It is currently 07 Jun 2024, 06:22

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
PostPosted: 31 Jul 2019, 19:30 
Offline

Joined: 31 Jul 2019, 19:16
Posts: 3
Car: Alfa Romeo 147 1.9
Buna ziua,
Sunt nou pe acest forum, tocmai am primit o "mostenire" de la un amic, o alfa romeo 147 1.9 JTD 85 KW 115CP din 2001 ; o epava de masina, dar am zis ca asta va fi un proiect DIY . Am pus tersterul pe ea , si am foarte multe erori , calculatorul de motor nu comunica cu unitatea ABS ( astfel sta si abs ul aprins, si nici tempomatul nu functioneaza).
Daca s a lovit cineva de aceasta problema , aveti idee daca alfa 147 sunt problematice pe instalatia electrica? sau e din calculatorul motor ( care este foarte prost pozitionat - asta mi a spus cineva, ca lui la un stilo ii dadea tot felul de erori pe tester, a verificat toata instalatia , nu a gasit nimic, apoi a refacut lipiturile la toate componentele din calculatorul de motor ECU si totul a mers perfect apoi).
Asta ar fi prima problema.
2. Geamurile electrica ( toate 4 ) nu functioneaza cum trebuie, respectiv : geamul fata merge ok, geamul pasager merge coborat din comanda de pe usa sofer, dar merge ridicat doar din comanda de pe usa pasager , iar geamurile spate nu functioneaza deloc). Toate alfa 147 cu 4 geamuri electrice au calculator de confort? am intrat in partslink ( cu asta ma ocup, vand piese auto) , dar masina este destul de veche, si nu filtreaza tocmai ok. Am vazut ca in spate , ar fi un calculator confort ( foto atasata), dar nu stiu daca e montat pe toate masinile cu 4 geamuri electrice sau nu( nu stiu in cazul de fata, inca nu am desfacut sa verific).

In concluzie, daca cineva s a lovit de aceste doua probleme , rog niste sfaturi.

PS
Cunoaste cineva un electrician bun pt alfa?

Multumesc.

Seara frumoasa,


Attachments:
2019-07-31_19-28_Alfa Romeo ZAR.jpg
2019-07-31_19-28_Alfa Romeo ZAR.jpg [ 109.35 KiB | Viewed 1129 times ]
Top
   
PostPosted: 01 Aug 2019, 01:30 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6638
Location: Brasov... oarecum.
De unde esti?

Conexiunile au prostul obicei sa oxideze si sa ai erori neasteptate care apoi dispar ca prin minune. Eu am de exemplu o data cam la 6 luni eroare semnalizare fata. Si ghici ce, toate merg. Asta poate fi problema la comenzile de la geamuri. Incearca o curatare si apoi vezi daca e nevoie sa te bagi mai adanc...

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]