It is currently 22 May 2024, 18:18

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: alfisti.net
PostPosted: 04 Jun 2007, 20:34 
Offline
User avatar

Joined: 03 Apr 2007, 12:26
Posts: 883
Location: Constanta
Mai face cineva vreo comanda la alfisti.net ?


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 04 Jun 2007, 20:36 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Tocmai ce s-a facut saptamana trecuta :), deci nu prea curand cred...


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 29 Jun 2007, 20:14 
Offline
User avatar

Joined: 24 Jun 2007, 13:36
Posts: 80
Location: Constanta
Pana la urma am facut eu o comanda mica dar inca nu am primit coletul.
Astia de la DHL zic ca s-ar putea sa-l fi preluat Deutsche Post si sa vina cu posta .
Din experienta celor care au facut comenzi , cam cat a durat expeditia ?L-a adus curierul DHL sau v-a avizat posta ?
La mine coletul apare ca plecat din DE dar atat. Din ce am citit pe forum nemtii nu par sa fie tzepari dar nu stiu ce sa mai zic .
Am facut comanda pe 7.06 , am platit pe 8 , am confirmat plata pe 11 cred , ei au trimis coletul , pe 20 era in DHL outward exchange office si de-atunci , nimik. Corespondez cu ei , imi raspund prompt la mailuri , fac si ei investigatii etc.Dar sa expediezi cu DHL si sa ajunga cu posta nationala e cam nashpa .


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 29 Jun 2007, 20:42 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Nu iti vine cu DHL-ul care crezi. In Germania Posta Germana a fuzionat cu DHL intr-adevar, si coletul iti va veni la Posta Romana, nu la usa cu DHL-ul. AI rabdare, asa este, dureaza mai mult, nu stiu, pare ca mai tot ce e colet din Germania dureaza ceva..(avem experiente cu coletele de la Alfisti, iar eu am asteptat si dupa un mic pachet cu Lego circa 3 saptamani...).
Timpul aproximativ este de 3 saptamani maxim din cate am observat :), desi ar trebui ca orice colet sa ajunga in maxim 7-10 zile..


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 29 Jun 2007, 21:22 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jan 2006, 12:06
Posts: 2128
Location: Brasov
Cnfirm si eu cele spuse de Tupac. Am cumparat de pe ebay.de un eleron pentru GTV iar transportul a durat 2 saptamani si 3 zile. Coletul a fost expediat cu DHL (posta germana) si vei primi un aviz postal de la Posta Romana cu ridicare de la oficiul postal la care este arondata adresa ta. Te inteleg perfect pentru ca si eu imi pierdusem rabdarea. L-am stresat rau pe neamt cu telefoanele insa m-a sfatuit sa mai astept. Asta e, se pare ca si la capitolul poste nemtii sunt mai slabi ca italienii. Din Italia, cu Poste Italiene, orice expeditie a durat maxim 3 zile si am primit pachetul la usa prin curier. Ce este drept insa, posta italiana este mai scumpa ca cea germana, dar sincer, prefer sa platesc mai mult si sa ajunga mai repede. Deci rabdare :D

_________________
Razvan Patrascu

-------------------------------------
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 120 CP
Alfa Romeo GTV V6 3.2 270CP
Alfa Romeo 147 1.9 JTD 101CP
Alfa Romeo 33 boxer 1.7 16V QV 140CP
Ex. Alfa Romeo GTV V6 2.0 Turbo 240CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 29 Jun 2007, 23:31 
Offline
User avatar

Joined: 03 Apr 2007, 12:26
Posts: 883
Location: Constanta
Intr-adevar , Deutsche Post a preluat DHL Germania si daca optiunea expeditorului e normal sendung , va pleca prin posta . NP. Ati avut ceva probleme cu continutul coletelor? Se mai plateste ceva la Posta Romana ?

Dupa cum vedeti my better half (oana) se ocupa de bella mea . Voia sa-mi faca o surpriza dar draga de ea nu a vazut ca topicul a fost initiat de mine!
Oricum surpriza va ramane , pt ca inca nu stiu ce contine coletul.

:wink:


alfa 33 ai vreun site din Italia pt piese , accesorii ? eu am dat 200 RON astazi la AutoComo pe un amarat de cheder si nu ala intreg ci numai partea de jos de la inchiderea usii . si banii nu conteaza , dar stii cand l-am comandat ? pe 12 Aprilie

_________________
Image

AR 156 2.5 V6


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 05 Jul 2007, 00:35 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
cam ce m`ar interesa la o urmatoare comanda...undeva la inceputul lunii sept.
SUSPENSII

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 05 Jul 2007, 13:15 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Momo gasesti la noi, cam la aceleasi preturi, daca nu ma insel.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 06 Jul 2007, 09:36 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Chiar! Ce site-uri de piese si accesorii stiti din Italia? Mi se pare si mie "outrageous" sa astepti saptamani intregi, luni pt o comanda din Germania. Frate, suntem aici, la un bat de ei, nu in Oceania!

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]