It is currently 28 Apr 2024, 01:53

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 157 posts ]  Go to page Previous 13 4 5 6 7
Author Message
 Post subject: Re: toba sport.. merita?
PostPosted: 24 Oct 2011, 17:23 
Offline
User avatar

Joined: 20 Apr 2010, 14:54
Posts: 1465
Car: Alfa Romeo Brera
Location: Bucuresti
mugurel Quote:
100 ron o finala :shock: ? cam cat de varza tre sa fie la banii astia ? e facuta dintr-o conserva ? una cu masline mai jmekere e mai mult de atat :lol:

:lol:

_________________
-Alfa Romeo Brera-
EX: Ducati Monster
EX: Alfa Romeo 159 TI 2.4 Nero'Etna
EX: Alfa Romeo 159 my09 2.0JTDm TI
EX: Renault Twingo 1.2
EX: Fiat Barchetta 1.8
EX: Alfa Romeo 159 my08 1.9JTDm
EX: Alfa Romeo 147 1.9JTD 140cp(soft Tibi)
Ex: Skoda Fabia 1.2 54cp


Top
   
PostPosted: 03 Jun 2012, 12:46 
Offline
User avatar

Joined: 27 Dec 2007, 02:06
Posts: 527
Location: Sebes-Alba
As vrea sa schimb toba finala. Este toata coapta, se exfoliaza si mai este si lovita, de borduri mai inalte. Nu as mai luat finala OEM din acelasi motiv, o sa o loveasca sotia de borduri inalte la parcarea cu spatele. As vrea o toba mai low profile, care sa nu se vada preferabil, sa fie complet mascata de bara spate. Nu imi trebuie toba sport, nu ma impac cu sunetul infundat si zgomotul agresiv.
Asadar, unde gasesc o toba aftermarket compatibila AR 147, din inox, cu un muffler tip decent si la un pret relativ decent?
Am unde sa o duc la montat/sudat/crosetat, daca este nevoie.

_________________
Eee...vulpea cand nu ajunge la struguri, zice ca sunt acrii!!!
I am not discriminating anybody! I hate everybody equally!


Top
   
PostPosted: 03 Jun 2012, 13:25 
Offline
User avatar

Joined: 27 Dec 2007, 02:06
Posts: 527
Location: Sebes-Alba
D-le. moderator, n-ar trebui sa fiu anuntat si eu ca mi-a fost mutat topicul? Sa nu caut aiurea ca prostu'? Si de ce a trebuit musai mutat topicul? Trebuie neaparat sa-mi iau OEM ca sa ramana topicul acolo, sa nu se considere ca fac tuning sau alte modificari? Nu mai bine pe viitor, cand am ceva de intrebat, contactez intai moderatorul ca sa posteze el in sectiunea dedicata? Scrie clar ca NU VREAU TOBA SPORT, de ce mi-a fost mutat postul intr-un topic numit "Recomandare toba sport?" FFS...
Merci de ajutor, ma descurc si fara.

_________________
Eee...vulpea cand nu ajunge la struguri, zice ca sunt acrii!!!
I am not discriminating anybody! I hate everybody equally!


Top
   
PostPosted: 03 Jun 2012, 13:45 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
D-le High Octane nu, nu trebuie sa fii anuntat cand ti s-a mutat postul. Cu ce-o fi mai cu mot asta decat cel de acum 2 ani incat sa merite un topic separat ?
High Octane Quote:
Ma vad nevoit sa schimb toba, a lovit-o sotia de o bordura. Nu as mai lua toba stock, nu garantez ca n-o loveste din nou, as vrea ceva mai low profile, ovala, inox, care sa nu se mai vada sub spoiler. Am gasit o sumedenie de modele, la preturi acceptabile, la majoritatea se specifica "universala" adica se potriveste pe orice masina.
Pot sa iau cu incredere orice toba? Am un om care sudeaza inox, mi-a zis sa-mi iau toba ca o potriveste el dedesubt.
Ce diametru are galeria la intrare in finala stock? Sa stiu sa iau cu diametru identic.
De asemenea, nu prea vreau sa fie galagioasa, vad ca la unele se specifica "cu silencer" la altele nu, care e diferenta?
Niste sfaturi ar fi binevenite, mai ales de la oameni care si-au schimbat deja finala stock.
Multumesc. Cu stima!
Succes la cautari in continuare, in 2014 tot aici iti vei gasi urmatorul mesaj pe tema asta, eventual daca spui ca nu mai ai nevoie de ajutor poti sa impartasesti cu noi rezultatul.
Sunt curios si eu cum arata toba aia care nu e stock, nici sport, nici aftermarket, e indestructibila si invizibila si mai e si decenta cu toate astea !

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
PostPosted: 03 Jun 2012, 13:51 
Offline
User avatar

Joined: 27 Dec 2007, 02:06
Posts: 527
Location: Sebes-Alba
Chiar nu voiam sa ma angajez intr-o discutie pe tema asta dar ma vad nevoit. Observ ca si acum refuzi sa iti recunosti greseala, nu vreau toba sport, ce cauta postul meu intr-un topic numit RECOMANDARE TOBA SPORT? Nu exista finale aftermarket care sa nu fie sport?

Cam asta e ce caut eu: http://www.ebay.co.uk/itm/EXAR6002-ALFA ... 748wt_1396" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
Eee...vulpea cand nu ajunge la struguri, zice ca sunt acrii!!!
I am not discriminating anybody! I hate everybody equally!


Top
   
PostPosted: 17 Jun 2013, 13:44 
Offline
User avatar

Joined: 11 May 2008, 19:21
Posts: 583
Location: Bucuresti
Ma gandeam la un mic upgrade la evacuare si am gasit urmatoarele lucruri:

http://www.js-tuning.nl/replacement-8v16v-p-139.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.js-tuning.nl/downpipe-8v16v-euro-p-128.html" onclick="window.open(this.href);return false;

iar pe viitor poate recurgem si la:

http://www.js-tuning.nl/fmic-alfa-p-100.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.js-tuning.nl/intake-fmic-p-133.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Acum am cateva intrebari:

1. Downpipe-ul si eliminarea catalizatorului central aduc performante sesizabile? Precizez ca masina este remapata (este vorba de un 1.9jtd 8v)
2. Daca EGR-ul este anulat din soft mai trebuie blindat?
3. Daca se elimina clapeta de acceleratie va genera MCSF?
4. Toate modificarile pe la toba banuiesc ca sunt plug and play fara suduri sau alte lucruri?

Multumesc.


Top
   
PostPosted: 18 Jun 2013, 12:22 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jan 2013, 12:19
Posts: 17
Car: 147 1,6 105cp
Location: brasov
hello :wave: imi dati si mie ceva sfaturi pentru un model de evacuare??


Attachments:
alfa1.jpg
alfa1.jpg [ 162.38 KiB | Viewed 2464 times ]

_________________
Go to your car, sit down, do NOT start, just wait. Look around, observe the interior, and I mean ALL items. Put your arm on the armrest and relax. Now kiss your steering wheel and sit back again. Close your eyes and dream away...

Ogni Alfa sarà sempre come un fascio di luce bianca che nasconde tanti colori.Solo un prisma può far rivivere questi colori...E questo prisma è il vero Alfista!

ALFA ROMEO 147 :D
Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 157 posts ]  Go to page Previous 13 4 5 6 7

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]