It is currently 28 Apr 2024, 19:18

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 181 posts ]  Go to page 1 2 3 4 58 Next
Author Message
PostPosted: 14 Feb 2010, 21:16 
Offline

Joined: 10 Jan 2009, 22:43
Posts: 458
Asa cum unii dintra voi probabil stiti, acum catva timp si-a facut aparitia pe forum un tip, pe nume Stefan, din Oradea, care a inceput sa-si faca publicitate peste tot, oferind servicii de resoftare invocand experienta de ani buni lucrati in Italia. Din curiozitate i-am trimis un PM intrebandu-l unde anume a lucrat in Italia si cum a invatat meseria asta. Raspunsul m-a facut si mai curios, Stefan invocand cursuri facute cu Accinni Giovanni si Adolfo Galletto plus ani lucrati in aces domeniu in Italia. Pentru cine nu stie, Accinni si Galletto sunt mituri in acest domeniu si nu numai in Italia...
Intre timp Stefan a primit primul ban, anticipat de altfel de mine :mrgreen: , si-a facut alt user si a inceput sa scrie iarasi si unde trebuia si unde nu trebuia, inclusiv pe topicul deschis de seth despre ALFATUNER-GUS.
Intrigat oarecum de insistenta lui, i-am propus urmatorul lucru intr-un topic care ulterior a fost sters, motivele le stie mai bine cel care a facut curatenie pe-acolo: eu ii trimit softul .ori de pe masina mea, el imi trimite un soft .mod, eu il pun pe masina, il testez si postez un feedback cat se poate de obiectiv.
Pentru cine nu stie, am un topic deschis la oferte extinse unde promovez servicii de resoftare facute in colaborare cu un italian, softurile de pe masina mea sunt facute de acest italian cu varianta 'race' am ajuns la 192cv pe dyno, cativa stiu cum trage masina mea.
Deci nimeni nu poate spune ca intentia a fost de a obtine un soft gratis. In plus, Stefan poate fi considerat un concurent al meu, pentru ca ofera aceleasi servicii. Multa lume l-a judecat dupa felul in care scrie, am citit chiar opinii de genul 'eu nu mi-as resofta masina la unul care scrie in halul asta'. Eu sunt mai kamikaze de felul meu, asa ca m-am hotarat sa fac experimentul acesta.
Ca s-o scurtez, aseara am primt softul de la Stefan, azi l-am pus pe masina si am iesit la o tura pe autostrada. Mentionez ca de la sosirea iernii nu mai am pe masina softul de 192cv, am alta varianta, dar nu este deloc departe. Stefan l-a vazut si a estimat un +35cv in plus, spunandu-mi ca varianta trimisa de el ar trebui sa imi dea un plus de 34-40cv, dar o erogare mult mai liniara a puterii.
Eh, trebuie sa spun ca masina trage FENOMENAL cu noul soft. Nu credeam ca o sa ma mai impresioneze vreun 1.9 mjet resoftat, dar am avut placuta surpriza sa fiu inca o data impresionat de al meu. Nu stiu la ce valori am ajus, eu estimez clar peste 190cv, ZERO FUM, nici macar la 200 km/h, trage intr-adevar liniar de la 2000 rpm pana la 4500 rpm!
Cu primul drum la Ploiesti o sa mai fac o masuratoare pe dyno, stiu ca sunt bani aruncati dar curiozitatea este mult prea mare :D
Am promis ca o sa fac acest topic si m-am tinut de cuvant, nu poate decat sa ma bucure faptul ca in sfarsit am gasit un roman care stie sa modifice cum trebuie un jtd, si inca unul care a acceptat sa faca un soft gratis!
Nu pot sa zic decat.. BRAVO STEFAN, sei un grande! :clapping:

_________________
http://squadracorse.ro - Passione per Chiptuning


Top
   
PostPosted: 14 Feb 2010, 21:39 
Offline

Joined: 10 Nov 2005, 02:26
Posts: 303
Location: Cluj
Deci pana la urma omul nu vorbea aiurea!?

_________________
159 2.4 neagra
ex 147 1.6T.S. 120CP


Top
   
PostPosted: 14 Feb 2010, 21:53 
Offline

Joined: 10 Jan 2009, 22:43
Posts: 458
Nu! In afara de faptul ca exprimarea lasa (oarecum) de dorit, dar in parte este de inteles la cineva care a stat 11 ani pe-afara, omul chiar stie ce face. Pacat ca nu a aparut mai devreme, cand aruncam eu banii pe softuri facute de firme 'de renume' din Bucuresti :ouch:
La prima intalnire le stau la dispozitie doritorilor care vor sa faca o tura cu masina mea ca sa se convinga...

_________________
http://squadracorse.ro - Passione per Chiptuning


Top
   
PostPosted: 14 Feb 2010, 22:14 
Offline

Joined: 10 Nov 2005, 02:26
Posts: 303
Location: Cluj
Si a fost luat la suturi ! ma gandesc ca softul ti la da gratuit cuma fost intelegerea!
Defapt e justificata retinerea forumistiilor fata de un no name ,care vine si da in cel mai bun tunner!

_________________
159 2.4 neagra
ex 147 1.6T.S. 120CP


Top
   
PostPosted: 14 Feb 2010, 22:39 
Offline

Joined: 10 Jan 2009, 22:43
Posts: 458
Softul mi-a fost furnizat absolut gratuit, asa cum ne-a fost intelegerea.
Din cate imi aduc eu aminte n-a dat in nimeni, comentariile lui nu puneau la indoiala competenta lui GUS (pentru care si eu am tot respectul din cele citite pe alfaowner) ci sustineau altceva, dar acest lucru nu face obiectul acestui topic.
Eu doar mi-am respectat partea mea din intelegerea facuta, mai departe fiecare intelege si face ce vrea cu masina si banii lui!

_________________
http://squadracorse.ro - Passione per Chiptuning


Top
   
PostPosted: 14 Feb 2010, 22:46 
Offline
User avatar

Joined: 29 Mar 2007, 19:02
Posts: 2096
Car: 156 GTA
Eu chiar imi iubesc foarte mult masina, chiar nu sunt gata sa o dau pe mana unui om pe care nu il cunosc si despre care nu am auzit nimic.Mai ales cand incepe si se face de cacao pe forum.
@RaduAlfa:

Pana la urma, cu ce a dat in cel mai bun tuner?
Ca ofera softuri moka?
Tipic romanica, imi pare rau ca spun.


Ce trebuie sa fac cand un om este nesimtit fara limite?
L-am rugat foarte frumos si pe privat si pe topic sa termine cu publicitatea, nu a inteles.
Forumul are reguli, trebuie respectate.


11 ani in italia?Si ce?uiti sa scrii? :)

Sincer, ma bucur foarte foarte mult ca omul stie ce face, m-am saturat de "tuneri".
Pana una alta, eu tot la alfatuner o sa imi resoftez masina, o sa fiu mult mai linistit.

@Iluzoriu-cat timp a fost testat softul, o iesire pe autostrada? :)
Cat despre posturile sterse, da am drepturi de moderare pe tuning, dar nu eu am sters posturile, chiar am lasat discutia postata pe forum si a 2-a zi au fost sterse de catre un admin.Nu le-am sters intentionat, ca sa citeasca lumea si sa aleaga, e mult mai corect asa.
Nu fac nicio afacere ca vine Gus in bucuresti, toate cheltuielile vor fi perfect justificate.
Nimeni nu vede partea mea, cate telefoane de 30+minute in UK si obrazul meu la mijloc, oricum nu conteaza asta.

_________________
1. Denial 2. Anger 3. Bargaining 4. Depression 5. Acceptance ...

The 5 stages of buying petrol.


Top
   
PostPosted: 14 Feb 2010, 23:11 
Offline

Joined: 10 Jan 2009, 22:43
Posts: 458
Am mai spus-o o data si o repet: nu sunt avocatul lui, nu am absolut nici un interes, dimpotriva!
Am avut dubii in privinta veridicitatii celor afirmate de el si am vrut sa verific, atata tot. Nu cred ca sunt multi care sa se laude ca ar fi facut cursuri cu Accinni!
Intamplator am posibilitatea sa scriu pe masina orice soft vreau si tot intamplator am testat peste 10 variante de soft de cand am masina. Daca mie imi place cum trage masina cu softul lui, nu ti se pare normal sa recunosc asta?
Am facut o intelegere, omul si-a respectat promisiunea, mi se pare de bun simt sa fac la fel. Si aici se incheie rolul meu in toata afacerea asta.
Softul lui Stefan o sa ramana pe masina mea, o sa-l testez si maine si poimaine si tot asa. Daca o sa fiu la fel de multumit o sa ramana, daca nu, nu-i bai, am alte cateva variante testate si probate.
Nu comentez nici afirmatiile lui, nici comportamentul lui pe forum, ma limitez la un simplu feedback si va rog sa-l luati ca atare.
@seth: nu inteleg de ce ai luat topicul meu ca un atac la adresa deplasarii lui GUS in Bucuresti :? N-am facut absolut nici un comentariu legat de asta, daca GUS ar fi venit in Bucuresti acum un an eram primul pe lista! Asa cum am mai spus, fiecare face ce crede ca este mai bine cu masina lui!

_________________
http://squadracorse.ro - Passione per Chiptuning


Top
   
PostPosted: 14 Feb 2010, 23:19 
Offline
User avatar

Joined: 29 Mar 2007, 19:02
Posts: 2096
Car: 156 GTA
Am inteles nitel gresit partea cu posturile sterse atunci. :) my bad

Comportamentul lui stefan a fost interpretat de mine ca o ofensa, singura lui activitate era sa abereze pe topicul creat de mine. :blink:
Nu cred ca asa ajungi safaci chiptuning de calitate.

_________________
1. Denial 2. Anger 3. Bargaining 4. Depression 5. Acceptance ...

The 5 stages of buying petrol.


Top
   
PostPosted: 14 Feb 2010, 23:29 
Offline

Joined: 10 Jan 2009, 22:43
Posts: 458
Stefan n-a aberat doar pe topicul creat de tine :mrgreen:
Daca a inteles ceva din posturile sterse/ban-urile luate e treba lui, nu a mea! L-am sfatuit chiar si eu sa-si deschida frumos si civilizat topic pe aria de publicitate si sa nu mai abereze peste tot pe forum, acum ramane de vazut daca o sa-mi urmeze sfatul.

_________________
http://squadracorse.ro - Passione per Chiptuning


Top
   
PostPosted: 14 Feb 2010, 23:48 
Offline

Joined: 03 Feb 2010, 23:49
Posts: 42
ILuzoriu Quote:
Stefan n-a aberat doar pe topicul creat de tine :mrgreen:
Daca a inteles ceva din posturile sterse/ban-urile luate e treba lui, nu a mea! L-am sfatuit chiar si eu sa-si deschida frumos si civilizat topic pe aria de publicitate si sa nu mai abereze peste tot pe forum, acum ramane de vazut daca o sa-mi urmeze sfatul.
DA am inteles bine ce am de facut cu siguranta nu o sa mai aberez . deci vroiam doar sa zic pentru binele vostru ca poate fii orice tuner cu nume s-au fara ca nu merita sa dati atatia bani pentru ca nu numele face softul ,si ziceam doar ca gasiti si la noi tuneri care sunt priceputi. dar nu o sa mai vorbesc doar daca sunt intrebat . exat ca sicilieni muto


Top
   
PostPosted: 25 Feb 2010, 00:15 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2009, 22:16
Posts: 247
Location: Turda /Lleida
ILuzoriu ,ai avut probleme cu softul? sau chiar asa bun este ? :o Lasa te rog impresii acum ,dupa ceva timp.. mersi

_________________
Alfa GT 1.9 jtd 150cp +

Image


Top
   
PostPosted: 25 Feb 2010, 00:53 
Offline

Joined: 10 Jan 2009, 22:43
Posts: 458
Pai n-am lasat impresii proaspete pe topicul dedicat masinii mele? Cele legate de consum...merg in continuare cu softul facut de Stefan, ala moka :wink:

_________________
http://squadracorse.ro - Passione per Chiptuning


Top
   
PostPosted: 25 Feb 2010, 02:29 
Offline
User avatar

Joined: 31 Oct 2008, 11:47
Posts: 801
Car: 156/Brera
Location: Zaragoza/Slatina
m-ar interesa si pe mine o asemenea resoftare :D

_________________
Alfa Romeo Brera 2,4 JTDM+ (by ILuzoriu)
Alfa 156 1,9 JTDm 150+ (by ILuzoriu)


Top
   
PostPosted: 07 Mar 2010, 18:44 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2009, 22:16
Posts: 247
Location: Turda /Lleida
FREEZER Quote:
m-ar interesa si pe mine o asemenea resoftare :D
Eu deja am facut primul pas :

am luat legatura cu Stefi in vederea unui soft . Mi-a zis omu' ce interfata trebuie sa cumpar pentru masina mea iar dupa ce am cumparat-o a intrat cu team viewer la mine in PC si mi-a aratat pas cu pas cum sa citesc fisierul .ori . Tocmai am vorbit la telefon si i-am trimis fisierul. maine sper sa il primesc si sa il pun pe masina fara probleme. O sa revin cu feedback (pozitiv sau negativ ) peste cateva zile . :)

_________________
Alfa GT 1.9 jtd 150cp +

Image


Top
   
PostPosted: 07 Mar 2010, 19:30 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2006, 03:55
Posts: 498
Location: Brasov / Ploiesti / Bucuresti
Si eu sunt interesat de soft. Voi urmari topicu-ul.


Top
   
PostPosted: 07 Mar 2010, 19:35 
Offline

Joined: 15 Dec 2009, 00:50
Posts: 29
Location: Berlin
as vrea si eu sa pot lua legatura cu stefan,poate o ajut si eu pe alfita mea cu un soft nou !

_________________
Alfa Romeo 156 2.4 JTD 1999 .........JUST PURE LOVE !!!


Top
   
PostPosted: 07 Mar 2010, 21:53 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2009, 22:16
Posts: 247
Location: Turda /Lleida
Incredibil! :ohmy: Nici nu stiu cu ce sa incep ,totul s-a petrecut atat de repede... Dupa cum spuneam azi dupamasa i-am trimis softul .ori . Dupa 2 ore ma suna Stefi sa-mi zica ca , mi l-a facut si mi l-a trimis deja. :D In momentul respectiv a inceput sa-mi fie oarecum frica ...sa pun softul pe masina. Si asta pentru ca in sinea mea imi ziceam ca ¨prea repede a terminat si mi l-a trimis deja¨ . Si ca sa nu o mai lungesc , am luat laptopul si cablul iar in urmatoarele 10 -15 minute aveam noul soft pus. M-am speriat fiindca a aparut eroare VDC sau asa ceva in timpul scrierii dar apoi a disparut si totul e ok .

Estimez un castig de 25-30 hp . Dar nu asta conteaza ci faptul ca domnul Stefi a reusit sa elimine EGR din soft!Si se simte foarte mult ,mai ales dupa sunetul pe care il scoate motorul acum .Aaa si era sa uit : inainte pe la 2000 rpm masina pierdea puterea si acceleratia se intrerupea 1 secunda. Acum fara EGR s-a rezolvat :D mai ramane de vazut fumul cum se prezinta si consumul .

Desi mi-a fost frica sa ma bag acum sunt foarte multumit si da , Stefan stie ce face si stie ce zice !

prin acest post nu vreau sa il ridic in slavi pe Stefi . el a zis ca poate face un lucru iar acum ca l-a facut imi las parerea si imi exprim multumirea .

ps: Pretul softului nu l-am stabilit inca (el imi zise ceva de o bere :lol: )

_________________
Alfa GT 1.9 jtd 150cp +

Image


Top
   
PostPosted: 08 Mar 2010, 01:02 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Salut,
Face si pt TS-uri? :evilook: Daca da as dori si eu o oferta de pret.
Oricum respect pt acest om. Nu credeam sa existe cineva pe acest forum care sa faca asa ceva doar pt orgoliu. Felicitari! Eu sper sa accepte niste bani ca nu pot trimite naveta de bere pana la el. :lol: Ma intreb cat o sa mai tina topicul asta, vad ca ia amploare.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 08 Mar 2010, 01:18 
Offline
User avatar

Joined: 02 Dec 2006, 00:02
Posts: 677
Location: Baia Mare
Si eu as fi interesat de un soft.Rog pe cineva care are numarul de tel sau alta metoda de contact sa imi trimita un PM.Multumesc

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 165cp
ex:Seat Leon 1.9 TDI 2001 110cp+
ex:Skoda Octavia 1.9 TDI 2007 105cp
ex:Audi A6 2.7 quattro 2006 180 cp
ex:Alfa 155 1.9 TD 1993 90cp
ex:Alfa 156 1.9 JTD 2002 115 cp


Top
   
PostPosted: 08 Mar 2010, 05:58 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2006, 03:55
Posts: 498
Location: Brasov / Ploiesti / Bucuresti
si eu as vrea sa il contactez. astept pm. mersi.


Top
   
PostPosted: 08 Mar 2010, 07:54 
Offline

Joined: 02 Aug 2006, 12:24
Posts: 1140
Location: Bucuresti/Alexandria
Ce interfata ai luat?


Top
   
PostPosted: 08 Mar 2010, 10:08 
Offline
User avatar

Joined: 26 Feb 2009, 21:18
Posts: 880
Car: KamiKaze 147
Location: Bucuresti
Interesanta directia in care merge topicul.....La cum vad eu treaba o sa cam aiba de muncit Stefan! Bravo lui! :first:

_________________
(O=v=O) - 147 1.9 JTD


Top
   
PostPosted: 08 Mar 2010, 12:52 
Offline

Joined: 24 Jul 2008, 11:23
Posts: 322
Location: Cluj-Napoca
Xdye Quote:
Estimez un castig de 25-30 hp . Dar nu asta conteaza ci faptul ca domnul Stefi a reusit sa elimine EGR din soft!Si se simte foarte mult ,mai ales dupa sunetul pe care il scoate motorul acum .Aaa si era sa uit : inainte pe la 2000 rpm masina pierdea puterea si acceleratia se intrerupea 1 secunda. Acum fara EGR s-a rezolvat :D mai ramane de vazut fumul cum se prezinta si consumul .
Sa ne tii la curent cu aspectelea astea , eu cel putin nu am mai auzit de faza cu EGR-ul sa fie scoasa din soft - si suna foarte interesant ... sunt tare curios cum o sa ti se comporte masina mai ales din punct de vedere al fumului .

Marius

_________________
----------------------------------------------


Top
   
PostPosted: 08 Mar 2010, 15:29 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2009, 22:16
Posts: 247
Location: Turda /Lleida
IRBabuin Quote:
Ce interfata ai luat?

Am cumparat Galletto 1250 .(evident nu am luat originala ci o copie de pe ebay -60 euro :D )


Eu chiar am ramas surprins de atitudinea lui Stefi ...il inteleg intr-un fel : anii traiti in afara romaniei te schimba ! Sper doar sa nu sparga piata cu softuri FREE :? si experienta sa i fie rasplatita.

#mariusvldr - Legat de EGR : din cate am vazut pe un forum strain nu au reusit inca sa o elimine din soft fara eroare .Si cam toti care au egr sunt interesati sa o elimine din soft. (mai putin cei care au valva mecanica care se inchide usor) .

La fum inca nu am fost prea atent . Asta deoarece nu se vede :lol: Fum zero la mine ! O sa vad pe parcurs cum o sa se prezinte ,momentan am facut aprox 50 km cu noul soft.

_________________
Alfa GT 1.9 jtd 150cp +

Image


Top
   
PostPosted: 09 Mar 2010, 16:26 
Offline

Joined: 02 Aug 2006, 12:24
Posts: 1140
Location: Bucuresti/Alexandria
Din ce stiam eu se poate controla si deschiderea EGR (daca vrei evident). Heh, Galetto, buna afacere. Cit despre omul topicului, rispekt maxim.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 181 posts ]  Go to page 1 2 3 4 58 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]