It is currently 28 Apr 2024, 00:27

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 14 posts ] 
Author Message
 Post subject: Motor Alfa 155 V6
PostPosted: 14 Jan 2010, 14:44 
Offline

Joined: 14 Jan 2010, 14:28
Posts: 13
Location: Bucuresti / Pantelimon
Findca nu prea ma pricep si am doar cateva vagi cunostinte in domeniu , am si eu cateva intrebari pentru cei ce sunt in demeniu sau au cunostinta de cauza . Nu stiu daca am postat unde trebuie (tinand cont ca este al2 meu thread , legat de aceeasi tema de altfel) , insa sper sa fie ok .
Doresc sa stiu daca se potriveste si alt motor pe alfa romeo 155 V6 2.5l de la alte modele , cum ar fii de la alfa 156 v6 2.5l , si daca trebuiesc ceva modificari si cam ce anume ar trebuii facut .
Ma mai intereseaza daca am vre-o sansa sa mai gasesc un set motor si pe cineva capabil sa il secmenteze si cam la ce suma m-ar duce .
Multumesc.


Top
   
 Post subject: Re: Motor Alfa 155 V6
PostPosted: 14 Jan 2010, 23:55 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Sunt convins ca nu este atat de usor de efectuat transplantul incat sa mearga "plug & play", dar este acelasi motor si in principiu ar trebui sa mearga.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Motor Alfa 155 V6
PostPosted: 15 Jan 2010, 01:48 
Offline

Joined: 14 Jan 2010, 14:28
Posts: 13
Location: Bucuresti / Pantelimon
Da , chiar nu stiu ce sa spun .
La asta m-am gandit si eu , avand aceeasi capacitate cilindrica si acelasi model de motor (v6) cum , ca ar putea fii posibil sa se potriveasca de la 156 la 155 probabil cu , cateva modificari .
Am cautat "adanc" pe google si spre disperarea mea nu prea este de gasit nici un motor alfa 155 v6 2.5l de vanzare , nici macar o masina completa (neinscrisa) cu aceasta motorizare :( .
Din cate am mai gasit pe net , am vazut un motor de Alfa 164 V6 ( cam lafel,la prima vedere identic cu cel dupa alfa 155 ) insa am vazut cum ca ar fii de 3.0l :bash: .
Sincer am cautat ceva informatii legate de acest lucru insa nu sunt prea multe review sau threaduri legate de aceasta masina , acest model 155 2.5 v6 si despre compatibilitatea cu alte motoare . Deci am cautat cam in zadar cateva ore , de aceea am deschis aici un thread in speranta ca posesorii , fosti posesori sau oamneni in domeniu sau cu , cunostinte in cauza sa ma poata ajuta , lamurii in legatura cu aceasta problema .
Daca s-ar potrivi un alt motor cum ar fii de 156 ar fii perfect findca au aceeasi capacitate si este un model mai nou deci ar trebuii sa aiba un + fatza de cel dupa 155 . Insa acume ste problema cat de complicata este aceasta inlocuire si ce mai implica ea ( ce anume mai trebuie schimbat , modificat pentru a face posibila folosirea/montarea motorului dupa 156 pe 155 ) .
Daca ma poate ajuta cineva in legatura cu aceste detalii , fie cu orice detaliu sau cunostinta minima , va rog sa postati , poate mai sunt si altii in situatia mea (insa greu de crezut calculand dupa nr de masini inmatriculate la noi cu aceasta motorizare ) :cry:


Top
   
 Post subject: Re: Motor Alfa 155 V6
PostPosted: 15 Jan 2010, 02:23 
Offline

Joined: 14 Jan 2010, 14:28
Posts: 13
Location: Bucuresti / Pantelimon
Si inca o Intrebare , daca aveti idee daca se potriveste chiar si un motor 2.5TD , Diesel in locul la cel actual 2.5 V6 Benzina .
Si daca este posibila inlocuirea lui cu unul diesel , intrebarile sunt aceleasi ca si la varianta cu motorul de alfa 156 v6 2.5l , si anume daca se potriveste , ce anume mai trebuie schimbat/modificat si FOARTE IMPORTANT , daca am vre-o sansa sa il omologhez , si/sau este prea mare deranjaul , alergatura si anume (nu prea se dau accepturi la astfel de chestii sau daca se cer mult prea multe si nu merita deranjul) ?

Multumesc Anticipat !


Top
   
 Post subject: Re: Motor Alfa 155 V6
PostPosted: 15 Jan 2010, 09:17 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Dar de ce sa renunti la actualul ???
Se gasesc 155 complete, cu motor de 2.5, dar nu la noi!

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Motor Alfa 155 V6
PostPosted: 15 Jan 2010, 09:30 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Aha... acum am aflat de ce!
Si nu mai poate fi facut nimic?
Ideea cu schimbarea motorului e cam generoasa!

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Motor Alfa 155 V6
PostPosted: 15 Jan 2010, 18:37 
Offline

Joined: 14 Jan 2010, 14:28
Posts: 13
Location: Bucuresti / Pantelimon
Motorul merge facut , dar ma gandesc ca este mult mai usor inlocuirea lui totala si anume demontez motorul vechi si il montez pe cel nou .... daca aleg varianta de secmentare si de reparare a acestui motor s-ar putea si garantat ma duce mult mai mult decat m-ar duce inlocuirea lui cu altul "nou" , plus ca ar fii vb de timp si de mult mai multa alergatura , findca unde am intrebat nu am gasit set motor nou , si diferite alte piese ( se spune cum ca ar fii fost o editie speciala acest model si ca nu mai asigura piese ) si in afara de asta exact cum am zis si in primul post , cate o data sau la peste 6000 de ture se mai aprinde martorul de la injectoare , si nu stiu daca mai are si alte probleme in afraa de set motor , iar daca are ceva probleme si la injectoare , atunci este cam ruina .
Voi merge cu ea la un service pentru o diagnoza , o verificare si sa imi spuna cei de acolo care ar fii ce-a mai avantajoasa "afacere" pentru problemele mele , insa daca se potrivea motorul dupa 156 exact cum am spus era un mare atu tinand cont de anul mai bun de productie si de nr mare de modele care se gasesc , inclusiv la noi in tara .
Intradevar am gasit cateva modele de alfa 155 2.5 V6 pe un site din germania , insa lafel doar 3modele si anume una la 350e ( care la prima vedere tind sa cred ca a mea are mult mai ok motor si tot ) arata destul de urat , cel putin ca aspect , am mai gasit inca una la 1000e intradevar ce este cert ok ca aspect insa nu stiu nimik de motor , si inca una la peste 2000e care deja nu mai este rentabil .
Oricum nu este rentabil sincer decat cea la 350e , si anume ceva pana in 500e findca pe mine ma intereseaza doar motorul si pana in germania , sau italia ma mai costa in jur de 250e transportul si merg la risc , fara sa stiu daca este bun sau lafel sau chiar mai prost ca al meu , de asta ma avantajeaza sa gasesc un motor de aici findca il pot verifica , testa si in afara de asta , sa merg pana in germania/italia sa iau o masina completa , nu prea am ce lua dupa ea in afara de motor si cam atat .... findca ceea ce am gasit afara ieftin nu sunt full (iar a mea este cea full) deci nu prea a-si avea ce face cu restul componentelor , electrice , scaune , bord , etc , din pacate .
De aceea ma intereseaza mai mult sa iau una din romania , caruia i se poate testa motorul .


Top
   
 Post subject: Re: Motor Alfa 155 V6
PostPosted: 15 Jan 2010, 20:08 
Offline
User avatar

Joined: 04 Feb 2008, 13:37
Posts: 203
Car: GT Q2
Location: Northampton UK
Este o firmă de dezmembrări în Arad care se acupă special cu alfe şi fiaturi se cheamă Piemont, dacă nu au pe stoc aduc orice piesă din Italia. (dăi un search pe google)
Sper să-ţi fie de folos.

_________________
Alfa GT Q2 1.9 jtd 170
Ex. 147 1.6 16v 120
Ex.156 1.9 jtd 115CP FL 2004
Ex.156 1.6 16V 120CP Blue Cosmo


Top
   
 Post subject: Re: Motor Alfa 155 V6
PostPosted: 15 Jan 2010, 20:28 
Offline

Joined: 14 Jan 2010, 14:28
Posts: 13
Location: Bucuresti / Pantelimon
Merci frumos , am sa verific , o sa dau cateva telefoane sa vad ce gasesc , insa in continuare astept un verdict in legatura cu motorul de alfa 156 2.5 V6 daca se potriveste pe alfa 155 , findca am gasit un motor de alfa 156 2.5 V6 nou (cel putin el asa sustine) la 700e (complet) .


Top
   
 Post subject: Re: Motor Alfa 155 V6
PostPosted: 17 Jan 2010, 05:46 
Offline

Joined: 14 Jan 2010, 14:28
Posts: 13
Location: Bucuresti / Pantelimon
Momentan nimik concret , am gasit ceva masini prin germania , insa sa bat drumul pana acolo , sa mai cumpar si o masina intreaga + cheltuili de drum si acte doar pentru motor ... :(

Chiar nu stie nimik despre aceasta masina , acest model ?

Toti s-au dat dupa consum ? :(


Top
   
 Post subject: Re: Motor Alfa 155 V6
PostPosted: 23 Jan 2010, 01:57 
Offline

Joined: 23 Jan 2010, 01:14
Posts: 1
Am si eu o intrebare. As dori sa achizitionez o Alfa Romeo 156 2.5 V6. Ce ar trebui sa verific la ea si mai ales la motor ? multumesc


Top
   
 Post subject: Re: Motor Alfa 155 V6
PostPosted: 23 Jan 2010, 13:41 
Offline

Joined: 14 Jan 2010, 14:28
Posts: 13
Location: Bucuresti / Pantelimon
c0s sincer sa fiu nu prea ma pricep nici eu foarte mult la masini/mecanica , doar notiunile elementare .
Eu unu asa am luat masina , cu problemele astea ...
Deci mare lucru nu prea pot sa iti spun si nu vrea sa te bag in ceatza , parerea mea ca cel mai bine mergi , dai frumos cateva milioane (unde se duc atatea mii de euro , merge si cateva milioane, ca sa nu bagi dupa mai mult in ea :D )si o duci la un service , ti-o urca pe rampa , ti-o baga pe calculator/tester si iti spune acolo exact ce probleme are si cam ce bani te-ar costa sa o repari si atunci faci singur un calcul daca se merita sau nu.

La masinile mai noi si care costa ceva bani (nu ca 155 nu ar fii costat :D) nu se mai merita sa nu le testezi zic eu , si sa te iei doar dupa "ureche" .

Si parearea mea ca trebuie sa te uiti cat iti consuma , daca ajunge la 20l/100km este ok atunci :)) ( glumesc , asta era ca o ironie fatza de consumul care il are a mea :D )

Bafta in achizitionarea unei masini cat mai bune .


Top
   
 Post subject: Re: Motor Alfa 155 V6
PostPosted: 01 Jun 2010, 22:37 
Offline

Joined: 14 Jan 2010, 14:28
Posts: 13
Location: Bucuresti / Pantelimon
Astept in continuare .


Top
   
 Post subject: Re: Motor Alfa 155 V6
PostPosted: 02 Jun 2010, 07:26 
Offline
User avatar

Joined: 03 Apr 2007, 12:26
Posts: 883
Location: Constanta
Depinde pe ce topic astepti , ca ai deschis o sumedenie . Nici o problema se rezolva ( adica se sterg :fury: ) .
On topic : se poate sa reusesti sa bagi un motor de 156 acolo insa pun pariu ca , incepand cu cel mai neinsemnat furtun , nu se va potrivi mai nimic .
Oricum , asteptam un feed-back daca reusesti . Din experientele proprii furtunul de la admisie de pe 166 2.5 V6 nu e acelasi cu cel de la 156 2.5 V6.

_________________
Image

AR 156 2.5 V6


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 14 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]