It is currently 09 May 2024, 09:48

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 13 posts ] 
Author Message
PostPosted: 28 Jun 2011, 14:26 
Offline
User avatar

Joined: 30 Jan 2009, 20:55
Posts: 45
Salut tuturor !
Masina este alfa 156 . din 2000 . motor1.6 120 cp
Am cu ea acum 130.000 km
La 122.000 km i am scimbat kitul de ambreiaj (pompa centrala .rlment.placa .disc).
Dupa schimbarea kitului la 3 zil mi-a facut exact aceasi figra ca si acum (mrgea perfcet doar ca nu revenea pedala de ambreiaj pana sus de tot decat ajutata .maxim 1 centimetru din cusa ei totala nu se efectua cand luam piciorul e pe ambreiaj.daca impingeam cu piciorul de jos in sus . era ok si ramnea asa . )=problemaa fost rezolvata la alex mirica prin aerisire .toate bune si frumoase pana la 129 000 km cand a trebuit sa schimb cutia de viteze deoarece nu imi mai primea treapta 4.
Am schimbat cutia cu una S.h. potrivire perfectaa . (pe cutia asta s.h. au fot puse compontele ambreiajului meu schimbat l 122.000km . fiind aproape noi.)
MENTIONEZ ca in timp ce masina era in service pentru schimbul cutiei de viteze urcandu ma in ea am apasat de 2 ori din obisnuinta ambreiaul . rulmentul nefiind montat a aruncat un pic de lichid de frana din pompa .
S a efectuat schimbul cutiei . totul ok .mi a aerisit ambeiajul . tot ok inca 2000 km . adica pana in momentul actual
Acum ma aflu in Austria , si de cateva zile imi tot fce vechea figura (nu se ridica de tot ambreiajul -ii lipseste tot in jur de 1cm din crsa totala)
L am aerisit (am desfacut siguanta , am scos furtunul juate si am dat drumul dopului de cauciu.de acolo iese doar lichid.Am facut cateva pdale e ambreiaj inante de a scoat siguranta si toate cele).Dupa aerisire este ok 10 pedale iar dupa 2 din 10 pedale sa zic sunt cu aceeasi problema (nu revine total sus ambreiajul.)
Am avut si zile intregi in care nu mi a facut problme . si deodata 2 3 pedale fara revenire completa.
Nu ii dau de cap . totul e nou . lichidul de frana la nivel si totusi din cand in cand nu revine complet .
Astept raspunsul vostru !!!

p.s. Sa fie oare atat aer in pompa centrala incat sa fie nevoie cand se face aerisirea de cateva pedale complete ale ambreiiajului . astfel incat sa fiu sigur ca in pompa a ramas doar lihid si nu aerul pe care sa presupunca l ar fi tras inauntru cand nu era montat rulmentul si din greseala am apasat ambreiajul ??

Careva priceput va rog un sfat . masina merge . cupleaza chiar si cu 1 cm lipsa din cursa pedalei ,dar imi e teama daca tot merg asa cu ea sa nu se complice lucrurile.
Multumesc

_________________
alfa 156 1.6 twin spark


Top
   
PostPosted: 28 Jun 2011, 22:03 
Offline
User avatar

Joined: 30 Jan 2009, 20:55
Posts: 45
Revin. Intre timp in lipsa de sugestii am sunat un mecanic din romania si m-a invatat urmatoarele :
1.Scot siguranta de la furtunul ambreiajului ce duce spre rulmentul de presiune
2.Scot furtunul pe prima treapta
3.Apas ambreiajul la podea (lent)
.....dupa ce am apasat ambreiajul am observat ca dopul de cauciuc de langa siguranta furtunului a dat ceva lichid afara(sper ca si aerul)
4.Bag furtunul la loc
5.Cu furtunul bagat ridic ambreiajul cu mana la nivel maxim (pentru a trage in pompa doar lichid din vasul de expansiune)
6.Repet operatiile 1.2.3.4.5. de inca 2 ori

Am facut in tocmai si totul e perfect pana acum . am facut o proba de 20 de km de oras , timp in care am incercat sa schimb si sa solicit ambreiajul cat mai mult posibil si totul e ok .Ambreiajul revine perfect sus .
De remarcat este ca merge la apasare un pic mai greu (inainte parca apasam in gol pe el . acum opune ceva rezistenta )

Va rog sa ma corectati daca am gresit pe undeva .

Am sa revin cu noutati

Astept si raspunsurile voastre !
Salut!

_________________
alfa 156 1.6 twin spark


Top
   
PostPosted: 29 Jun 2011, 04:02 
Offline
User avatar

Joined: 30 Jan 2009, 20:55
Posts: 45
Dupa ce am mers inca 30 de km aceeasi problema . mai nou vreo 2 cm raman din ambreiaj . deci mai rau .
Repet pompa de sub pedala este noua . kitul complet este aproape nou .
Mai mentionez ca pompa este cea de 1 mil 700 . atat am dat pe ea in tara . se poate sa se fi defectat intre timp ?

Si de cate ori nu se ridica pedala scartaie pompa de sub pedala .
Va rog sfatuiti-ma ceva ca nu ii dau de cap in nici un fel .

_________________
alfa 156 1.6 twin spark


Top
   
PostPosted: 29 Jun 2011, 13:50 
Offline
User avatar

Joined: 30 Jan 2009, 20:55
Posts: 45
iesi lichid dupa 1 secunda . prima secunda ies bule de aer in lichid . deci peundeva cred ac ai dreptate . nu mai sunt bune garniturile . pentru ca si scartaie canr revine . ca un fel de "fier pe fier " cam asa ceva . deci tind sa cred ca in loc sa fie cauciuc pe fie a a jauns la fier pe fier . in fine ma pot deplasa cu masina chiar si asa . dar sper sa nu se agraveze . am cautat azi de la 8 dimineata si am aflat de un centru de dezmemebrari . am sa ma uit de pompa ambreiaj acolo(adica cilindru receptor). nu credeam ca poate tine un cilindru cumparat de nou mai putin de 10000 de km . sper sa rezolv . va tin la curent .

multumesc de sfat madkat .

_________________
alfa 156 1.6 twin spark


Top
   
PostPosted: 29 Jun 2011, 18:53 
Offline
User avatar

Joined: 30 Jan 2009, 20:55
Posts: 45
M-am uitat din nou si la aerisire iese doar lichid de culoare inchisa .aceleasi probleme face . tija cilindrului este in aliniament perfect , nu e inclinata . si totusi uneori nu imi ridica pedala cum trebuie . m-a innebunit jur .deci totul e nou ,.cutie schimbata si tot degeaba .Incep sa cred ca e pur si simplu ghinion . m am dus la reprezentantsa alfa si mi a spus mecanicul ca siguranta este aer in circuitul ambreiajului si nu am sa reusesc sa il scot facand pedale .Cica au ei un sistem electric care se pune pe vasul de expansiune si o sa imi curete tot circuitul . am intrebat de pret si ce credeti ???. 260 E

_________________
alfa 156 1.6 twin spark


Top
   
PostPosted: 29 Jun 2011, 20:09 
Offline
User avatar

Joined: 30 Jan 2009, 20:55
Posts: 45
Mirica pe unde umblii ? da un sfat aici la baiatu' ca mi ai montat si ambreiaj si pompa si tot ma lasa in drum a dracu ce i pielea pe ea ...

_________________
alfa 156 1.6 twin spark


Top
   
PostPosted: 30 Jun 2011, 00:15 
Offline
User avatar

Joined: 30 Jan 2009, 20:55
Posts: 45
Merci madkat . am sa trag de ea cat mai pot si cu prima ocazie am sa iau un cilindru nou . se poate sa l fi innimerit cu ghinion pe asta .a cedat totusi prea repede . cred ca am sa iau ceva original . al meu original era din plastic si am pus unul de fonta . identice ca lungime si cursa .

Cam asa ceva am pus .cumparat din Romania . probabil de aceea si atatea probele asa de repede .


Attachments:
665544.jpg
665544.jpg [ 15.39 KiB | Viewed 8421 times ]

_________________
alfa 156 1.6 twin spark
Top
   
PostPosted: 30 Jun 2011, 22:18 
Offline
User avatar

Joined: 30 Jan 2009, 20:55
Posts: 45
In continuare aceleasi probleme, am condus azi in jur de 100 de km . pedala la fel nu se ridica . masina ruleaza perfect , schimba perfect . totusi am dat comanda de pompa de ambreiaj LPR , ma costa 120 Euro. am sa o schimb singur si sper sa isi revina .Setul de ambreiaj este valeo ,ma gandesc totusi ca nu a cedat rulmentul asa de repede , iar pompa hidraulica de sub pedala nu este originala . este aftermarket si stiu ca am luat o pe cea mai ieftina , sper sa fie din ea problema .
Daca va pricepeti imi puteti scrie un tutorial sumar la schimbul ei ? astfel incat sa nu pierd lichidul de frana . sau macar sa nu pice prin masina ....
Va multumesc .si va tin la curent

p.s. Sunt si foarte convins ca este din pompa deoarece cand nu revine se aude un scartait in pompa . ca si cum ceva ar bloca o sa revoina total . ceva metalic sa zic . fier pe fier asa . ma gandesc ca s or fi facut franjuri garniturile alea . altfel nu ar scartai . nu ?

_________________
alfa 156 1.6 twin spark


Top
   
PostPosted: 04 Jul 2011, 02:30 
Offline
User avatar

Joined: 30 Jan 2009, 20:55
Posts: 45
Revin dupa 2 zile de intaziere ...
Vineri cand am fost sa iau pompa de sub pedala (comandata joi) , surpriza nu mai adusese pe cea de 120 E si o avea pe 189 E drept ptr care am decis sa mai aman nu de alta dar imi e sa nu dau banii aiurea si saptamana viitoare vineri a zis ca poate sa mi o aduca pe cea de 120 E , intre timp sambata dimineata masina si a revenit complet . merge ambreiajul cursa completa perfect . am condus o pe weekend 240 de km si totul perfect .
Nu stiu ce dracu sa mai zic . norocul meu ca nu a avut pompa vineri ca dadeam banii oarecum degeaba (asta in eventualitatea in care simptomele nu isi revin ).
De remarcat este ca vineri de la ora 4 P.M. si pana sambata la ora 12 a fost frrig (12 14 gr C),
Maine dimineata ma duc sa ii schiimb uleiul de motor la ora 9 AM.Va tin la curent
Pa Pa

_________________
alfa 156 1.6 twin spark


Top
   
PostPosted: 04 Jul 2011, 15:01 
Offline
User avatar

Joined: 30 Jan 2009, 20:55
Posts: 45
Ceva parreri .
Azi am fost sa schimb uleiul . am fost un pic surprins de procedura.
Mecanicul a scos filtrul de ulei . dupa care a bagt ca un fel de aspirator electric pe teava jojei si a tras to uleiul (deci schimbul a fost facut fara desfacerea busonului de jos din baie ).dupa care montare filtru ulei nou mumplere la nivel cu ulei si totul gata , verificare nivel .
Ambreiajul in continuare merge ok .
Va tin la curent
De remarcat este alt sunet al motorului (cu cel vechi aveam 12500 de km )
Pa si pe curand !(cu vesti bune sper)

_________________
alfa 156 1.6 twin spark


Top
   
PostPosted: 09 Jul 2011, 23:57 
Offline
User avatar

Joined: 30 Jan 2009, 20:55
Posts: 45
Am revenit .
Masina in continuare merge . sa zic una din 8 pedale este fara revenire completa . dar o pot ajuta cu piciorul pentru cei 1.5 centimertii care lipsesc din cursa completa . In rest totul ok . cupleaza perfect , merge perfect .
Multumesc madkat de pareri si multi km tuturor fara probleme .
La revedere

P.S. pompa de sub pedala de ambreiaj nu am mai schimbat o . am lasat totul asa cum e .

_________________
alfa 156 1.6 twin spark


Top
   
PostPosted: 25 Apr 2012, 06:23 
Offline

Joined: 25 Apr 2012, 06:14
Posts: 1
Car: alfa 156 2.0 TS
Si eu am fost nevoit sa inlocuiesc pompa de ambreiaj dupa ce tot kitul de ambreiaj a fost schimbat.
acestea se intamplau pe la 148.000 km rulati.
Toate bune si frumoase , numai ca , odata cu schimbarea cilindrului de la pedala si aerisirea circuitului, pedala de ambreiaj nu se mai ridica .
Dupa multe incercari de aerisire si dupa 1 L lichid de frana consumat am mers la mecanic.
Se pare ca problema s-ar afla in cei 2 rulmenti care se gasesc in pedala propriu-zisa de ambreiaj, acolo unde aceasta este prinsa de corpul masinii.
Acesti rulmenti (foarte mici de altfel ) sunt pozitionati de axul pe care se prinde si partea superioara a cilindrului de ambreiaj.

Acum ambreiajul este incredibil de usor la apasare, in trafic chiar este o placere !


Top
   
PostPosted: 16 Mar 2013, 16:58 
Offline

Joined: 16 Mar 2013, 16:53
Posts: 3
Car: Alfa Romeo 156 1.6TS
Location: Arad
Va salut, si eu am un Alfa Romeo cumparat de astazi, am o problema la el, pedala sta normal (sus) prima pedala o apas in gol...dupa cateva pedale pedala functioneaza corect dar sa nu iau picioru 100% de pe ea, daca ii dau drumu cu totul cand apas iar apas in gol, daca ,dupa amorsare ii dau drumu 90% si schimb, iar ii dau drumu 90% merge bine, doar trebuie tinuta tensionat.
Bun, vreau sa-mi spuna cineva daca are timp oare de la ce ar fi baiul, am aerisito si tot asa face, nu vreau sa dau bani pe ceva ce nu-i bun sau sa iau alt pistonas de sub pedala si sa nu fie ala baiu.
urmatoare intrebare ar fi, din cate stiu eu modelul meu din '97 V6 TB are undeva la 204 cai de fabrica (stiu, e batrana multi au plecat la pascut) dar vreau sa zic, nu trage nimic nimic, in gol,sa nu fie in sarcina se tureaza cam in 3 secunde la 6000 rpm, turbo nu cred ca lucreaza, ceva idei ?
Multumesc pentru sfaturi.


Vlad

_________________
Poimaine se implinesc doua zile de cand nu mai fumez.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 13 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]