It is currently 27 Apr 2024, 18:46

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 210 posts ]  Go to page 1 2 3 4 59 Next
Author Message
 Post subject: xenon aftermarket
PostPosted: 20 Jan 2008, 19:08 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Vreau sa`mi pun xenon pe alfa mea; nu stiu daca ma va ajuta xenonul foarte mult si chiar as dori niste pareri avizate a celor care au instalatie de xenon after market.
Mai mult, as dori sa stiu daca cunoasteti niste service`uri care sa monteze ceva de calitate si la care, eventual, sa`mi fac si reglarea farurilor.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 20 Jan 2008, 20:48 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
o sa ti spuna cristi99 ,el are si faruri gta style ca si tine dar si xenon,mie personal imi place mult cum bat la masina lui,poate secolul asta reusesc si eu sa le montez ca o sa iasa din garantie de cand le am luat......
service bun pt montat instalatia ma intereseaza si pe mine

_________________
0751314197


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 20 Jan 2008, 20:56 
Offline
User avatar

Joined: 06 May 2007, 01:40
Posts: 19
Location: Italia
Si eu am vreo 2 zile de cand tot bat netul cu ideea asta. De fapt as vrea sa cumpar 2 faruri oricginale cu xenon si sa le montez pe masina. Eu am modelul cu facelift de dupa '03, se poate oare ? Are cineva vreo idee cam la cat sar duce chestia asta ? Am gasit pe un site din italia dar mi sa parut putin exagerat 1200 si ceva de euro pt 2 faruri. . . Multumesc anticipat :wave: :wave: :wave:

_________________
Black 156 GIUGIARO


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 20 Jan 2008, 20:59 
Offline
User avatar

Joined: 03 Jun 2007, 13:26
Posts: 70
Cu xenon este o mare diferenta, incomparabil, iti recomand fara ezitare, pe mine m-a costat 700 lei cu tot cu montat.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 20 Jan 2008, 21:01 
Offline
User avatar

Joined: 03 Jun 2007, 13:26
Posts: 70
gigel chel Quote:
Si eu am vreo 2 zile de cand tot bat netul cu ideea asta. De fapt as vrea sa cumpar 2 faruri oricginale cu xenon si sa le montez pe masina. Eu am modelul cu facelift de dupa '03, se poate oare ? Are cineva vreo idee cam la cat sar duce chestia asta ? Am gasit pe un site din italia dar mi sa parut putin exagerat 1200 si ceva de euro pt 2 faruri. . . Multumesc anticipat :wave: :wave: :wave:
nu merita sa dai atatia bani, sunt bune si cele aftermarket


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 20 Jan 2008, 21:08 
Offline
User avatar

Joined: 07 Nov 2005, 14:54
Posts: 2959
Location: Oradea
Ca si posesor de instalatie HID pe masina, recomand farurile cu lupa
Si cum am eu se vede foarte bine, incomparabil fata de halogene, insa ii deranjeaza putin pe cei din fata.. :(

_________________
Alfa Romeo 156 1.6 TS 120hp +Chiptuning +Cold Air Intake


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 20 Jan 2008, 21:10 
Offline
User avatar

Joined: 21 Aug 2007, 16:46
Posts: 1019
Eu mi-am cumparat o instalatie de xenon after-market imediat dupa ce mi-am luat afa, cu 150eur, si am avut montaj gratuit, desi nu e mare inginerie. Pe farurile originale ale masinii vreau sa spun ca se vedea o difereta destul de mare, dar nu prea ma multumea. Reglate corespunzator cat sa nu deranjeze bateau cam putin ca distanta iar faza lunga era in copaci, peste tiruri :) - problema si de faruri

Saptamana asta mi-am montat farurile GTA-look, ca ale tale, si sunt absolut socat de cat de bine bat : imprastie xenonul mult mai bine, mai uniform si bat o distanta mai mare. Nu am iesit inca la drum lung, dar am mers cativa km afara orasului si se pare ca nu deranjeaza mai putin decat inainte, sau chiar deloc, in conditiile in care eu pot sa zic ca am lumini pe alfa. Gabidima a vazut xenonul la drum lung doar pe farurile vechi. :wink:

Concluzia: merita xenon pe faruri noi originale sau gta-look. Daca vrei ceva mai de calitate o sa ai probleme mari sa gasesti. Se vand in RO, la pret dublu, kituri Bosch sau Siemens - dar stiu ca aceste firme nu fac kituri xenon aftermarket.

Daca nu reusesti sa le reglezi singur, ai grija unde mergi pentru ca sunt mai greu de reglat xenoanele after-market. Mie nu mi-a placut cum bateau reglate la AI plus ca deranjau in trafic.

_________________
Audi S3 1.8T
Ex: BMW 120i E87 silver
Ex: Alfa Romeo 156 TI 2.4 JTD 20V matt black
Ex: Alfa Romeo 156 2.4 JTD 10V black
Ex: Alfa Romeo 156 1.9 JTD 8V blue-cosmo

Live to drive, drive to live


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 20 Jan 2008, 21:22 
Offline
User avatar

Joined: 06 May 2007, 01:40
Posts: 19
Location: Italia
Becuri deastea cu "xenon" mi-am pus si eu. E adevarat ca bat mai tare, dar toata lumea cand conduce se uita la strada, eu vad numai copaci, garduri sau prin cine stie ce sant. Mi sa cam pus pata pe ele. Am vazut ca sunt 156 vers. Distinctive care au xenon, daca iau ca piese de skimb 2 faruri nu merg puse ? Dar astea aftermarket ce fel sunt ? Eu sunt mai ignorant la chestii de astea.Am cautat pe forum dar nu prea am inteles... :wallbash: :thanks:

_________________
Black 156 GIUGIARO


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 20 Jan 2008, 21:51 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
ok cristi, dar ai putea sa`mi recomanzi un loc din care sa mi le achizitionez si sa le reglez ?

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 21 Jan 2008, 03:10 
Offline
User avatar

Joined: 01 Oct 2007, 08:28
Posts: 225
Car: VW Passat CC
Location: Bucuresti
si eu am xenon pe farurile gta-look si sunt f multumit de ele. nu am putut face comparatie fata de 156 fara xenon pt ca asha am luat masina, cu xenon after-market.

_________________
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 21 Jan 2008, 03:42 
Offline
User avatar

Joined: 21 Aug 2007, 16:46
Posts: 1019
De acord cu Alex_Alfa, nu poti compara niciodata xenonul original (cu lupa in 99% din cazuri) cu aceste kit-uri indiferent de marca lor, atata timp cat le punem intr-un far gandit pentru halogen.

Deranjatul in trafic daca le reglezi bine este relativ, pt ca la drumurile noastre pe mine ma deranjeaza mai rau un xenon original venind din spate din cauza delay-ului de la autoleveling - distrage atentia, imi da impresia de flash-uri

@gigel
Cred ca faci referire la acele becuri chinezesti/rusesti ce imita xenonul dar nu fac decat sa orbeasca mai mult si sa vezi mai prost decat cu un bec Osram normal, avand doar o culoare mai interesanta. Nu le recomand si oricum gasesti la Philips varful de gama Night GT parca care au nuanta spre alb dar lumineaza superb! Faruri cu lupa poti sa iti pui daca gasesti la pret ok, dar instalatia completa este mult mai complexa (senzori, spalator..)

@Mr.D
ti-am dat PM cu achizitia mea, o sa ma interesez sa vad daca cei care mi-au montat farurile le-au si reglat sau le-au lasat cum au venit de la alfisti

_________________
Audi S3 1.8T
Ex: BMW 120i E87 silver
Ex: Alfa Romeo 156 TI 2.4 JTD 20V matt black
Ex: Alfa Romeo 156 2.4 JTD 10V black
Ex: Alfa Romeo 156 1.9 JTD 8V blue-cosmo

Live to drive, drive to live


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Jan 2008, 10:42 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2007, 14:21
Posts: 840
Car: 2.0 TS
Location: CLUJ-NAPOCA
am primit un mail(spam) cu asa ceva. nu stiu cine sunt dar poate ajuta pe cineva
daca nu isi are locul aici sa se stearga!!!


KITURI XENON PENTRU ORICE MASINA!

LA DOAR 550 R.O.N. CU INSTALARE SAU 500 R.O.N. FARA!
-nu necesita modificarea instalatiei originale -kiturile sunt facute in HK si au certificate de calitate tuv,emark si iso -tehnologie philips Instalatia de xenon este o instalatie de becuri cu balast care produce o intensitate de lumina mai ridicata decat a unui halogen normal,de peste 300%,adica o instalatie xenon are aprox 3200 de lumeni(intensitate luminoasa) iar un halogen are aprox 1050 lumeni.
Beneficii:
-la acelasi reglaj de far lumina este cu 15-20 de metri mai departata fara de un halogen -consum mai mic 35 de wati fata de 55 al unui halogen -lumina este de culoare alba fata de galbenul halogenului -spre deosebire de un halogen becul xenon bate pe toata plaja razei nu doar in capat asa cum bate un halogen -durata de viata de peste 3000 de ore deci de 10 ori mai mult ca un bec halogen

Instalatia este formata din:

-2 drosere
-2 becuri xenon
-cablajurile aferente
-manual de instalare
Garantie 18 luni de la data achizitionarii *edit*

Am lasat postul considerandu-l util ca si info, dar metode de contact poti sa dai pe PM daca vrei, nu aici (cu atat mai mult cu cat nu stim nici cine vinde - dar oferind garantie, ar putea fi firma). Nu facem reclama si nici nu este topic de Publicitate.

_________________
Anonima Lombarda Fabbrica Automobili
AR 156 2.0TS 155CP

DIESEL - THE ULTIMATE THRILL KILLER


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Jan 2008, 12:30 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Asta am vrut si eu sa intreb mai sus :), dar m-am abtinut atunci.
Far GTA-look = far cat se poate de normal, dar mai tuciuriu de fel :D, asa ca...madkat a pus bine dilema :)


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Jan 2008, 14:45 
Offline
User avatar

Joined: 07 Nov 2005, 14:54
Posts: 2959
Location: Oradea
La Alfa 156/147/GT sunt 2 tipuri de faruri: cel cu lupa si cel fara .
Ca la unele e vopsit acel ornament cromat in nergu mat, e partea a doua..

_________________
Alfa Romeo 156 1.6 TS 120hp +Chiptuning +Cold Air Intake


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Jan 2008, 15:25 
Offline
User avatar

Joined: 21 Aug 2007, 16:46
Posts: 1019
diferenta ca e far nou conteaza! la cel vechi aveam eu niste probleme (se pare) iar xenonul cu in farul original facea mult mai multe reflexii aiurea decat in gta-look

nu are nimic in plus, e un far ordinar after-market care teoretic ar trebui sa fie sub cel de fabrica ca si calitate, dar va garantez ca bate super-ok! la mine e mult peste ce aveam :)
seth si-a montat si el si mi-a spus ca nu e multumit de ele (are halogen) si ca vrea sa isi puna bosch-uri
madkat Quote:
... la alea cu lupa ..e ok sa pui xenon pt ca sunt gandite pt asta...
pai au fost si fara xenon cele cu lupa??

_________________
Audi S3 1.8T
Ex: BMW 120i E87 silver
Ex: Alfa Romeo 156 TI 2.4 JTD 20V matt black
Ex: Alfa Romeo 156 2.4 JTD 10V black
Ex: Alfa Romeo 156 1.9 JTD 8V blue-cosmo

Live to drive, drive to live


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Jan 2008, 15:53 
Offline
User avatar

Joined: 18 May 2006, 12:07
Posts: 1093
Location: Bucuresti
intamplator cunosc un tip care pune asa ceva...nu conteaza cine este...dar el mi-a zis ca daca le pui si le reglezi aiurea...totul e in zadar...si oricum aceste kituri nu sunt la nivelul performantei farurilor originale, dar oricum puse corect sunt mai bune decat cele traditionale.Mi-a spus ca e f important si kitul totusi...daca vrei sa ai fiabilitate...

_________________
"It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt...so I Am so Clever That Sometimes I Don't Understand a Single Word of What I Am Saying"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Jan 2008, 17:00 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
madkat Quote:
nu, pe 156 tot ce a fost cu lupa a fost cu xenon - doar ca exista posibilitatea sa iei farurile SH fara instalatia aferenta si sa pui becuri normale :wink:
as far as i know, farurile cu xenon de fabrica au instalatia incorporata, nu este o chestie externa cum este la cele aftermarket. in concluzie, daca gasesti faruri cu xenon SH nu exista posibilitatea sa le iei fara instalatie

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Jan 2008, 19:14 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
occ Quote:
intamplator cunosc un tip care pune asa ceva...nu conteaza cine este...dar el mi-a zis ca daca le pui si le reglezi aiurea...totul e in zadar...si oricum aceste kituri nu sunt la nivelul performantei farurilor originale, dar oricum puse corect sunt mai bune decat cele traditionale.Mi-a spus ca e f important si kitul totusi...daca vrei sa ai fiabilitate...
pai zi ne si noua cum dam de omul asta care monteaza,regleaza kituri xenon,eu stiu e pe cineva dar este foarte departe de mine.
eventual pm . ms :wink:

_________________
0751314197


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 24 Jan 2008, 03:07 
Offline
User avatar

Joined: 21 Aug 2007, 16:46
Posts: 1019
gabidima ti-am zis ca te ajut, ca e super simplu!
nu ai incredere? am extinctorul mereu in masina..

serios, zi cand, ca e pacat de lupele alea ;)

_________________
Audi S3 1.8T
Ex: BMW 120i E87 silver
Ex: Alfa Romeo 156 TI 2.4 JTD 20V matt black
Ex: Alfa Romeo 156 2.4 JTD 10V black
Ex: Alfa Romeo 156 1.9 JTD 8V blue-cosmo

Live to drive, drive to live


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 27 Jan 2008, 17:04 
Offline
User avatar

Joined: 25 Sep 2006, 22:24
Posts: 83
Location: Bucuresti
...si eu am xenon din fabricatie insa, desi sunt mult mai bune decat celelalte, nu sunt nemaipomenite.....sau oi fi eu cam chior :shock:

_________________
ALFA ROMEO Team


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 31 Jan 2008, 19:03 
Offline
User avatar

Joined: 24 Jan 2008, 13:17
Posts: 15
vipi77 - trimite-mi si mie te rog metodele de contact pe PM
multumesc

_________________
I expect nothing. I fear no one. I am free.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 09 May 2008, 23:19 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jun 2007, 21:44
Posts: 696
Location: Brasov
Si eu mi-am montat o instalatie pe masina...lumineaza mult mai bine fata de cele normale...le-am si reglat. Pentru cine e curios pot pune si poze insa nu se vede mare lucru...e totul bine camuflat.

_________________
Nu port bijuterii.
Le conduc.
Alfa Sportwagon

Dezmembrez motor 2.0 Twin Spark
viewtopic.php?f=65&t=17630


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 10 May 2008, 13:41 
Offline
User avatar

Joined: 24 Jan 2008, 13:17
Posts: 15
andrei, da-mi si mie detalii pe pm te rog

_________________
I expect nothing. I fear no one. I am free.


Top
   
 Post subject: Re: xenon 156
PostPosted: 10 Jul 2008, 17:52 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2007, 10:59
Posts: 560
Car: 156
Location: Suceava
Mi'am montat eu un kit HID xenon si desi este noname ca sa zic asa diferenta fata de halogen este f mare. Lumineaza mult mai bine si la distanta mai mare. O perioada unul din becuri mi se stingea din senin si la sfatul lui mirica, am pus un fir de masa direct pe masa becului si acum e ok, nu s'a mai stins. Atentie la montajul becurilor... deobicei cele aftermarket nu au f bine definite acele ghidaje (deh, sunt universale) si daca pui becul cu 1;2;3 grade oblic sau rotit stanga/dreapta fata de ghidajul farului...adio lumini. Bat in copaci. Atentie si la lungimea becului. Sunt unele becuri putin mai lungi si ating in ciuperca aia de tabla din far, dar f putin, 1mm si daca nu'ti dai seama...iarasi adio lumini. Multi nu'si dau seama ca ating pt ca ele se monteaza in clemele alea din sarma ...care sarma are un grad de elasticitate si se gandesc ca daca au incaput si le'au sigurantar cu sarmele totul e ok. Eu asa am patit si am cerut sa'mi aduca alt kit de alt producator care aveau becuri putin mai scurte.

_________________
Cand vezi o Alfa mergand incet, inseamna ca exista o problema pe scaunul din dreapta.


Top
   
 Post subject: Re: xenon 156
PostPosted: 11 Sep 2008, 00:25 
Offline
User avatar

Joined: 05 Dec 2006, 11:27
Posts: 485
Location: Bucuresti
Pai zi si tu lungimea becului :D ca decat sa patesc ca tine mai bine ma duc cu sublerul dupa mine. Si in alta ordine de idei nu va dat eroare de bec ars?

_________________
Alfeo / Alfa Romeo 159 2,4Jtdm 200Hp & ElNino / Alfa Romeo 147 TS 1,6 105 Hp
ImageImage


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 210 posts ]  Go to page 1 2 3 4 59 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]