It is currently 09 May 2024, 12:06

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Statie amplificare
PostPosted: 24 Jan 2007, 01:29 
Offline

Joined: 02 Aug 2007, 11:52
Posts: 23
Am si eu 2 intrebari:
1. Exista statii de amplificare cu telecomanda (si daca da, cam cat costa)
2. Daca nu exista, unde se poate monta o statie intr-o 156 in asa fel incat... sa ai loc de ea. ;)

Mersi mult


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 24 Jan 2007, 01:53 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15203
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
1. Pt ce ai vrea telecomanda la statia de amplificare !? O statie de amplificare nu face decat sa aplifice volumul din boxele masinii (daca o folosesti pentru a amplifica boxele) sau sa miste un subwoofer (evident, daca o legi la un woofer). In ambele variante, controlul sunetului il ai din headunitul masinii (volumul, nivelul basului), ba mai mult, daca ai un headunit suficient de destept cat sa suporte reglaj de bass separat pe pre-out atunci poti regla diferit nivelul basului in woofer fata de cel din boxe (este util atunci cand vrei sa asculti la un volum la care boxele masinii nu mai suporta basul, insa wooferul duce, atunci poti sa diminuezi nivelul de bas din boxe, lasandu-le sa lucreze mai mult in frecventele medii si inalte, si sa pastrezi totusi un nivel ridicat de bas catre subwoofer). Daca headunitul tau nu stie sa faca treaba asta (daca este cel stock clar nu stie, nici macar nu are preouturi deci va trebui sa faci un artificiu sa preiei semnal de la boxe catre statie..) atunci cel mult ar fi indicat sa gasesti o statie care sa aiba un controler de bass in masina (daca asta intelegi tu prin telecomanda).

2. Statie se poate instala oriunde intr-un centru car-audio sepcializat, nu vad dificultatea instalarii intr-un 156 "astfel incat sa ai loc de ea".. In general se instaleaza pe spatele banchetei spate, daca vrei neaparat poti sa o "ascunzi" intr-unul din panourile laterale ale portbagajului, sau, sa fim seriosi, e ditamai portbagajul, sigur ii gasesti tu un loc acolo undeva..

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 24 Jan 2007, 10:05 
Offline
User avatar

Joined: 18 May 2006, 12:07
Posts: 1093
Location: Bucuresti
Avand in veder ca posed asa ceva iti raspnd eu scurt:

1.nu ai nevoie, statia ti-o controlzi din cas 100%(head-unitul tre sa fie mai smecher), iar daca nu suporta pre-out va trebui un filtru de semnal pe spate la statie.
2.bancheta din spate e cel mai bun loc si asta in primul rand firelor care nu sunt expuse decat f putin.

Recomandara mea e sa-ti ie un kit de fire si sa le monteze o persoana avizata,iar daca treci de puterea 300 w rms....repet rms NU MUZICALI, un condensator e bine venit...altfel risti sa arzi instalatia electrica a masinii care in miezul noptii oricum consuma f mult si daca mai adaugi si statia, il iau dracii pe alternatorul ala...

Cat despre head-unit...sincer mai bine astepti si-ti iei unul bun,deoarece astea stock ...sunt stock :)!

_________________
"It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt...so I Am so Clever That Sometimes I Don't Understand a Single Word of What I Am Saying"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 24 Jan 2007, 23:45 
Offline
User avatar

Joined: 13 May 2006, 10:56
Posts: 1977
Location: Bucuresti
Exista si statii de amplificare cu telecomanda.
De obicei se foloseste pentru mai multe amplificatoare(cam 4)

Daca vrei sa stam de vorba pe tema asta, cu placere.

dcmilitaru pe mess sau 0723364422

_________________
Alfa GT, 2.0 JTS, 166 CP
ex Alfa 156 SW 1,9 JTD 110 CP
ex Alfa 147, 1.6 TS, 105 CP


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]