It is currently 27 Apr 2024, 10:34

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 92 posts ]  Go to page 1 2 3 4 Next
Author Message
PostPosted: 03 Apr 2007, 16:05 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2007, 17:47
Posts: 534
Location: Oradea
Informatiile de mai jos au fost postate de mine pe reno.ro, scriu asta pentru a nu se isca discutii privind sursa materialului :).

M-au intrebat colegi de forum care e procedura de achizitie la licitatie a unei masini din Belgia, mai exact carsontheweb.be, mai ales tinand cont ca in ultimele luni preturile pe mobile.de au cam luat-o razna.

In primul rand, exista si carsontheweb.de, respectiv licitatii din Germania (drumul mult mai ieftin si numere temporare la juma' de pret). Atat site-ul .be cat si .de listeaza toate vehiculele, e bine de tinut cont totusi unde se afla masina.

Conditiile de participare sunt publicate la: http://www.carsontheweb.com/CarSite/ter ... anguage=en

si explicate:
http://www.carsontheweb.com/CarSite/FAQ ... anguage=en

1. Sistemul in general:

Societatile de leasing din DE si BE ramase cu vehiculele iesite din contract urmaresc sa le valorifice rapid la un pret cat mai bun. Pentru aceasta se organizeaza licitatiile online pe www.carsontheweb.be , licitatii la care dealerii de autovehicule uzate le cumpara pentru a le revinde ulterior clientilor finali.

2. Cine poate participa la licitatii?

Orice firma dealer auto din Europa. Te inscrii pe site cu numele firmei , CIF-ul e esential (fostul CUI cu RO in fata) si ai acces la detalii masini si poti licita.
NU pot participa persoane fizice.
NU trebuie sa ai in statulul firmei obiect de activitate comert auto. Nu se verifica, te cred pe cuvant.

3. Cum se liciteaza?

Alegi vehiculul dorit din liste si te uiti la pretul minim si la pretul tinta. Minimul e orientativ, sa nu pui 2000 pe o masina pe care ei vor sa o dea cu 6800. Regula este ca licitatiile se incheie oricum la un pret sub pretul tinta. Respectiv nimeni nu vrea sa dea cat ar vrea ei sa incaseze.

Exemplu: O laguna are minimul la 4500 si targetul la 7000. Licitezi pe masina, pui 6500. Daca esti primul , va aparea pretul curent 4500. Altii vor vedea ca ai pus 4500 dar nu vor sti cat esti tu dispus sa dai, adica 6500. Altul pune 5000. Cum tu ai pus maxim 6500, sistemul pue in locul tau 5100 automat. Si tot asa...

Sa zicem castigi licitatia la 6500. In momemtul asta iti vine un mail de felicitare si in 2 zile ai confirmarea sau refuzul vanzatorului. Adica pentru ca nu ai dat 7000 cat vor ei isi rezerva dreptul sa refuze. Mie mi s-a itamplat de doua ori sa castig licitatii sisanu mi se acorde masina. Daca vrei sa fii absolut sigur ca masina iti revine, pune suma = tagetul si bifeaza "Place maximum bid immediately".

4. Am castigat licitatia, vanzatorul mi-a acorat masina, acum ce?

Primesti un email pe care il printezi, stampilezi, semnezi si il trimiti pe fax in Germania sau Belgia. Acesta este actul de vanzare cumparare. Termen 2 zile lucratoare.
Platesti suma la care ai castigat licitatia + 75 Euro taxa participare la licitatie in contul indicat de ei. Termen 5 zile lucratoare.
Posibil sa nu fie aceeasi firma, eu de exemplu am cumparat masina de la Ecadis Gmbh din Koln si am ridicat-o de la un garaj din Amberg.

Transferul banilor dureaza cateva zile asa ca nu amanati pe ultima zi.

5. Livrare

Cand au oamenii banul, te suna si te anunta cand si unde te poti prezenta dupa masina. Cazul meu: am castigat licitatia joi dimineata, joi dupamasa mi-au confirmat acordul vanzatorului, joi seara am trimis faxul de confirmare, vineri am platit, marti dimineata m-au sunat ca au primit banii, miercuri dimineata m-am prezentat dupa masina.
Acolo primesti factura fiscala, proces verbal predare primire si cheile. Factura fara TVA evident si daca nu revinzi masina nu ai treaba cu TVAul nici in Romania.

Eu luand-o din Amberg DE am facut rapid numerele rosii si asigurarea tot acolo cam 150 de Euro si 15 minute. In Belgia e cam 300 de Euro.


Atentie la:
1. Descrierea masinii: carnet de service e esential, ultima mentenanta e forte bine sa fie mentionata, mai ales daca masina are peste 120ooo. Distributia ---
2. Pozele masinii: mai ales starea interiorului este un bun indiciu despre cum a fost folosita
3. Prezenta zgarieturi lovituri la Pictures Damage. Cu cat mai multe cu atat mai bun pret vei obtine.
4. Vicii ascunse: NICI O GARANTIE. Carsonteweb nu vinde masini cu probleme de functionare. Cand se face receptia, te asiguri ca totul functioneaza. Orice apare dupa aia si nu e mentionat la Car Damage pe site, ei bine, te descurci singur.
Cazul meu: Alfa 156 cu service la zi, distributie, discuri, ambreiaj schimbate, merge perfect,nu bate nu zdrangane, interior perfect. DAR, dupa 1500 km (drumul inapoi si ceva fataiala) imi agata cea la marsarier. Desfacut cutia, schimbat un rulment cu 20 RON, acum e OK dar manopera nu a fost ieftina. La 5600 cat am dat pe ea zic bogdaproste.


Cam asta imi trece prin minte acum, daca aveti intebari, shoot.

Succes!

_________________
156 Sportwagon 1.9 JTD Progression 2003


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 03 Apr 2007, 16:17 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
Multumim !

Impartasesc aceasi opinie cu @Marius.
:goodpost:

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 03 Apr 2007, 18:33 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
De asemenea,o alta sursa buna din Belgia pe care o urmaresc de ceva timp este si www.carmanager.be
Aceasi Marie cu alta palarie. :)

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 03 Apr 2007, 19:11 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
madkat Quote:
dom' moderatori' de pe publicitate - ce ziceti? nu ar merita facut sticky?
"Si s-a facut lumina" :)


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 03 Apr 2007, 21:58 
Offline
User avatar

Joined: 18 May 2006, 12:07
Posts: 1093
Location: Bucuresti
excelent ...pe bune excelent.Asa se mai rezolva un mister cu achizitionatul masinilor.

_________________
"It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt...so I Am so Clever That Sometimes I Don't Understand a Single Word of What I Am Saying"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 03 Apr 2007, 22:23 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jan 2006, 03:49
Posts: 872
Urmaresc de mult site-urile respective. Primesc mereu newsletter de la ei. Dar nu prea am vazut nimic de cumparat, sincer. Multi km la masini si stare in general cam slabutza pentru preturile care le au.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 12 Apr 2007, 19:25 
Offline

Joined: 15 Jul 2006, 14:35
Posts: 13
Car: BMW E93
Location: Oradea
Pe un alt forum m-au ametit oamenii :

Treaba e asa E adevarat ca daca luam masina ca pers.juridica si luam pretul de la ei ( oricare ar fi, autohus, carsontheweb, stelimo) fara TVA, net.... va trebui sa platim tva-ul la vama romana?> Voi ce stit despre asta? Cel care a luat masina dp cars ontheweb poate stie raspunsul...

Aici e si discutia de pe alt forum :

Ce vreau sa va intreb...

Am prins ideea ca poti lua pretul net, fara TVA de dincolo. M-am indreptat spre Autohus.de, am primit si mai l de la ei :

Va multumim pentru interesul dumneavoastra.Masina este disponibila.
Pentru a achizitiona masina va trebui sa venit sa il preluati personal la sediul firmei noastre.
Toate documentele necesare le veti primi de la noi.
Aceasta costa:-asigurare int. 15 zile 110€
-verificare tehnica 100 € (necesar pentru inmatricualare de export)
Persoanele juridice (firme) au posibilitatea de a achizitiona netto,fara TVA.
Pentru acesta avem nevoie de urmatoarele documente:-Numarul de identificare fiscala a firmei
-Inregistrarea firmei
-Atestare fiscala actuala in original
-Cartea de identitate a posesorului de firma
Masina se poate rezerva pe un timp de 24 de ore gratuit.Daca aveti nevoie de in timp mai lung este necesar de un avans de 10 % din valoarea totala a masinii.


Acum...sa zicem ca pretul masinii e 10000, + taxele lor 10210. Asta fiind pretu net pe care il platesc ca firma.
Intrebarea mea e daca trebuie sa platesc TVA-ul la vama romana ? cum zicea mai sus WLF? citez : - cumparatorul (firma romana) nu plateste Mwst. german intrucat e pers. juridica EU ci plateste asa numitul 'Reverse Charge' - adica platesti TVA-ul romanesc la vama dar ti-l recuperezi de la stat cand faci declaratia de TVA.




DECI? :roll:

_________________
On my signal, unleash hell !


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 12 Apr 2007, 21:11 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jan 2006, 03:49
Posts: 872
Foarte funny, ma regasesc si eu in citatul de mai sus, deci trag concluzia ca de pe bmwclub ai luat informatia.

Culmea e ca acolo in topicul de unde ai luat tu textul, eu am pus o informatie primita aici pe alfaclub.

Adica de aici:

http://forum.alfaclub.ro/viewtopic.php?p=23798#23798


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 12 Apr 2007, 22:26 
Offline

Joined: 15 Jul 2006, 14:35
Posts: 13
Car: BMW E93
Location: Oradea
Da asa este :) De pe bmw club e, am intrebart si acolo, si doar tu mi-ai raspuns ce stiai de aici.:)

Asteptam inca pe cel care a achizitionat masina de pe carsontheweb, sa ne elucideze el :idea:

_________________
On my signal, unleash hell !


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 13 Apr 2007, 13:42 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2007, 17:47
Posts: 534
Location: Oradea
Vama nu mai are treaba. Este tranzactie intracomunitara.

Esenta este: In cazul de mai sus, TVA nu platesti cand iei masina. Nici cand o bagi in tara. Nici cand o inmatriculezi.

Pentru detalii intreaba un contabil mai de doamne ajuta.

_________________
156 Sportwagon 1.9 JTD Progression 2003


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 13 Apr 2007, 15:10 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Putin off-topic dar nu aveam inca sectiunea juridico-financiara: devine clar,atunci cand cumperi auto direct pe firma din EU ,nu mai platesti TVA(TVA-ul urmand a fi platit in momentul revanzarii sau deloc daca nu vei instraina masina)
Dar daca cumperi masina noua cu banii cash din romanica direct pe firma de ce trebuie sa platesti TVA-ul ?

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 13 Apr 2007, 15:51 
Offline

Joined: 15 Jul 2006, 14:35
Posts: 13
Car: BMW E93
Location: Oradea
good question :)

_________________
On my signal, unleash hell !


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 13 Apr 2007, 16:28 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
@Marius
la achizitia dintr-o tara comunitara nu exista practic TVA - in termeni tehnici se cheama Acquisition Tax / Reverse Charge. Insa in cadrul bunurilor/serviciilor furnizate intr-o tara anume atunci se aplica TVA (care prin definitie este un impozit indirect, pe consum). E vorba de o tranzactie intre 2 persoane juridice romane, deci supuse legislatie rom. in materie de TVA.
In alta ordine de idei, cred ca nu sunt inca cunoscute implicatiile unor achizitii intracomunitare fara TVA - asa cum am mai spus cel care achizitioneaza bunul resp. va trebui sa-si intocmeasca raportul numit Intrastat care nu e asa frumos...practic un audit contabil va verifica daca valorile din VAT Return (cele 2 coduri de TVA corespunzatoare Intracom. Supply) corespund ca baza de impozitare cu valoarea din Intrastat. De multe ori, intrucat nimeni nu doreste o sarcina suplimentara - furnizorii se inregistreaza ptr. VAT si in tara in care vand ptr. ca sa nu fie nevoiti cumparatorii sa intocmeasca intrastatul - vanzarea fiind purtatoare de TVA local in acest caz. De aceea sunt surprins ca multi din Rom. prefera mai degraba achizitii intracomunitare, ca firma iti vei recupera TVA-ul oricum fara sa te mai legi la cap cu raportari suplimentare...


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 13 Apr 2007, 17:30 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jan 2006, 03:49
Posts: 872
@dand: pai ca sa il recuperezi trebuie sa te supui imediat unui control financiar, sa se convinga ca nu este recuperare ilegala de TVA, manevra clasica deja in Romania. Iar decat sa primesti vreo amenda pentru nu stiu ce registru de intrari-iesiri care ai uitat sa il faci de vreun an si ceva, ca de, nimic nu e perfect, mai bine astepti si il deduci din incasari. Eu am de recuperat aproape 100 de milioane TVA de ceva vreme. Dar firma imi e cam varza, eu sunt in State de juma de an imediat, si contabila mi-a spus clar sa nu ne riscam aiurea cu vreo amenda de 50 de milioane. Asa ca, o sa recuperez eu candva si banii aia, asta este.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 19 Apr 2007, 22:07 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Care este totusi treaba cu carsontheweb si alte case de licitatii ?Incep sa am impresia ca sunt si astia niste tepari.Caz concret care poate fi verificat de catre cei care au cont.Masina aceasta nu si-a atins in urma licitatiei pretul tinta,desi a fost destul de disputata.Ok,inteleg dreptul vanzatorului de a nu accepta vanzarea daca nu se atinge pretul propus initial ca si tinta.Dar acum,exact aceasi masina s-a pus din nou la vanzare intr-o noua licitatie,insa cu un pret de start mai mare,si cu un pret tinta mai mare si el.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 20 Apr 2007, 14:07 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2007, 17:47
Posts: 534
Location: Oradea
Eu banuiesc ca au observat interesul relativ mare pentru masina si de aceea au crescut pretul la o licitatie ulterioara. Nu este o teapa propriu zisa, este dreptul lor, desi nu vad cum o vor da la pretul asta nou daca nici la primul nu a mers. Cu rabdare, cand se plictisesc si ei, la o licitatie ulterioara o va lua cineva la pretul corect.

_________________
156 Sportwagon 1.9 JTD Progression 2003


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 25 Apr 2007, 23:56 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2006, 20:12
Posts: 4236
Car: 156
Location: Bucuresti-Tulcea
Singura informatie utila care o stiu legata de carsontheweb este una nu foarte buna si anume cineva a castigat o licitatie chiar pentru o AR156 cu target de 8000 euro, omul licitand pentru masina pana la 8300 euro.A primit mail de confirmare ca a castigat licitatia si totodata refuzul vanzatorului a a-i vinde acestuia masina.La fireasca intrebare adresata ulterior pe mail:"de ce nu se poate vinde masina?" raspunsul a fost unul sec si fara baza reala"probabil nu ati avut bidul maxim".

Nu vreau sa ma pronunt cum ca ar fi ceva necurat insa normal sigur nu e.Mare atentie celor care vor sa cumpere de la ei totusi.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 25 Jul 2007, 16:24 
Offline

Joined: 28 Oct 2006, 16:59
Posts: 238
Car: ALFA156 2.5V6/GIULIA
Location: campina
Am castigat si eu o masina la licitatie pe carsontheweb,am primit mailul de confirmare ca sunt primul urmand sa ma contacteze dupa ce au raspunsul celui care o vinde in max 2 zile.Am primit tel si mi-au comunicat ca raspunsul o sa-l am dupa 7 zile,ceea ce nu mi se pare normal,iar in mail mi-au spus ca in doua zile.Am sunat la firma sa-mi spuna din ce cauza nu-mi poate da raspunsul in doua zile si mi-au raspuns ca nu stiu care este cauza si ca trebuie sa astept sa ma contacteze din nou.Ce parere aveti?


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 24 Oct 2007, 10:20 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Ian priviti ce mi-au trimis amicii belgieni intr-un ultim mail ca oferta: :shock: :shock: :shock:

FERRARI 575 M MARINELO F1
12500KM
13/12/03
525 PK
PRICE 95,000€ VAT INCLUDED


Attachments:
Scaune.jpg
Scaune.jpg [ 900.05 KiB | Viewed 14316 times ]
Ferrari 575 fata .jpg
Ferrari 575 fata .jpg [ 900.05 KiB | Viewed 14313 times ]
Ferrari 575.jpg
Ferrari 575.jpg [ 900.05 KiB | Viewed 14302 times ]

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm
Top
   
 Post subject:
PostPosted: 24 Oct 2007, 10:32 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Mi se pare ieftin, sub 100.000 EUR un Ferrari...si are doar 12.500 Km, 2003, deci nou sa zicem...


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 24 Oct 2007, 11:36 
Offline
User avatar

Joined: 10 Nov 2006, 12:44
Posts: 1212
Car: '04 147 1,6 TI
Location: Villach
Ieftin 100.000 Euro???? :shock: :shock: :shock: Poate pentru un milionar in dolari sau euro.

In State poti sa cumperi Ferrari incepand de la 20-30 mii de dolari, deci...

_________________
ex. Alfa 156 1.8 TS
ex. Alfa 147 1.9 JTD
ex. Alfa Spider 3.0 V6
Alfa 147 1.6 TI


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 24 Oct 2007, 12:23 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Nu stiu preturile la Ferrari, dar eu aveam impresia ca unul nou incepe de pe la 200-250.000 EUR...Pai este ieftin daca te gandesti ca la banii aia sunt SUV-uri, M5 + ceva maruntis, A8, etc....(noi bineinteles). Stiu A8 care a costat 170.000 EUR nou, deci....


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 24 Oct 2007, 12:57 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2007, 17:47
Posts: 534
Location: Oradea
Ia nu mai stricati voi bunatate de topic cu prostiile alea de audi si beemveuri :lol: Ferrari mai merge... Chiar vroiam sa fac un update la informatiile despre licitatii si ce gasesc? :offtopic: :fight:

_________________
156 Sportwagon 1.9 JTD Progression 2003


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 22 Feb 2008, 17:35 
Offline
User avatar

Joined: 30 Mar 2007, 14:56
Posts: 691
Location: Dorohoi
http://www.buhnici.ro/index.php/2008/01 ... a-partea3/

Multe sfaturi despre achizitionarea unei masini din germania.E bine de citit pentru cei care merg prima data in germania dupa o masina.
P.S.Nu am stiut unde sa il,daca se considera poate fi facut un alt sticky,daca se merita. :wink:

_________________
Trecut: Dacia 1310 Nissan Sylvia(1987)1,8 turbo Ford Scorpio 2,9 i(1988) Ford Mondeo(2001) Alfa Romeo 156(2003) VW Golf 2(1985) Opel Vectra 1.9(2007) Ford Siera 2.0(1987)RWD, Nissan Pathfinder 2.5, Citroen C4 Cactus 2017,Mazda 5, Peugeot 807, Mercedes-Benz A classe, Toyota Celica
Alfa Romeo 159,2.4 mjtd


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 22 Feb 2008, 18:40 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2007, 17:47
Posts: 534
Location: Oradea
E bine scris serialul, folositor pentru first-timeri. Felicitari autorului pentru rabdare si detalii.

_________________
156 Sportwagon 1.9 JTD Progression 2003


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 92 posts ]  Go to page 1 2 3 4 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]