It is currently 28 Apr 2024, 01:16

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 51 posts ]  Go to page Previous 1 2 3
Author Message
PostPosted: 10 Aug 2016, 14:03 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2009, 23:45
Posts: 302
Location: Cluj-Napoca
Nu s-a mai scris aici de multa vreme. Anul acesta am incercat un experiment relativ reusit, datorita faptului ca mi s-a infundat vechiul catalizator ( 1.6 eco 105 CP / 1 catalizator mare si ruginit). In prima faza s-a taiat fizic catalizatorul , si s-a facut un fel de flansa ce continua cu o teava cu cot ce mergea in racordul flexibil pe sub baia de ulei etc. Mi-a facut un strungar o piulita sa pot monta sonda lambda 2 , evident cu eroare. Am facut la un strungar un adaptor si eroarea a disparut. Bonus - evident masina se misca mai bine datorita faptului ca aveam CAT infundat , parca nu mai avea asa cuplu, in schimb urca in ture foarte repede. Sunetul ..... ca dracu zici ca era drujba, si miroseau gazele foarte urat ( am toate tobele de sub originale mai putin finala). Am facut eu asa vreo 10 mii km ( o revizie) , apoi mi-a cazut cu tronc o evacuare de 2.0 , doar partea din fata cu tot cu cele 2 catalizatoare mici. Ei bine initial am montat partea de sus ( bucata ce se prinde in chiulasa) taiat flansa, continuat cu 2 tevi cu cot apoi sudat in 1 si atasat de evacuarea veche. Lafel piulita sonda lambda cu adaptor , nici o eroare treaba buna . Beneficii.... si-a schimbat sunetul in bine , simteam ca s-a schimbat ceva in ture de pe la 3000 in sus tragea mai bine, dar parca .... cuplul nu era ceea ce ar fi trebit , masina se tura foarte repede. Eu fericit , dar aveam probleme cu mirosul gazelor . Faza 3 m-am suparat pe sat si am mai cumparat o evacuare de data aceasta cu tot cu catalizatoare. Ei bine , m-am dus la " tobe" , le-am dat de lucru din nou ( aia erau plictisiti de mine) . Momentan sunt cu evacuarea cu cele 2 catalizatoare ( fara cel final) , sonda lambda prelungita pana dupa imbinarea tevilor in una singura si masina merge glont , mai bine ca si cu evacuarea originala . Nu am avut eroare ( fara adaptor) pana in momentul in care am atins sub ea ( evident si sonda) pe un drum cu denivelari aiurea . ( masina mea este cu eibach sp pro - poate putin prea joasa) .

_________________
ALFA ROMEO 147 1,6 TS ECO


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 51 posts ]  Go to page Previous 1 2 3

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]