It is currently 12 May 2024, 17:25

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 15 posts ] 

Am folie si sunt multumit de ea
Nu am 74%  74%  [ 28 ]
Am, dar nu sunt multumit 0%  0%  [ 0 ]
Am, partial multumit 3%  3%  [ 1 ]
Am, multumit 5%  5%  [ 2 ]
Am, foarte multumit 18%  18%  [ 7 ]
Total votes: 38
Author Message
 Post subject: Folie autorizata
PostPosted: 15 Jan 2007, 01:08 
Offline

Joined: 04 Jul 2007, 19:51
Posts: 45
Salut,

ma gandesc sa-mi pun folie pe masina mea, din aceea autorizata RAR, la o firma serioasa (sper :roll: ) ca Expert Detailing.
Motivul ar fi in primul rand de protejare a interiorului (si a pielii) de soarele puternic, in special vara cand ramane parcata in soare. La 407 aveam jaluzea la luneta si geamurile laterale spate si erau foarte folositoare vara.
Daca mi-as pune, mi-as pune doar pe luneta si geamurile laterale spate - am inteles ca codul rutier permite asta - si ar fi un fumuriu mediu, nu foarte inchis. Protectia la UV e oricum 99% indiferent de nuanta, si nu imi place sa imi arate masina a mafiot cu geamuri negre :lol:
Ce parere aveti? E folositoare folia? Cum se comporta in timp? Cei de la ED ofera garantie 5 ani, mai mult decat am sa tin eu masina :wink:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 15 Jan 2007, 01:32 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Salut.
Eu nu am folie, asa ca am votat prima optiunea.
La mine masina este echipata din fabrica cu geamuri cat de cat fumurii si e foarte marfa, baietii iti pot confirma.
Am avut insa folie daia ordinara :) pusa mai demult pe Oltcit, pe spate si luneta, si avand un TRS visiniu, dadea super marfa cu folia neagra, era chiar frumos. Si la mine, tot faza cu soarele fusese principalul motiv pentru care o montasem. Cat am avut-o (pana m-au oprit baietii si mi-au luat talonul :roll: ) - si am avut-o aproape un an cred.. - a fost super marfa.
Deci eu zic sa iti pui daca vrei, eu unul cred ca se merita.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 15 Jan 2007, 02:06 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Dap, am eu pe 147 ,arata mai bine masina (la 159 nush ce sa zic s-ar putea sa arate de preost gust...) la ED am impresia ca au LUMAR care am inteles ca ar fi cea mai buna de la noi, pune poze pls dupa ce iti pui....


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 15 Jan 2007, 13:21 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jun 2006, 22:08
Posts: 512
Location: Cluj/Petrosani
eu am folie dar cu grad de transparenta mic dar care retine 56% din caldura

_________________
A fost :( Alfa 147 1.6 TS 105CP
Image


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 15 Jan 2007, 13:49 
Offline
User avatar

Joined: 09 Feb 2006, 03:12
Posts: 1861
Location: Bucuresti
Am folie, sunt foarte multumit de ea, dar astept sa-mi fie ridicat talonul.... masina asa am cumparat-o, asa ca nu am autorizatie RAR, desi ea este 3M panther, cam ce e mai bun pe piata.
Oricum, iti recomand folia

_________________
BMW Z4 sDrive 3.5i
Renault Clio Sport 197
Alfa 159 1.9 mJTD
ex: Alfa Brera '08 2.4mJTD
ex: Alfa 147 1.9mJTD [/b]

http://alexp0pa.mybrute.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 15 Jan 2007, 14:34 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Am uitat sa zic de Boxerica :wallbash:
Era super marfa, mmie imi placea rau de tot. Nu am avut probleme cu politia cu ea ;)


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Jan 2007, 01:24 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
atentie cu foliile ,inclusiv cu geamurile ionizate la firme autorizate,se ridica taloane intr o veselie,iar daca faci numai spatele si luneta...........nu mai are rost sa spun nimic.

_________________
0751314197


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Jan 2007, 01:48 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
O intrebare de 1 milion de puncte: dar daca geamul DIN FABRICA e inchis la culoare? :shock: Nu cu folie, asa e geamul! Ce iti face militianu'? Poa' sa caute de ii sare cascheta din cap, si nu o sa isi dea seama, daca la geamul duplex folia interioara este inchisa la culoare? Intelegi ce vreau sa zic. :D
Am unde sa fac asa ceva, costa ceva, dar e forever. Ma bate gandul sa fac asa ceva :D

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Jan 2007, 02:13 
Offline
User avatar

Joined: 13 May 2006, 10:56
Posts: 1977
Location: Bucuresti
Cat timp traim inca in Romania,nu stiu de ce va faceti atatea probleme....

_________________
Alfa GT, 2.0 JTS, 166 CP
ex Alfa 156 SW 1,9 JTD 110 CP
ex Alfa 147, 1.6 TS, 105 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Jan 2007, 09:27 
Offline

Joined: 04 Jul 2007, 19:51
Posts: 45
Quote:
iar daca faci numai spatele si luneta...........nu mai are rost sa spun nimic.
Adica ce inseamna daca iti faci numai spatele si luneta? Ca respecti legea? Cum spuneam, e super-util vara sa poti parca masina cu spatele la soare, plus ca am si copil si nu strica putina umbra in spate...
Parerea mea... 8)


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Jan 2007, 10:55 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
alexmirica Quote:
O intrebare de 1 milion de puncte: dar daca geamul DIN FABRICA e inchis la culoare? :shock: Nu cu folie, asa e geamul!
Faci ca mine: stai super linistit si relaxat! :lol: :coolspeak:
dcmilitaru Quote:
Cat timp traim inca in Romania,nu stiu de ce va faceti atatea probleme....
Mah..acuma ce sa spun....ai si tu perfecta dreptate :D , dar e bine sa iti iei intotdeauna masuri de protectie suplimentare, nu strica..


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Jan 2007, 10:57 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
pai da ,dar aspectul masinii care va fi daca ai folie sau ionizare doar pe geamurile spate si luneta?asa ceva se face parerea mea pe toate geamurile masinii,cu un procentaj mic de opacizare,urmarind in primul rand nepatrunderea razelor solare si a caldurii,pe cand majoritatea masinilor vazute de mine aveau grad de opacizare de peste 70%.
oricum ,am scris sa aveti grija din urmatorul motiv,am un prieten cu un megane care a fost oprit de fata cu mine de politia rutiera pt motiv de geamuri negre,a prezentat hartiile de la firma din pitesti<autorizata rar>avea pe fiecare geam in parte folie securizata rar,la care domnul militian a spus-va rog sa mi prezentati formularul tip semnat si stampilat de RAR,acest model,a aratat modelul,surpriza nu aveau nici o legatura cele doua hartii :shock:
dupa celebrul multumesc pentru intelegere si o strangere CALDUROASA de mana am plecat de acolo,a fost la pitesti si i au eliberat in 2 luni acea hartie de la rar :? <mentionez ca geamurile erau ionizate si nu cu folie>
deci repet,asigurati va ca firma ce monteaza este la zi cu legislatia

_________________
0751314197


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Jan 2007, 13:42 
Offline
User avatar

Joined: 07 Sep 2005, 00:54
Posts: 105
Location: Bucuresti
Da deci faza cu autorizarea RAR este ciudata, in sensul ca agentul poate sa te intrebe daca ai trecute geamurile cu folie in cartea masinii, cu toate ca ai autorizatia lipita pe geam plus hartie la mana. Eu am folii si pe fata si pe spate de 1 an de zile, si pana acuma din experienta va zic ca ei habar nu au de nimic, de fiecare data mi-au cerut talonul si mi l-au inapoiat dupa 10 minute de parlamentari si explicatii, fara sa imi dea amenda.
Oricum eu am alta culoare a masinii in talon, roti prea mari, geamuri negre, nu am trusa medicala si nici stingator, circul fara centura si vorbesc la telefon, asa ca banuiesc ca as aduna 15 puncte la prima oprire. Noi sa fim sanatosi!


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Jan 2007, 22:54 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
Pai daca esti avocat, de aia scapi asa usor! :D :evil:

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 08 Feb 2007, 14:10 
Offline

Joined: 17 Sep 2006, 23:17
Posts: 107
Location: Baia Mare
Si eu am muscat-o cu folia anul trecut.Folia era pusa de mine ,cand am fost oprit de "organ" nu a tinut vrajala ca asa am cumparat masina cu folie si ciao talon. Aveam dovada pe 15 zile in care mi-am montat folie LUMAR (100eu) am mers la RAR am primit "stampila magica" pe foaia de autorizare ,dupa care am ridicat talonul de la "militie" fara probleme.
Da atunci am mai fost oprit de vreo' 2 ori si nimeni nu a avut treaba cu folia.

Ideea era sa o pun "for the show" dar ii foarte buna mai ales "pe timp de noapte" cand vin ciobanii cu faza lunga din spate.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 15 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]