It is currently 19 Apr 2024, 13:49

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Probleme selespeed
PostPosted: 28 Sep 2015, 17:35 
Offline

Joined: 28 Sep 2015, 17:11
Posts: 5
Car: 147
Saultare,

Sunt nou pe forum si m si eu o epava de 147 mk1 cu probleme pe la cutia selespeed si as vrea sa stiu daca gasesc pe cineva care ma poate ajuta. Problea este ca se scurge uleiul din "robot", in sensu ca ma uit pe deasupra palnetarei si vad cum cumrge uluiul mai ales in momentul cand schimb insa curge in principiu tot timpul. Chair si numarul un mecanic ar ajuta, am vazut ca se vorbeste de ~Alex insa nu am gasit nici un numar de tel sau post de-al lui in care afirma asta.

Multumesc anticipat


Top
   
 Post subject: Re: Probleme selespeed
PostPosted: 28 Sep 2015, 18:04 
Offline
User avatar

Joined: 27 Jun 2013, 09:04
Posts: 207
Car: Matiz pe steroizi
Location: Cluj-Napoca
Ar ajuta daca ti-ai complecta locatia la profil ca sa fi indrumat la un mecanic din zona ta.

_________________
Now: not an Alfa, not a VAG or BMW. It's a... it's not an Alfa... :(
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v - The Black Shark


Top
   
 Post subject: Re: Probleme selespeed
PostPosted: 30 Sep 2015, 21:03 
Offline

Joined: 28 Sep 2015, 17:11
Posts: 5
Car: 147
Salut, eu stau in bucuresti, in sector 6 , gorjului.
Insa nu e nevoie sa fie neaparat din zona, ma deplasez oriunde in bucuresti, masina atat timp cat ii completez ulei-ul este perfect functionala.


Top
   
 Post subject: Re: Probleme selespeed
PostPosted: 16 Nov 2015, 18:41 
Offline

Joined: 28 Sep 2015, 17:11
Posts: 5
Car: 147
nimeni nu cunoaste pe nimeni, am incercat si am vazut ca uleiul curge prin spatele senzorului de actuator, dar dupa ce am umblat acum masina nu mai merge decat in trapta unu si doi pe intermintent, si marsalier, Chair sunt in disperare aici , nu stie nimeni un mecanic ?


Top
   
 Post subject: Re: Probleme selespeed
PostPosted: 16 Nov 2015, 18:53 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2010, 15:05
Posts: 1529
Car: MB E 250 CDI
Location: 120271-Buzău, BZ (RO)
Pai unu la mana, ar trebui sa nu umbli unde nu te pricepi ca risti sa strici mai rau si, doi la mana, cand vorbesti cu vreunul dintre mecanicii aia de care tot intrebi sa faci in asa fel si sa te si duci cand stabiliti o treaba... Altfel e posibil sa ramai doar cu cautatul. :wink:

_________________
Q & A: 0767.698.431
Signature:
Eu pun degetul mare. :uhuh:


Top
   
 Post subject: Re: Probleme selespeed
PostPosted: 17 Nov 2015, 11:24 
Offline
User avatar

Joined: 16 Mar 2009, 13:53
Posts: 1203
Car: Spider 916
Location: Valcea/Bucuresti
Mecanici Bucuresti:
tzzivii
catalinkdk
gabrieldima
dcmilitaru


Top
   
 Post subject: Re: Probleme selespeed
PostPosted: 09 Mar 2016, 13:13 
Offline

Joined: 28 Sep 2015, 17:11
Posts: 5
Car: 147
Salutare,

Incep prin ami cere scuze fata de cei ce i-am tot zapacit cu problema mea , si in continuare va cer ajutorul. Sunt un pusti cu o Alfa 147 2.0 TS selespeed. Am facut proasta achizitie de a lua din ce am inteles si un motor ce nu este fiabil cat si aceasta minunata cutie selespeed. In momentul de fata dupa ce am fost cu ea la un "service" pt scurgerea de ulei din selespeed am ajuns ca dupa ce a fost desfacut robotu-ul sa nu mai poata fi functional , am achizitionat second-hand un alt robot impreuna cu cutie si la acelasi service dupa multe incercari a montat doar "noul" robot care tot nu mergea, dupa multe consultatii mi-a fost spus ca nu stiu cum a ajusn ulei de selespeed in cutie si de aia nu reusea sa intre in trepte, cert e ca dupa ce teoretic s-a inlocuit uleui in cutie (spun teoretic pt ca nu pot intelege ce s-a intamplat acolo, in cutie dupa ce am umblat la alt mecanic am gasit 4 L ulei) masina mi-a fost inmanata si a mers timp de aproape 2 sapt. , intra in toate treptele fluent, insa dupa acea perioada masina a inceput sa rateze din ce in ce mai des prima treapta (adica incearca sa o selecteze, se aud mecanismele insa apoi intra a doua) sa nu mai intre deloc. Problema este si la treapta a 3-a in care nu mai intra decat daca selectez inferioara din a 4-a , direct din a 2-a niciodata. Am chemat pe cienva cu diagonza Ecuscan si am gasit urmatoarele erori : P1745 lever switch 0, P1746 Lever switch 1, P0725 Engine speed (6). Din ce a mai inteles de la cineva ce avea aparent habar depsre asta a zis ca pt Diagnoza selespeed e nevoie de Examnier Smart , restul nu sunt complete. Ma poatet ajuta cu vreo idee , unde sa mai merg , ce sa mai incerc. Imi cer scuze petru postul lung dar chair am nevoie de ajutor si incerc sa explic cat pot de bine situatia.


Top
   
 Post subject: Re: Probleme selespeed
PostPosted: 10 Mar 2016, 20:29 
Offline

Joined: 19 Jul 2013, 14:28
Posts: 65
Car: Alfa 156 JTS
Neaparat o calibrare, mai ales ca e de pe alt ambreiaj.Deci cu Fes conectat trebuie sa iti arate o distanta de 28 mm daca nu ma insel.


Clutch pressure plate travel 28mm plus minus 0.5


Top
   
 Post subject: Re: Probleme selespeed
PostPosted: 12 Mar 2016, 21:19 
Offline

Joined: 28 Sep 2015, 17:11
Posts: 5
Car: 147
Si ma poti ajuta tu cu calibrarea sau cunosti pe cineva ce ma poate ajuta cu calibrarea ? dupa cum spuneam am platit deja una dar tipul nu stia exact ce si cum :(


Top
   
 Post subject: Re: Probleme selespeed
PostPosted: 13 Mar 2016, 01:54 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jun 2008, 21:11
Posts: 547
Location: Bucuresti
Ciobule, ai mai sus o lista cu oamenii care stiu ce fac cu FES-u. Vezi pe topicul de intalniri, poate vine vreunu la intalnirea saptamanala, daca ai masina deplasabila.

_________________
Code:
                         \./
                        (o o)
--------------------oOOo-(_)-oOOo--------------------
Now: Alfa Romeo Stelvio, 2.0T, 280CP

Hers: Mitsubishi ASX 1.6, 117CP
EX: Mitsubishi Outlander 2.2, 150CP
EX: Mitsubishi Lancer 1.6, 117CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 105CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 120CP


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]