It is currently 27 Apr 2024, 09:44

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
PostPosted: 19 Oct 2018, 10:18 
Offline
User avatar

Joined: 06 Oct 2018, 11:15
Posts: 405
Car: eGolf
Location: Brasov
Salut.

Pe masina actuala am o navigatie mare, dar care nu imi satisface nevoile in niciun fel, in afara de faptul ca e originala si se potriveste cu restul interiorului. As avea nevoie sa instalez ceva aftermarket, care sa aiba android sau care sa stie Android Auto si care, pe langa faptul ca as dori sa pastreze comenzile de pe volan si sa fie plug&play.

Are cineva vreo recomandare? Multumesc anticipat.

_________________
ex: Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm Distinctive
ex: Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T Q4


Top
   
PostPosted: 19 Oct 2018, 10:37 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jun 2008, 21:11
Posts: 547
Location: Bucuresti
pai si ce te opreste sa dai un search pe aliexpress?
Eu am cumparat de acolo pentru 4 masini, pana acum, si toate au fost (si sunt) ok.
Evident, se pastreaza utilizarea comenzilor de pe volan, exista un adaptor canbus in pachet.
Ca recomandare, mergi pe un octa-core cu 4GB ram, 32GB rom (sau 64 daca gasesti la pret bun), apoi incearca sa gaseti selleri care trimit TAX FREE din/in Europa. Inainte de a cumpara, contactezi vanzatorul si ii spui tot ce te intereseaza pentru a avea siguranta ca primesti ce trebuie. Partea asta de mesagerie, poate fi folosita ulterior ca proba, in cazul in care chinezul e tepar si iti recuperezi banii.
Pana acum am avut o singura problema, respectiv microfonul intern al unitatii era de o calitate indoielnica, iar firele acestuia nu erau ecranate. Problema s-a rezolvat rapid prin utilizarea microfonului extern al unitatii, apoi, cand am avut timp, am inlocuit microfonul intern si cele doua fire ale acestuia.

Link Aliexpress

Spor la cautari!

_________________
Code:
                         \./
                        (o o)
--------------------oOOo-(_)-oOOo--------------------
Now: Alfa Romeo Stelvio, 2.0T, 280CP

Hers: Mitsubishi ASX 1.6, 117CP
EX: Mitsubishi Outlander 2.2, 150CP
EX: Mitsubishi Lancer 1.6, 117CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 105CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 120CP


Top
   
PostPosted: 19 Oct 2018, 10:49 
Offline
User avatar

Joined: 06 Oct 2018, 11:15
Posts: 405
Car: eGolf
Location: Brasov
spinner Quote:
pai si ce te opreste sa dai un search pe aliexpress?
Eu am cumparat de acolo pentru 4 masini, pana acum, si toate au fost (si sunt) ok.
Evident, se pastreaza utilizarea comenzilor de pe volan, exista un adaptor canbus in pachet.
Ca recomandare, mergi pe un octa-core cu 4GB ram, 32GB rom (sau 64 daca gasesti la pret bun), apoi incearca sa gaseti selleri care trimit TAX FREE din/in Europa. Inainte de a cumpara, contactezi vanzatorul si ii spui tot ce te intereseaza pentru a avea siguranta ca primesti ce trebuie. Partea asta de mesagerie, poate fi folosita ulterior ca proba, in cazul in care chinezul e tepar si iti recuperezi banii.
Pana acum am avut o singura problema, respectiv microfonul intern al unitatii era de o calitate indoielnica, iar firele acestuia nu erau ecranate. Problema s-a rezolvat rapid prin utilizarea microfonului extern al unitatii, apoi, cand am avut timp, am inlocuit microfonul intern si cele doua fire ale acestuia.

Link Aliexpress

Spor la cautari!
Apreciez raspunsul, dar se pare ca nu am fost suficient de explicit.

Evident ca nu ma opreste nimic sa intru pe aliexpress si sa caut acolo orice pe lumea asta, insa pe mine ma intereseaza o solutie locala, o firma care comercializeaza tipul acesta de produs, care asigura montaj si garantie pentru acesta. De-asta am intrebat daca are cineva o recomandare, un produs sau o firma pe care le-a incercat aici, local, de care este multumit si pe care l-ar recomanda.

O sa retin totusi si varianta asta, ca back-up, in caz ca nu reusesc sa rezolv ceva la noi in tara.

_________________
ex: Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm Distinctive
ex: Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T Q4


Top
   
PostPosted: 19 Oct 2018, 11:49 
Offline
User avatar

Joined: 30 Oct 2013, 20:33
Posts: 760
Car: Giulietta
Location: Bucuresti
Daca vei cauta, vei gasi mici firme care le cumpara fix pe alea de pe Aliexpress si ti le vand la un pret mult mai mare :naughty: asa ca iti propun sa ramai la varianta de mai sus.

Exemplul 1
Exemplul 2

Ii suni si ii intrebi de montaj, banuiesc ca il ofera, in schimbul unei sume modice ( sau nu ) de bani.

_________________
Alfa Romeo Giulietta MY2017 2.0 175 TCT
Ex: Alfa Romeo 147 2003 1.6 Twin Spark
Ex: Alfa Romeo 159 SW '06 1.9 JTDm
Ex: Alfa Romeo 156 '02 JTS Selespeed
Ex: Fiat Punto '97 - 1.1 - "Fortosul"


Top
   
PostPosted: 19 Oct 2018, 12:28 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jun 2008, 21:11
Posts: 547
Location: Bucuresti
Vlzz Quote:
Daca vei cauta, vei gasi mici firme care le cumpara fix pe alea de pe Aliexpress si ti le vand la un pret mult mai mare :naughty: asa ca iti propun sa ramai la varianta de mai sus.
Cum zice si colegul Vlzz :)
Daca nu te deranjeaza sa platesti in plus strict pe unitate intre 500 si 700 lei, atunci poti merge pe varianta cu firma RO.
Referitor la garantie, chinezul ofera aceleasi 12 luni, iar sanctiunile pentru neindeplinire le suporta in primul rand Aliexpress.
In 99% din cazuri, chinezul iti trimite piesa defecta pentru inlocuire sau iti returneaza o parte din bani sau toata suma, depinde de caz/problema, etc.
Fix acelasi lucru il fac si intermediarii din RO, cer chinezului piesa defecta urmand apoi inlocuirea. Sper ca nu te astepti sa aiba cineva, in RO, in stoc, piese de schimb :)
Referitor la montaj, daca faci doar inlocuirea unitatii, fara camera sau senzori, sunt ferm convins ca, chiar fara nici o inclinatie tehnica, nu iti poate lua mai mult de 30 de minute sa faci treaba asta singur. Unitatile de genul asta sunt plug&play, scoti unitatea veche, mufezi unitatea noua si gata. In cel mai rau caz, anumite traductoare CANBUS nu recunosc functiile comenzilor audio de pe volan si trebuie ca din meniul unitatii sa atribui pentru fiecare tasta o comanda.

That's it!

Ca sa fie treaba maxim de colegiala si in spiritul comunitatii, daca dai o bere, te ajut eu cu montajul :)

_________________
Code:
                         \./
                        (o o)
--------------------oOOo-(_)-oOOo--------------------
Now: Alfa Romeo Stelvio, 2.0T, 280CP

Hers: Mitsubishi ASX 1.6, 117CP
EX: Mitsubishi Outlander 2.2, 150CP
EX: Mitsubishi Lancer 1.6, 117CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 105CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 120CP


Top
   
PostPosted: 19 Oct 2018, 12:42 
Offline
User avatar

Joined: 06 Oct 2018, 11:15
Posts: 405
Car: eGolf
Location: Brasov
Problema este ca am vazut ca trebuie comandate si adaptoare can-bus pentru comenzile de pe volan, apoi am vazut ca trebuie nu stiu ce dongle wifi si nu stiu daca mai trebuie inca ceva pe langa, ca sunt o gramada de adaptoare.

In cazul asta (avand in vedere ca pe mine ma intereseaza strict o unitate care sa se monteze direct, fara problema, pe care sa pot prelua apeluri, sa fac hotspot de pe telefon si sa conectez unitatea la acest hotspot pentru waze/maps si spotify; navigatia propriu-zisa a unitatii nu ma intereseaza deloc), intrebarile mele pentru colegul spinner care a mai avut de a face cu asa ceva pana acum, ar fi urmatoarele:

- unitatatile vin in general cu modul bluetooth si wifi integrat sau sunt separate?
- ca sa pot conecta unitatea la hotspotul de pe telefon, e nevoie, asa cum am presupus, de un dongle wifi comandat separat?
- calitatea apelurilor este ok? se poate conecta unitatea la microfonul masinii direct, fara alt workaround, daca cel al unitatii este slab din punct de vedere calitativ?

Daca totul e ok in sensul asta si doresti, atunci putem face treaba asta impreuna si dau chiar un six-pack. :D

_________________
ex: Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm Distinctive
ex: Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T Q4


Top
   
PostPosted: 19 Oct 2018, 13:21 
Offline
User avatar

Joined: 03 Oct 2016, 19:23
Posts: 300
Car: Fiat Bravo II 1.6 mj
Location: Bacau
Nu iti trebuie dongle poti face linistit telefonul hotspot si sa folosesti internetul de pe telefon.
Unitatea are wifi si bluetooth si poti folosi si muzica din telefon prin "bluestut".
Poti instala programe offline pt navigatie, unitatea vine cu antena gps
Ai telefon cu agenda pe unitate prin bluetooth si calitatea microfonului este bunisoara.
Poti pune camere, si daca iti pui un adaptor elm cu bluetooth sau wifi poti folosi programe de monitorizare a parametrilor motorului.
Ce nu merge :
- adio 20 minute mode adica trebuie sa pui contactul ca unitatea sa functioneze sau poti lasa alimentata to timpul navigatia daca ai o baterie mare mare de tot ( ma refer la amperaj nu neaparat dimensiuni ).
- nu comenzile de pe volan aferente modului de navigare de pe unitatea originala - mai explicit eu am pe masina blueme nav si butonul cu emblema windows pe el nu-si mai face functiunile cu noua navigatie.
In schimb tastele de volum merg, mute merge, tastele de alegere melodii merg, usb-ul original merge chiar si hands free-ul original merge. Prefer sa folosesc handsfree-ul original deoarece pot folosi tastele de pe volan sa raspund sau sa fac apeluri. La unitatea noua chestia asta se face de pe touchscreen nu de pe taste in schimb cautatul in agenda in unitatea noua este mult mai facil.
In concluzie ia o unitate android cu toata increderea.

_________________
DA !


Top
   
PostPosted: 19 Oct 2018, 14:21 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jun 2008, 21:11
Posts: 547
Location: Bucuresti
@ Aschiuta:
Ai raspuns perfect! :clapping: Nu am testat treaba cu blue&me nav (din lipsa de Alfe in posesie).

@m3ph0:
Daca mai ai rabdare aprox 2 sapt, urmeaza sa imi ajunga o unitate pt actualul tractor non-Alfa si poti sa o vezi in actiune. Sunt ferm convins ca nu va fi vreo diferenta intre ce urmeaza sa primesc si unitatea pt Alfa.

_________________
Code:
                         \./
                        (o o)
--------------------oOOo-(_)-oOOo--------------------
Now: Alfa Romeo Stelvio, 2.0T, 280CP

Hers: Mitsubishi ASX 1.6, 117CP
EX: Mitsubishi Outlander 2.2, 150CP
EX: Mitsubishi Lancer 1.6, 117CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 105CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 120CP


Top
   
PostPosted: 19 Oct 2018, 15:31 
Offline
User avatar

Joined: 06 Oct 2018, 11:15
Posts: 405
Car: eGolf
Location: Brasov
Nu ma grăbesc nicăieri pentru ca nu e mașina de care ma folosesc zi de zi, deci frustrarea nu e atât de mare.

Am răbdare până o primești tu pe a ta și ma hotărăsc după.

_________________
ex: Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm Distinctive
ex: Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T Q4


Top
   
PostPosted: 19 Oct 2018, 16:34 
Offline
User avatar

Joined: 03 Oct 2016, 19:23
Posts: 300
Car: Fiat Bravo II 1.6 mj
Location: Bacau
spinner Quote:
@ Aschiuta:
Ai raspuns perfect! :clapping: Nu am testat treaba cu blue&me nav (din lipsa de Alfe in posesie).
Nu ma "jigni" :lol: - eu am Fiat nu Alfa !

_________________
DA !


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]