2006, 10:15 
Offline

Joined: 10 Nov 2005, 02:26
Posts: 303
Location: Cluj
Acum nu ma intelege gresit,dar eu prin Cj tot vad o tanti intr-o 147 rosie.Ma doare sufeltul cand vad masina aia pe post de bicileta,saraca cred ca tanjeste dupa o talpa!se vede pe ea.... Altfel e cand vezi o pustoaica de banii gata care ii rupe gura si se baga ca nebuna!Vezi o italianca satisfacuta :)

_________________
159 2.4 neagra
ex 147 1.6T.S. 120CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 15 May 2006, 12:02 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
RaduAlfa, imi place la nebunie teoria ta :lol:

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 15 May 2006, 14:58 
Offline

Joined: 12 May 2006, 15:27
Posts: 1
Location: Bucuresti
Salut
Si eu sunt cam in aceeasi situatie ca si Don Lucianno. Incerc sa ma decid intre o Alfa 147 si Seat Leon, sh. Momentan inclin mai mult spre Alfa. Acum, de unde? Din afara, din tara? Daca ma hotarasc pentru una de afara, trebuie sa mai astept pana prin iulie, daca vreau sa o iau de aici, pot sa incep sa caut deja (desi nu sunt prea mute anunturi pe la noi). Ma gandeam, indiferent de ce masina imi iau, sa o duc la centrul de testare din vitan. A incercat cineva acolo? E vreun posesor de 147 pe aici care a cumparat masina sh, din tara? Poate ne povesteste si noua cum a testat-o.Asa informativ, intentionez sa dau in jur de 8000 pe masina.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 15 May 2006, 21:50 
Offline
User avatar

Joined: 30 Oct 2005, 23:08
Posts: 568
Location: Berghem
tre' sa ai idei clare cand schimbi masina:
-benzina sau diesel(pentru mine, contrar la cine zicea cineva, merg aproape numai prin orash , deci benza!)
-2 usi , 4 usi , Sw, etc..etc...aici intervine familia, copii (eventuali ,) drumurile ce le faci(casa -servici plus....altele)---147 are un portbagaj extraordinar de mic....hihihi dar pentru 2 persoane e bun!
-eventuale modificari pe parcurs ce le vei face...
-buget disponibil
apoi m-as gandi mai putin la varii preturi de piese, cat la o intretinere adecvata si mai ales LA TIMP!!!!

parerea mea : ia-ti masina care-ti place, si daca e Alfa cu atat mai bine...
Si nu uita ca masini nenorocoase(ca sa nu spun altfel) poti gasi la toate Casele, important e sa nu o nimeresti tu.
Bafta!

_________________
Tu chiamale se vuoi, emozioni...
1971 e dintorni...


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 15 May 2006, 22:48 
Offline

Joined: 10 Nov 2005, 02:26
Posts: 303
Location: Cluj
ico Quote:
Daca ma hotarasc pentru una de afara, trebuie sa mai astept pana prin iulie....
Care iulie?apoi si asa nu intram in UE! asa ca taxe in continuare.....

_________________
159 2.4 neagra
ex 147 1.6T.S. 120CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 May 2006, 00:07 
Offline

Joined: 01 May 2006, 19:15
Posts: 5
Location: Bucuresti
Sincer nu prea cred in intrarea in UE = gata taxele,...masini ieftine. E logic sa ne platim intrarea in UE vreo 10 ani de la aderare. Desigur, discutia nu o avansez pt ca devin offtopic dar, pt ico: eu zic sa iti ei acum daca ai banii. In ceea ce priveste Leon,...e o masina buna dar nu cred ca la 8000 gasesti ceva cu dotari pe dansa.

Am tot citit forumul si tot nu am gasit discutii aprinse in ceea ce priveste problemele tehnice la Alfa. Probabil ca nu sunt asa de grave sau nu apar des. Acest lucru nu poate decat sa ma bucure :D

Am inteles ca sistemul de articulatii este mai sensibil la drumurile noastre. Deci banutzu deoparte pt bucse si amortizoare.

Am hotarat sa aleg un multijet dar trebuie sa am rabdare sa gasesc,.. :cry: (la 8-10000 desigur)

O sa apar si eu la next meeting, ca sa dau o tenta englezeasca intalnirii :wink: (asta daca vin cu MGul) daca nu,...macar frantuzeasca :oops: cu clio

Ok,..sper sa va adunati cat mai multi cu diesel :P


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 May 2006, 09:53 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
max Quote:
tre' sa ai idei clare cand schimbi masina:
-benzina sau diesel(pentru mine, contrar la cine zicea cineva, merg aproape numai prin orash , deci benza!)
max, te rog invata-ma sa privesc si eu problema asa cum o faci tu :D serios acum, care-s ratiunile?
Si spune-ne si noua cate ceva despre masina ta, nu stiu pana acum nimic inafara faptului ca e 147 si e benzina. Povesteste-ne mai multe despre ea pe threadul Alfa mea :wink:

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 May 2006, 13:43 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Benzina sau diesel in oras? Discutam senzatii tari, placerea de a conduce Alfa, sunet motor sport ? Bineinteles ca benzina e raspunsul. Mai ales in oras ! Aaa, vrei consum redus si in oras, nu te deranjeaza zgomot relanti, vibratii? Diesel-ul pe Alfa a fost , este si va fi mereu un compromis! Chiar cu performantele actuale, cuplu, common rail, etc. No offence, diesel owners! Sa nu imi spuneti ca exista si alta motivatie la achizitia unei Alfa diesel, decat partea practica , consum si resale value !? Daca ma gandesc chiar acum la a trece pe diesel, sunt perfect constient ca este un trade-off intre placere si performante consum.
Si apoi, in visele cele mai frumoase, la ce ganditi, la un Ferrari pe diesel ?

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 2083 posts ]  Go to page 1 2 3 4 584 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]