It is currently 28 Apr 2024, 02:24

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 210 posts ]  Go to page Previous 14 5 6 7 8 9 Next
Author Message
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 30 Mar 2013, 13:10 
Offline
User avatar

Joined: 22 Mar 2010, 12:06
Posts: 227
Car: AR 147
Location: Bucuresti
theodanila Quote:
Mai mult, politia a inceput sa opreasca taloane in trafic in toata tara, de la cei care au instatie xenon aftermarket.
Din punctul meu de vedere, aceasta reglementare este de-a dreptul stupida. Asta ar insemna sa opreasca si sa suspende taloanele a peste 60% din autoturismele care circula pe drumurile publice din Romania. Majoritatea au instalatii de xenon aftermarket (cu lupe sau fara lupe).

Din acelasi motiv ca si tine, am montat de curand un kit de lupe Morimoto la care am adaugat o instalatie de Xenon de 4300K si 35W, pot spune ca sunt forte multumit de rezultat, consider ca sunt sanse extrem de mici sa fiu oprit in trafic pentru ca detin o astfel de instalatie, mai ales ca Alfitza mea a venit dotata din fabrica cu spalator de far. :naughty:

_________________
Alfa Romeo 147 1.6 TS - 120 CP | B 107 AAC


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 30 Mar 2013, 13:36 
Offline
User avatar

Joined: 22 May 2011, 22:56
Posts: 315
Car: Giulietta QV
Location: Bucuresti
Intr-adevar, avand spalator, ai mai multe sanse sa castigi cearta cu reprezentantul politiei sau ARR in incercarea de a demonstra ca tu ai dreptate. Poate daca reusesti sa ascunzi si droserele cumva, ai avea si mai multe sanse. Totusi nici oamenii astia nu sunt niste idioti, stiu si ei cum arata un sistem aftermarket.

Eu vreau, daca ma hotarasc pana la urma sa fac operatia, sa le ascund in spatele barei, pe care oricum o dau jos ca sa pot scoate farurile. Si sa montez si o instalatie de spalat faruri, doar asa, de intimidare. Adica niste duze :))

Cat despre
Quote:
Majoritatea au instalatii de xenon aftermarket (cu lupe sau fara lupe)
nu iti dau dreptate. Cel putin la mine pe strada, nu este niciuna. Si dintre prieteni, unul singur are. Si chiar noaptea pe drum, din 10 masini cu siguranta nu sunt 6 care au xenon. Poate una-doua. Nu e dracu' chiar atat de negru.

_________________
Giulietta QV Image


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 30 Mar 2013, 14:11 
Offline
User avatar

Joined: 04 Feb 2009, 15:47
Posts: 2329
Car: 156 1.6 TS
Location: Bucuresti
Amice..te sperii degeaba :lol: . Pune mana si ia-ti lupe+xenon...merita.

_________________
156 1.6 TS
fosta GTV 2.0 TS
fosta 156 1.6 TS


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 30 Mar 2013, 14:58 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Probabil ca la noi mai tine o vreme ca suntem dscurcareti :) .
Dar asa e , am asistat la asa ceva cand am fost cu GT-ul la RAR . A venit un 59 cu xenon AM si cel care imi verifica masina i-a si zis altuia ca ala are xenon after si sa il respinga . Am intrebat de ce si mi-a zis ca poate sa fie cea mai bengoasa instalatie xenon ca daca masina nu a iesit asa din fabrica nu il accepta ...


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 30 Mar 2013, 15:07 
Offline
User avatar

Joined: 04 Feb 2009, 15:47
Posts: 2329
Car: 156 1.6 TS
Location: Bucuresti
La RAR si eu am intampinat aceiasi problema..si am fost respins, eu ma refeream in trafic, ca nu te opreste nici dracu pt treaba asta.

_________________
156 1.6 TS
fosta GTV 2.0 TS
fosta 156 1.6 TS


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 30 Mar 2013, 15:10 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
mugurel Quote:
Probabil ca la noi mai tine o vreme ca suntem dscurcareti :) .
Dar asa e , am asistat la asa ceva cand am fost cu GT-ul la RAR . A venit un 59 cu xenon AM si cel care imi verifica masina i-a si zis altuia ca ala are xenon after si sa il respinga . Am intrebat de ce si mi-a zis ca poate sa fie cea mai bengoasa instalatie xenon ca daca masina nu a iesit asa din fabrica nu il accepta ...
Cica si la noi urmeaza o mare revolutie in statiile ITP, dar eu nu cred...
In afara, ITP-ul e verificat la sange, stiu caz in care a fost respins pentru ca nu-i functiona un bec in plafoniera; apoi cei care mi-au vandut masina din Germania mi-au dat un dosar cu toate modificarile pe care le are masina, si mai mult facturile de montare in service.

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 30 Mar 2013, 15:23 
Offline
User avatar

Joined: 04 Feb 2009, 15:47
Posts: 2329
Car: 156 1.6 TS
Location: Bucuresti
Devenim ma catolici decat Papa?

_________________
156 1.6 TS
fosta GTV 2.0 TS
fosta 156 1.6 TS


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 30 Mar 2013, 18:23 
Offline
User avatar

Joined: 22 May 2011, 22:56
Posts: 315
Car: Giulietta QV
Location: Bucuresti
Quote:
ca nu te opreste nici dracu pt treaba asta
Cred ca nu ai citit ce am scris mai sus: "mai mult, politia a inceput sa opreasca taloane in trafic in toata tara, de la cei care au instatie xenon aftermarket. Iar celor de la bancurile ITP li s-a trimis o circulara (da, o circulara) prin care li se solicita sa fie foarte atenti la acest aspect si sa opreasca toate auto in cauza."

Ca sa iti retina talonul, inseamna ca te opreste in trafic, ca altfel nu prea vad cum.

_________________
Giulietta QV Image


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 30 Mar 2013, 20:07 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jan 2012, 14:22
Posts: 207
Car: alfa romeo 159
Location: botosani
theodanila Quote:
Quote:
ca nu te opreste nici dracu pt treaba asta
Cred ca nu ai citit ce am scris mai sus: "mai mult, politia a inceput sa opreasca taloane in trafic in toata tara, de la cei care au instatie xenon aftermarket. Iar celor de la bancurile ITP li s-a trimis o circulara (da, o circulara) prin care li se solicita sa fie foarte atenti la acest aspect si sa opreasca toate auto in cauza."

Ca sa iti retina talonul, inseamna ca te opreste in trafic, ca altfel nu prea vad cum.

ai dreptate au inceput sa retina taloanele in trafic pt asta . Stiu si eu doua persoane care au patit-o din cauza xenoanelor . Se duceau de la Bt la Cj nu mai retin exact unde au fost opriti .
Lucreaza dupa un REGULAMENT UE + un art de la noi .


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 30 Mar 2013, 20:08 
Offline
User avatar

Joined: 04 Feb 2009, 15:47
Posts: 2329
Car: 156 1.6 TS
Location: Bucuresti
Ok, ramai cu farurile pe care le ai ;)

_________________
156 1.6 TS
fosta GTV 2.0 TS
fosta 156 1.6 TS


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 30 Mar 2013, 20:32 
Offline
User avatar

Joined: 22 May 2011, 22:56
Posts: 315
Car: Giulietta QV
Location: Bucuresti
@andreimarian, poti te rog sa dai ceva detalii daca cunosti? Aveau xenon cu lupa sau clasicele orbitoare?

In alta ordine de idei, discutiile au deviat de la intrebarea mea intiala, pentru care inca nu am primit nicio informatie.

A incercat cineva sa instaleze lupe gen Morimoto in faruri cu oglinda, dar sa foloseasa tot bec cu halogen in loc de cel xenon? Pot obtine un plus de lumina pe drum?

_________________
Giulietta QV Image


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 30 Mar 2013, 21:18 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jan 2012, 14:22
Posts: 207
Car: alfa romeo 159
Location: botosani
theodanila Quote:
@andreimarian, poti te rog sa dai ceva detalii daca cunosti? Aveau xenon cu lupa sau clasicele orbitoare?

In alta ordine de idei, discutiile au deviat de la intrebarea mea intiala, pentru care inca nu am primit nicio informatie.

A incercat cineva sa instaleze lupe gen Morimoto in faruri cu oglinda, dar sa foloseasa tot bec cu halogen in loc de cel xenon? Pot obtine un plus de lumina pe drum?
o sa ma interesez zilele astea si iti spun baza legala . Nu stiu exact , stiu doar ca au pus xenon pe masina desi masina nu avea asa ceva din fabrica .


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 30 Mar 2013, 23:12 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Mie mi se pare ca astia de la RAR nu gandesc, adica logica lor e asta: de ce sa dam voie lumii sa-si instaleze xenon CU LUPA, aftermarket, ca sa vada drumul mai bine (evident reglate cum trebuie), cand putem sa-i oblgiam sa foloseasca becuri halogen, mult mai slabe, sa nu vada drumul si sa existe un risc de accident mai mare. Spun asta pentru ca accidentul care l-am avut cu fosta masina s-a intamplat din cauza ca cel care venea din fata mea nu a vazut la timp si ma gandesc ca daca ar fi avut si el si eu un xenon, poate nu s-ar fi intamplat. :thumbdown: Si n-am inteles de ce pun atata accent pe prostia aia de spalator din fata farurilor care nu face decat sa umezeasca farul, ca de curatat nu se curata de insecte si mizerii, si pe autoleveling, ca pe hopurile si gropile patriei cu sau fara autoleveling si cu sau fara xenon tot deranjezi cu lumina care e ba prea sus, ba prea jos din cauza oscilatia e prea mare pe hopuri. :bash:

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 30 Mar 2013, 23:43 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 14:45
Posts: 2185
Car: Vauxhall Frontera
Location: Haibach-DE
theodanila Quote:
Ce-i drept, in codul rutier nu am gasit inca unde sunt precizate aceste restrictii, si nici cel de la RAR nu a stiut unde sa ma trimit sa caut prevederile legale.
Nu stiu acum dupa noul cod rutier cum sta treaba dar , in vechiul "Decret 328 " era prevazut asa ceva :" se interzice modificari la instalatiile de lumini ( si/sau semnalizare) , sistemele de frinare si directie a autovehiculelor " . Poate mai e inca valabil . Nu stiu sigur . Oricum e o porcarie treaba asta . E ok sa nu te lase sa-ti vopsesti stopurile negre , sa nu ai becuri verzi,rosii,lila in far dar sa nu te lase sa ai mai multa lumina pt. siguranta ta in primul rind , mi se pare absurd . Dar....e posibil orice .

_________________
“Nothing can keep me away from the love of God”-Ayrton Senna Da Silva

Alfa 159 SW 2,4 JTDm 210 PS - neagra
Alfa 146 1,7 16v Boxer 129 ps[/b]
Ex. Alfa 159 SW 1,9 Jtdm 16v Ti
Ex.Alfa 159 SW 1;9 JTDM 16v 150+ ps rosie :cry:
Ex. Alfa 156 SW 1,9 JTD 8v 140 ps


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 31 Mar 2013, 02:04 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Asa e scris in decretul ala, fara acord intre subiect si predicat ?
Legea EU nu interzice modificari ale sistemului de iluminare, ci doar modificarile fara autentificare de tip E.
Sunt convins ca daca nu e cocalarie de bec HID in far cu reflector nu te opreste nimeni sa iti retina talonul, treci linistit de ITP si chiar de RAR.
Pe de alta parte, eu personal celor ce folosesc "csenon" de Vitan in faruri tip reflector le-as scoate ochii cu un coi inrosit in foc. Nu exista solutia fizica prin care sa nu deranjeze ceilalti participanti la trafic acele lumini iar cretinul care le foloseste sa aiba doar impresia ca vede mai mult, dar in realitate sa vada chiar o idee mai putin decat ar fi facut-o cu un bec halogen.
De altfel, nici cei cei folosesc farurile de fabrica, dar ajustate aiurea astfel incat pare ca merg cu faza lunga cel putin pe o parte nu sunt mai prejos, astora ar trebui sa li se retina taloanele.

Revenind, sa ii raspund lui teodanila la alte intrebari absolut fara logica. Da si nu, respectiv. Adica da, nu esti primul care a avut ideea traznita de a folosi de exemplu MH1 cu bec H1 halogen, au fost multi altii inainte ta care chiar au pus-o in practica, nu, nu ai niciun plus de lumina, e la mintea cocosului. Iar colac peste pupaza, cele mai multe proiectoare trebuiesc modificate pe partea de prindere a becului pentru a putea instala un bec halogen.
Oricum, proiectoarele pentru bec xenon si cele pentru bec halogen difera in constructie, atit obturatorul cat si reflectorul, din cauza distantei focale, a marimii becului, punctul de aprindere, etc. Daca tot e gandit, sa zicem, pentru xenon, instaleaza xenon.

Tomy, fara suparare, spui prostii. Tu esti la nivelul tehnic la care te referi la proiector drept "lupa", insa emiti pareri tehnice referitoare la sistemul de iluminare. Serios ?
Farurile masinilor, din fabrica, sunt sisteme optice de precizie, proiectate si construite in asa fel incat sa respecte niste reguli clare si sa ilumineze fix cat e nevoie, unde e nevoie si nu mai mult. Nu oricine poate instala o chinezarie de 15$ setul (atita costa o pereche de proiectoare Morimoto Mini H1 sau Mini D2S direct de la producator) trebuie lasat sa circule liber pe drumurile publice dupa bunul plac.
Sunt perfect de acord ca folosind un proiector, chiar si cel mai ieftin, nu sunt deranjati atit de mult ceilalti participanti la trafic cum ar fi daca s-ar instala sistem HID in reflector, dar nu inseamna ca ar trebui permise astfel de modificari. Asta din simplu motiv ca sistemele de iluminare alea nu sunt certificate de nimeni (de exemplu ce ma retine pe mine, ghertoi cu burta si minte creata, sa vreau eu mai multa lumina si daca tot pun proiector, ca stiu ca ala e xenon adevarat, sa scot 2 suruburi si sa inlatur obturatorul din proiector ?), instalarea lor nu e verificata de nimeni (se pot monta in toate felurile posibile, nu doar drept), iar daca ajungem sa vorbim deja de becurile folosite intram in cu totul alt subiect. Apropos, legislatia EU nu permite folosirea becurilor HID cu temperatura de culoare mai mare de 5500K si nici intensitate mai mica de ... parca 2800 lumeni. Cum verifici asta, chiar si ca inginer RAR, cu echipamentul de la un centru RAR ?
Lista de motive e lunga si intemeiata, modificarile de orice fel ale sistemelor de iluminare, atita vreme cat nu au certificare de tip E, nu e permisa.

Ce sunt eu curios e cum stie nenea politist cand opreste pe Xulescu daca masina lui Xulescu are sau nu din fabrica instalatie xenon, presupunand ca in far se vede un proiector si nu un bec ce lumineaza nuanta "albastru coca" instalat in reflector ?

PS. Nu toate proiectoarele sunt egale ca si iluminare, nu toate becurile xenon sunt egale, nu toate sursele sunt egale. Cu alte cuvinte, doar pentru ca e xenon si nu halogen nu inseamna ca e neaparat mai multa lumina.


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 31 Mar 2013, 11:10 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Alexandrus Quote:
coi inrosit in foc.
Auch ... :shock:


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 31 Mar 2013, 14:50 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Tonul, ca de obicei, lasa de dorit, insa raspunsul este cat se poate de la obiect.

In concluzie, @theodanila: daca pui lupe Morimoto cu becuri cu halogen tot modificare a sistemului de iluminare se numeste si tot in ilegalitate esti. Daca tot esti dispus sa faci treaba asta, fa-o asa cum trebuie, adica cu becuri xenon. Nu va putea deosebi nimeni diferenta dintre farul tau si un far xenon OEM, la fel cum nu vor putea sti daca masina ta a venit din fabrica cu xenon sau nu. Spalator de faruri, asa cum ai spus si tu, nu au toate masinile echipate cu xenon. Poate doar prin lipsa autolevelingului sa te "prinda"..

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 31 Mar 2013, 20:01 
Offline
User avatar

Joined: 22 May 2011, 22:56
Posts: 315
Car: Giulietta QV
Location: Bucuresti
ALXege Quote:
Tonul, ca de obicei, lasa de dorit, insa raspunsul este cat se poate de la obiect.
Poate la obiect, dar PROST. Uite ce raspuns am primit de la theretrofitsource.com. Se pare ca IDEILE lui alexandrus lasa de dorit. Atentie! Am atacat ideile, nu persoana!!! Conform regulamentului acestui forum: 2e) Nu este permis sub nici o forma atacul la persoana. Nu atacati persoanele ci ideile lor.

"Hi Theodor
Thanks for the reply. You can definitely achieve better light with a projector than with the reflector from what customers tell me.

Thanks again Theodor! Andrew @ TRS"


Pentru ALXege: "
Quote:
Poate doar prin lipsa autolevelingului sa te "prinda"
Si nu este suficient? Crezi ca oamenii aia sunt chiar idioti? Daca te opresc in trafic pentru asa ceva, cu siguranta stiu si ei la ce sa se uite. Si este suficient un motiv, ca sa iti retina permisul si sa te trimita la RAR.

_________________
Giulietta QV Image


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 31 Mar 2013, 20:51 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Mda, Alexandrus a explicat tehnic de ce nu vei obtine o iluminare mai buna, tu dai drept contra argument un nene care spune ca a auzit el de la alti neni, care intamplator ii sunt si "customers".
In cazul asta, nu ramane decat un lucru de facut: cumpara-ti lupe Morimoto si indeasa ce tip de becuri vrei tu, sunt banii tai pana la urma. Nu prea inteleg ce iti doreai de la acest topic daca oricum stiai raspunsul dinainte..

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 31 Mar 2013, 21:07 
Offline
User avatar

Joined: 22 May 2011, 22:56
Posts: 315
Car: Giulietta QV
Location: Bucuresti
ALXege, de ce nu incetezi cu ironiile? Eu am fost FOARTE CLAR de la inceputul inceputului, TU ai fost PRIMUL care a oferit informatii neverificate si gresite. Reciteste-ti raspunsul!!! Apreciez daca nu mi-ai mai strica incercarile de a obtine informatii pertinete.

Eu unul, inca nu am primit niciun raspuns (in afara de alexandrus, care dupa cum scrie chiar el, tot de pe la altii a auzit) la intrebarea:

"a incercat cineva sa instaleze lupe gen Morimoto in faruri cu oglinda, dar sa foloseasa tot bec cu halogen in loc de cel xenon? pot obtine un plus de lumina pe drum?"

Apropos, cu ce se ocupa alexandrus? Nu de alta, dar omul poate chiar stie ce zice, si din ignoranta mea (adica din prostie, dupa cum mi-a spus un coleg de forum pe privat - DA, aici s-a ajuns!), chiar pierd lucruri utile.

_________________
Giulietta QV Image


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 31 Mar 2013, 21:20 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Nu eram deloc ironic, informatii pertinente au fost deja prezentate, dar se pare ca tu cauti doar un anumit raspuns.
De curiozitate, ce informatii neverificate si gresite am oferit?

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 31 Mar 2013, 21:35 
Offline
User avatar

Joined: 22 May 2011, 22:56
Posts: 315
Car: Giulietta QV
Location: Bucuresti
Dar ce-ti mai place sa despici firul in patru...! Fie, de la mine pentru tine fara numar:
ALXege Quote:
Foloseste cu incredere becuri xenon in acel tip de lupe, problema apare doar atunci cand folosesti becuri cu xenon in faruri fara lupe.
Chiar nu vezi unde este problema? Atunci reciteste ce s-a mai scris. Eu nu mai repet, ca poate sunt colegi pe care i-ar deranja sa citeasca de mai multe ori acelasi lucru, in acelasi topic.

Suficient pentru mine, nu mai incerc ca ma lupt cu morile de vant. Daca este cineva totusi doritor sa-mi raspunda la intrebare, voi aprecia cu siguranta.

Va doresc o seara buna!

_________________
Giulietta QV Image


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 31 Mar 2013, 21:38 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Cand am spus probleme ma refeream la faptul ca ai putea deranja ceilalti participanti la trafic. Daca tu iti faci probleme privind legalitatea modificarii, afla ca esti in ilegalitate inca din momentul in care montezi respectivele lupe, indiferent de tipul de bec pe care-l folosesti. Nu despic firul in 4, dar faci niste afirmatii fara acoperire.

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 31 Mar 2013, 21:41 
Offline
User avatar

Joined: 22 May 2011, 22:56
Posts: 315
Car: Giulietta QV
Location: Bucuresti
Bine ALXege, asa e cum zici tu. Sunt un prost, intr-un final am priceput, ca mi-ai tot spus-o, si ma inchid acum in cochilia mea. Te las pe tine sa tronezi acest topic. Bafta!

_________________
Giulietta QV Image


Top
   
 Post subject: Re: xenon aftermarket
PostPosted: 31 Mar 2013, 21:48 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Concluzia iti apartine, eu nici macar n-am sugerat-o. Este interesanta totusi reactia atunci cand ramai fara argumente..

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 210 posts ]  Go to page Previous 14 5 6 7 8 9 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]