It is currently 10 May 2024, 21:01

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 38 posts ]  Go to page Previous 1 2
Author Message
PostPosted: 18 Oct 2013, 12:36 
Offline
User avatar

Joined: 17 Aug 2013, 23:32
Posts: 61
Car: Alfa 147 1.6TS 120CP
Location: Slatina
Si mie imi face probleme cand e in viteza se misca stanga dreapta,imi poate spune cineva daca a rezolvat problema si cat a costat,si ce a schimbat,mersi mult.Intra prost a 3-a.Si a 5-a are cursa cam lunga.


Top
   
PostPosted: 09 Dec 2013, 11:25 
Offline

Joined: 09 Dec 2013, 11:08
Posts: 1
Car: alfa romeo147
de obicei eu inteleg mai greu. as dori si eu sa stiu ce piesa tr curatata cu peria de sarma. dak poate pune cineva un video as fi foarte recunascator. va multumesc
:)


Top
   
PostPosted: 26 Jan 2014, 14:44 
Offline
User avatar

Joined: 13 Jul 2008, 19:48
Posts: 177
Car: 147
Location: Bucuresti
Da asa e,ca sa ajungi la timonerie sa faci tot acel scimb te rupe.Trebuie sa dai jost toata evacuare si frana de mana ca sa poti cobora platforma pe care e timoneria.
Luni urmeaza sa iau de la o dezmembrare timoneria cu tot cu cabluri deoarece la inceput am avut doar joc mare la timonerie,dimineata cand e rece afara imi intra un pic mai bine in trepte dar dupa ce se incalzeste masina e Jale MARE si acum la urma m-i sari o coarda din timomerie se rupsese o bucsa care tine coarda in timonerie,am incercat sa folosesc codurile alea care l-ai dat tu Mirica dar dobitocii astia italieni nu le gasesc,le-am explicat ce problema am ce bucse am nevoie si mi-au zis ca bucsele de care vb eu nu vin separta ci vin tot un kit bucse cu amandoua corzi si costa 180 originale.Asa ca am gasit la o dezmembrare auto si imi da timonerie cu tot cu corzi cu 100E.Iar ca si manodopera lucrez cu un vecin de al meu care nu e mecanic de meserie dar se descurca ff bine.
Bucsele alea mi-sau rupt deoarece in ultima perioada am fortat schimbatorl din cauza cu am schimbat pompa de ambreiai de la pedala.Pedala mi se ridica doar pe jumate si din cauza asta in Prima viteza si Marsalier imi intra ff greu


Attachments:
IMG_0986.JPG
IMG_0986.JPG [ 398.42 KiB | Viewed 2894 times ]
IMG_0987.JPG
IMG_0987.JPG [ 234.27 KiB | Viewed 2894 times ]
IMG_0988.JPG
IMG_0988.JPG [ 255.19 KiB | Viewed 2894 times ]
IMG_0989.JPG
IMG_0989.JPG [ 307.72 KiB | Viewed 2894 times ]
IMG_0990.JPG
IMG_0990.JPG [ 340.22 KiB | Viewed 2894 times ]

_________________
Alfa 147 TS 16V 105CP.
Una vittoria al giorno con la macchina di tutti i giorni!!!
Top
   
PostPosted: 04 Feb 2016, 21:42 
Offline

Joined: 04 Feb 2016, 21:30
Posts: 1
Car: 147
Salut !! Am si eu problema cu timoneria si nu stiu de unde sa comnad piesele (bucsele) , poate sa ma ajute cineva? Multumesc !


Top
   
PostPosted: 05 Feb 2017, 14:01 
Offline

Joined: 08 Dec 2016, 23:38
Posts: 1
Car: Alfa 147
Cozan Quote:
Salut !! Am si eu problema cu timoneria si nu stiu de unde sa comnad piesele (bucsele) , poate sa ma ajute cineva? Multumesc !
Si eu sunt interesat, daca mai stie cineva un magazin care comercializeaza doar piesele astea sa ne anunte si pe noi.

Multumesc!


Top
   
PostPosted: 05 Feb 2017, 15:15 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2015, 13:43
Posts: 50
Car: Jeep Wrangler
Eu am schimbat doar bucsele mentionate de alexmirica si nu a fost de ajuns. Le-am gasit pe partacus.de

am luat pe urma si levierul de schimbator cu tot cu bila si carcasa de plastic si s-a rezolvat problema.

Preturi:

46768694 - 9,56€
46768695 - 12,52€
46768696 - 2.20€

plus vreo 25-30 eur posta

de aici: http://stores.ebay.es/vidvidvid0" onclick="window.open(this.href);return false;

imi pare rau ca nu mi-a dat prin cap sa le iau pe toate odata din germania, ca am platit transport de doua ori si a fost posta mai scumpa decat piesele.

_________________
Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 105CP
Jeep Wrangler Sport 2.5 147CP


Top
   
PostPosted: 03 Jun 2017, 17:40 
Offline

Joined: 14 Mar 2017, 20:56
Posts: 9
Car: Alfa 147
lys3rg0 Quote:
Eu am schimbat doar bucsele mentionate de alexmirica si nu a fost de ajuns. Le-am gasit pe partacus.de

am luat pe urma si levierul de schimbator cu tot cu bila si carcasa de plastic si s-a rezolvat problema.

Preturi:

46768694 - 9,56€
46768695 - 12,52€
46768696 - 2.20€

plus vreo 25-30 eur posta

de aici: http://stores.ebay.es/vidvidvid0" onclick="window.open(this.href);return false;

imi pare rau ca nu mi-a dat prin cap sa le iau pe toate odata din germania, ca am platit transport de doua ori si a fost posta mai scumpa decat piesele.
Ai cumparat piesele de pe ebay spania de la vidvidvid0? Eu nu gasesc piesle la el, iar pe partacus.de sunt foarte scumpe, mult peste preturile pe care le-ai specificat tu. Ai gasit si alta sursa? Mersi!


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2017, 14:48 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2015, 13:43
Posts: 50
Car: Jeep Wrangler
TraianBrb Quote:
lys3rg0 Quote:
Eu am schimbat doar bucsele mentionate de alexmirica si nu a fost de ajuns. Le-am gasit pe partacus.de

am luat pe urma si levierul de schimbator cu tot cu bila si carcasa de plastic si s-a rezolvat problema.

Preturi:

46768694 - 9,56€
46768695 - 12,52€
46768696 - 2.20€

plus vreo 25-30 eur posta

de aici: http://stores.ebay.es/vidvidvid0" onclick="window.open(this.href);return false;

imi pare rau ca nu mi-a dat prin cap sa le iau pe toate odata din germania, ca am platit transport de doua ori si a fost posta mai scumpa decat piesele.
Ai cumparat piesele de pe ebay spania de la vidvidvid0? Eu nu gasesc piesle la el, iar pe partacus.de sunt foarte scumpe, mult peste preturile pe care le-ai specificat tu. Ai gasit si alta sursa? Mersi!
la baiatu ala din spania da-i mesaj privat ca iti aduce orice piesa... nu are chiar toate codurile in anunturi.

_________________
Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 105CP
Jeep Wrangler Sport 2.5 147CP


Top
   
PostPosted: 06 Jun 2017, 13:23 
Offline

Joined: 23 Aug 2016, 17:50
Posts: 42
Car: A3 2.0 tfsi quattro
Location: Bucuresti
TraianBrb Quote:
lys3rg0 Quote:
Eu am schimbat doar bucsele mentionate de alexmirica si nu a fost de ajuns. Le-am gasit pe partacus.de

am luat pe urma si levierul de schimbator cu tot cu bila si carcasa de plastic si s-a rezolvat problema.

Preturi:

46768694 - 9,56€
46768695 - 12,52€
46768696 - 2.20€

plus vreo 25-30 eur posta

de aici: http://stores.ebay.es/vidvidvid0" onclick="window.open(this.href);return false;

imi pare rau ca nu mi-a dat prin cap sa le iau pe toate odata din germania, ca am platit transport de doua ori si a fost posta mai scumpa decat piesele.
Ai cumparat piesele de pe ebay spania de la vidvidvid0? Eu nu gasesc piesle la el, iar pe partacus.de sunt foarte scumpe, mult peste preturile pe care le-ai specificat tu. Ai gasit si alta sursa? Mersi!
am si eu cam aceeasi problema, ai incercat sa rezolvi problema cu bucsele postate de alexmirica?
m-am uitat si eu dupa codurile pieselor postate de lys3rg0, piesele se gasesc dar preturile sunt mult mai mari decat cele postate de el.

_________________
ex AR 147 1.6 TS


Top
   
PostPosted: 21 Aug 2017, 16:29 
Offline
User avatar

Joined: 27 Jul 2016, 11:50
Posts: 163
Car: Alfa Romeo 159SW
Location: Brasov
Topicul asta e de actualitate pentru oricine are 147, 156, GT ... poate si altele.

Am trecut prin povestea asta iar acum sunt la penultimul pas, cu cabluri si bucsa noi. Maine se va face instalarea si vedem rezultatul. Revin zilele urmatoare cu toata povestea, piesele folosite, masurile luate si rezultatele.

Jocul acela in schimbator poate fi singular sau complex, din mai multe jocuri, fiecare cu rezolvarea lui.

Stay tuned, sa zic asa. :)

_________________
-
O alfuță, două, trei; tot mai cumperi, tot mai vrei. Dai sa o repari pe una și se strică toate trei.


Top
   
PostPosted: 20 Oct 2017, 16:08 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3159
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
radu.dandu Quote:
Revin zilele urmatoare cu toata povestea, piesele folosite, masurile luate si rezultatele.
Stay tuned, sa zic asa. :)
As cam avea nevoie sa revii acum, poate iau ceva notite :)

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 05 Nov 2017, 13:45 
Offline
User avatar

Joined: 27 Jul 2016, 11:50
Posts: 163
Car: Alfa Romeo 159SW
Location: Brasov
valerica Quote:
radu.dandu Quote:
Revin zilele urmatoare cu toata povestea, piesele folosite, masurile luate si rezultatele.
Stay tuned, sa zic asa. :)
As cam avea nevoie sa revii acum, poate iau ceva notite :)
Scuze pentru intarziere.

Cand am luat masina, schimbatorul prezenta urmatoarele probleme:
A. Indiferent daca era in neutru sau in viteza, levierul se misca cu o amplitudine de aproximativ 7cm in lateral, in punctul cel mai de sus.
B. In momentul in care scoteai din viteza (oricare), levierul nu revenea la punctul mort.
C. Marsarierul opunea rezistenta de multe ori. Erau necesare 2-3 incercari, in care incercai sa introduci in marsarier, nu reuseai, aduceai levierul la punctul mort, luai piciorul de pe ambreiaj, il apasai din nou si mai incercai o data.
D.
Nicio viteza (de la 1 pana la marsarier) nu sunt usor de selectat. Prin asta, vreau sa spun ca nu poti impinge levierul cu un minim de efort, asa cum faci la alte masini (doar cu un deget, de exemplu). Nu am condus alt 147 ca sa pot face o comparatie. Poate asa este cutia de viteze sau poate mai am eu probleme la ambreiaj, nu stiu.
La inceput, toate aceste probleme erau percepute de mine ca fiind una singura: un joc al schimbatorului.
Dupa ce am studiat mai bine problema si am inceput sa schimb piese, am aflat ca sunt mai multe probleme, fiecare cu o alta solutie.
Attachment:
Joc_Lateral.jpg
Joc_Lateral.jpg [ 53.29 KiB | Viewed 1850 times ]
Prima incercare a fost la suportul levierului. Carcasa aceea de plastic (galbuie) in care se prind cablurile de transmisie de partea de jos a levierului. Dupa ce am comandat piesa 46411550 si am dus masina la service, pentru a o schimba, am aflat ca modelul meu are acea carcasa putin altfel. Respectiv, fata de majoritatea modelelor 147, a mea are tipul acesta de carcasa (vessel) 55191141. Varianta asta nu are piesa de mai sus (46411550) ci este dintr-o singura bucata turnata. Deci daca vrei sa o schimbi, trebuie sa o schimbi cu totul.

A doua incercare a fost la celalalt capat al cablurilor de transmisie, la cutia de viteze. Acolo, cablurile se prind de un asa numit “selector”. Tot ansamblul, pe care il vezi in poza de mai jos, a fost demontat si curatat foarte bine. Placa selectoare (nr 3) are doua bucsi de plastic in acel canal. In poza apare doar una (nr 2) dar mai este una pe partea cealalta a canalului. Am comandat aceste 2 bucsi 46467103 de pe un site din Polonia. Atentie, codul este pentru una singura.
Am demontat ansamblul, am aruncat cele 2 bucsi care erau foarte murdare si putin rupte, am uns selectorul cu vaselina pe baza de silicon (cea normala, pe baza de petrol, ataca bucsile de plastic) apoi am montat tot ansamblul la loc. In urma acestei interventii, schimbatorul sare la punctul mort atunci cand este scos din viteza.
In acest moment s-a rezolvat doar problema B.
Attachment:
Selector.png
Selector.png [ 250.95 KiB | Viewed 1850 times ]
La operatia de curatare a selectorului am constatat ca cele 2 cabluri de transmisie se misca foarte greu, au burduful de cauciuc rupt iar capetele de prindere (de plastic) sunt rupte. Din aceasta cauza, ele nu mai stateau prinse bine de selector. Exista riscul ca ele sa cada si sa raman fara control asupra transmisiei in timpul mersului. Asa ca am hotarat sa cumpar cabluri noi de timonerie 71735927. Cablurile au fost schimbate la service, asa ca nu pot da alte detalii. Aici s-a schimbat si piesa asta 46768696. Costat 30 de lei, tot din Polonia.
Acum s-au rezolvat si problemele A si C. Totusi, marsarierul mai opune rezistenta, insa nu asa de des cum o facea inainte.
Singura problema care a ramas este D. Tind sa cred ca nu mai tine de partea exterioara a transmisiei si ca este o problema de ambreiaj sau cutie de viteze.

46411550 – Daca este nevoie de ea, costa 100 de lei. Shop-ul Alfisti ro. Inca o mai am eu, pentru cine are nevoie.
46467103 – Autosklep24 Polonia. Costa cam 7 lei bucata si este nevoie de 2. Mai platesti transportul, totusi.
46768696 – Tot Polonia. Costa 30 lei.
71735927 – Se gasesc oriunde si costa aproximativ 450 lei. Montajul m-a costat 100 lei, la service. Gasesti si second hand destul de bune. Eu am ales noi din cauza ca vreau sa tin masina in stare cat mai buna.

Overall, am cheltuit aproximativ 800 de lei in toata aventura asta si am pierdut destul timp in cautari de piese, demontari, curatari s.a.m.d. Putea sa se rezolve cu max 300, de fapt. :)
Sper ca ti-a fost de ajutor.

_________________
-
O alfuță, două, trei; tot mai cumperi, tot mai vrei. Dai sa o repari pe una și se strică toate trei.


Top
   
PostPosted: 05 Nov 2017, 14:18 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3159
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Cumva si eu am aceeasi problema, maneta nu revine la punctul mort si vitezele le schimb la nimereala. De intrat cand le nimeresc intra destul de normal, mai putim a3a care intra mai greu. Saptamana ce vine sper sa ma apuc de ea.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 38 posts ]  Go to page Previous 1 2

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: daniel0174 and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]