It is currently 08 May 2024, 22:57

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 14 posts ] 
Author Message
PostPosted: 31 Mar 2011, 20:47 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jun 2008, 09:14
Posts: 141
Car: 156 SW 2.0 TS
Location: Galati
Astazi s-a intamplat "minunea". Astazi am reusit sa o inmatriculez FARA A PLATI TAXA DE POLUARE. Dupa 3 ani
in care masina a stat degeaba, si m-au incercat diferite stari fata de ea, timp in care am vrut s-o vand,
n-am gasit, iar am pus-o la vanzare, si tot asa. In timpul asta n-am renuntat la Alfa si condus o Alfa 155
1,8 TS 8V, o batranica de 18 ani care inca rezista si fata face cu brio chiar si dupa atata timp.


Mai jos, o sa incerc sa cuprind cat de cat procesul si anumiti factori care pot apare in timpul unui proces
de genu, pentru cei care vor sa se inhame la asa ceva. Bineinteles ca mai sunt chestii de zis, daca este
cineva interesat de anumite detalii sau vrea sa inceapa un demers de genu' pot sa detaliez ori aici ori pe
PM diferite chestii, care zic eu ca pe mine m-au ajutat.


Dupa 3 ani in care taxa de poluare a fluctuat de la 2500 euro la 4500, 3750, si astazi undeva la 6500-7000
euro, am considerat ca e hotie pe fata, sa platesc sumele astea si dupa doi ani am intentat proces
Prefecturi Galati- Biroul pentru inmatriculari si permise auto. Cu ajutorul unui jusrist, cu care m-am
consultat si care m-a ajutat sa fac si sa formulez actiunea. I

Anul trecut pe la sfarsitul lunii aprilie am depus dosarul la registratura la Tribunalul Galati pentru
sectia contencios-administartiv. Mi s-a dat primul termen pe la sfarsitul lunii mai. La prima infatisare,
am avut castig de cauza si mi s-a admis actiunea. Bun pana aici, acum asteptam sa apara comunicarea, dar
comunicarea numai aparea, termenul legal fiind maxim de 46 de zile. Intr-un tarziu am reusit sa o obtin dupa
4-5 audiente la Presedintele Tribunalului si doua cereri de comunicare expresa la registratura ( timp total
vreo 55 de zile parca ).
Dupa ce am primit comunicarea asteptam sa apara si recursul( termen legal 15 zile de la comunicare ) si am
asteptat 20 si recursul nu a mai aparut. Am mers la tribunal m-am uitat pe info chiosc, am verificat la
arhiva sa vad dac nu aparut, si bine inteles ca nu era formulat nici un recurs din partea celor de la
inmatriculari.

Am facut repede o cerere pentru legalizarea deciziei si am depus-o la registratura pe 9 august 2010. Cea mai
mare prostie pe care am putut s-o fac. Ma cam luase valul si ma vedem deja cu sacii in caruta, am uitat sa
fac cererea in dublu exemplar. In prealabil toate cererile depuse facandu-le in dublu exemplar. Dupa o
saptamana zic hai sa trec pe la tribunal sa verific ce se intampla cu legalizarea hotatrarii.

Cand ma duc la arhiva si explic uneia dintre leprele de acolo ( cele de acolo manaresc toate dosarele ) ca
am depus o cerere pentru legalizare. Surpriza ! " Noi nu avem cunostinta de asa ceva, nu am primit nici o
cerere, si uita-ti ca s-a depus recursul pe 9 august" M-au luat toti nervi, pana la urama pe neatentia si
prostia mea. 9 August fiind data cand am depus eu cererea de legalizare, deci manevra din partea celor de la
arhiva. Mi-a diparut si cererea si i-au sunat si pe cei de la inmatriculari sa le zica, ca vreau legalizarea
si sa formuleze recursul.

Ma duc a doua zi tot la arhiva sa cer dosarul la studiu. Alta surpriza deja dosarul plecase la Curtea de
Apel, adica nu aveau cum sa mi-l mai dea. Ma duc la arhiva la Cureta de Apel. Acolo dau peste alte ordinare
care incercau sa ma abureasca ca n-a ajuns dosarul la ele si ca sa revin. Revin saptamana urmatoare ca este
dat pentru a se face citatia( alta aberatie,citatiile le fac tot ele ).

Am vazut ca nu
se poate am ajuns sa ma duc si in audienta la Presedintele curtii de apel, doar ca nu prea se ajunge cu una
cu doua, si plimbat fiind am ajuns la o persoana, nu stiu ce functie avea, care dupa un telefon catre cele
de la arhiva si un ton mai grav a aparut dosarul ca prin minune. (Intre timp am aflat si data la care era
stabilit recursul, 14 decembrie, adica aproape trei luni). I-au dosarul studiu si ajung si la recurs, si il
citesc putin si vad si data in care a fost depus ( 3 august adica in termenul legal de 15 zile ). Deci
manarie. Sirgura mea dovada ca sa dovedesc ca nu a fost depus in termen recursul, erau info-chioscurile de
la Tribunal si Curte de Apel unde aparea la cai te atac recursul lor depus pe 9 august, adica deja tardiv.
Trei luni pana la termenul de la Curte m-am rugat sa nu dispara de pe ecris chestia asta, si faceam poze la
info-chioscuri.

Am ajuns si pe 14 decembrie, am formulat intampinarea in care erau formulata cauza de fond de la tibunal
plus tardivitatea recursului, si am mai depus si niste dosare ca practica juridica.
Cand am ajuns la sala cu pricina, citesc ordinea de zi si completu de judecata, dau repede un telefon si ma
interesez de ce decizii i-au astia. Mi s-a zis ca le cam resping pe capete dosarele cu recuperare de taxa si
cele de inmatriculare fara taxa. Ma asez in sala si astept sa-mi vina randul. inainte mea, 3 dosare de
inscriere fara taxa si doua de recuperare 2 din ele respinse , si restul a dat alte termene. Ajunge si la
mine, ii dau intampinarea, poze de pe info chiosc cu datele referitoare la tardivitatea recursului.
Judecatorul pai hai sa calculam , in timpu asta grefiera s-a gandit ca poate merge o mica manevra si
calculeaza ea inainte si zice : "Pai e in termen recursul". Judecatorul : 'Sa mai calculam o data". A mai
calclat o data si a dat de inteles ca este tardiv si a ramas in pronuntare. Mai pe seara a aparut pe portal
just,ro ca respinge recursul.

Apoi in decembrie am asteptat pana in ianuarie sa imi iau legalizarea de la Curtea de Apel ca au fost
sarbatorile, si din ianuarie pana acum vreo 2 saptamani am platit la finante amenzi vechi si impozite de
care credeam ca scap, dar se pare ca nu am reusit.
Apoi a urmat o programare esuata la RAR di cauza rulmentului de presiune. Cu ocazia asta tin sa-i multumesc
lui Alex Mirica pentru indicatiile date pentru desfacerea cutiei de viteze. Si azi am fost la militie si
mi-au dat numerele si cartea, mai trebuie sa mai astept cerificatul prin posta.


Attachments:
alfa 156.jpg
alfa 156.jpg [ 311.38 KiB | Viewed 3406 times ]
alfa155.jpg
alfa155.jpg [ 298.59 KiB | Viewed 3406 times ]
Top
   
PostPosted: 31 Mar 2011, 20:53 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
bravo domne ... acum iti doresc sa nu ai probleme cu masina ca la cat ai tras pentru ea meriti si tu niste mii de km fara probleme .... bafta .


Top
   
PostPosted: 31 Mar 2011, 23:59 
Offline

Joined: 19 Mar 2010, 22:12
Posts: 100
Car: 147
Felicitari pentru perseverenta ta. Restul e can-can


Top
   
PostPosted: 01 Apr 2011, 08:13 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7047
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
O perseverenta cum rar gasesti. Felicitari pentru tot ceea ce ai facut. Ma bucur ca ai reusit sa infrunti sistemul si statul corupt in care traim. :) In rest despre alfa ta, numai bine. Multi km fara reparatii si sa te bucuri de ea la maxim ;)

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 01 Apr 2011, 08:42 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Felicitari pentru ca i-ai tras-o sistemului !
Sa inteleg totusi, ai castigat nu pentru ca asa e "drept", ci datorita greselilor repetate ale functionarilor care s-au ocupat de dosarul tau din partea statului ?

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
PostPosted: 01 Apr 2011, 10:27 
Offline
User avatar

Joined: 23 Mar 2008, 22:24
Posts: 1697
Location: Iasi
@marius
Din cate am inteles eu prima instanta a dat decizie favorabila alfistului. Recursul formulat de cei de la finante a fost respins in baza unui viciu de procedura, ceea ce e corect.
"Castigul" e datorat doar 50% incompetentei. :D

_________________
Alfa 156 SW 1,9 JTD 16V


Top
   
PostPosted: 01 Apr 2011, 11:48 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15203
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Felicitari! Am mutat topicul aici in ideea in care poate se inspira si altii din cazul tau.

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 01 Apr 2011, 12:04 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
oricat de laudabail ar fi demersul lui, perioada extrem de mare pentru solutionarea dosarului face ca aceasta varianta sa fie aproape inabordabila, din pacate. Omul merita o medalie pentru perseverenta, pe cuvant!

alfel, felictari domnule nwa85, le-ai tras-o. :lol: sa te bucuri de alfele tale!

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 01 Apr 2011, 12:08 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
Felicitari domnu! Sa o conduci sanatos! :D

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
PostPosted: 01 Apr 2011, 14:07 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jun 2008, 09:14
Posts: 141
Car: 156 SW 2.0 TS
Location: Galati
Multumesc tuturor pentru urari, si ce sa zic apropos de decizia finala, treaba sta in felul urmator, cam in toate tribunale si curtile de apel din tara. Adica marea majoritate a judecatorilor resping de pe fond actiunea, iar daca se ajnge la Curtea de Apel numai vorbesc.

Eu ce pot sa zic ca am avut toate actele necesare, si plus actiunea a fost formulata foarte bine, si plus o judecatoare care stie si intelege foarte bine legea contenciosului. Iar ca timp am iesit foarte bine ( se putea si mai bine) pentru ca m-am ocupat personal de toata treaba si nu am fost reprezentat de avocati.

Sa va explic si de ce. Toate procedurile au un termen legal pe care se pare ca nici un tribunal nu il respecta decat daca te duci si ii tragi de urechi, ce va spuneam de cereri de comunicare a hotarrilor si audiente la presedinti. Eu mi-am luat personal comunicarea din tribunal de la arhiva dupa demersurile de mai sus. Aceste comunicari se trimit prin posta si le astepti mult si bine, pentru ca nic macar nu sunt redactate.

Cunosc cazuri in care reclamantii au apelat la avocati, si avoctii nu au timp, sau poate nu vor sa se duca prin audiente sau sa munceasca in plus fara remuneratie pe masura. Ca dovada au asteptat sa primeasca comunicarile hotararilor de la 3 pana la 6 luni (termenul legal fiind de 45 zile).

Ca sa nu mai vorbesc ca exista sigur ordin dat de undeva de sus, ca toate chestiile de genu sa se lungeasca cat mai mult posibil. Adica pana si termenul dat pentru prima infatisare la Tribunal pentru un proces de genu a crescut deodata de la o luna jumatate - doua luni la 6 luni. Aceste termene fiind date aleatoriu cica de un calculator. Pai cum mama naibi ca in tot in perioada asta am fost la alt proces pentru retrocedari si acolo se acorda termene de pe o luna pe alta.

Ca sa ajung si la o incheiere, parerea mea este ca a fost 30% noroc si restul meritul juristului de care va vorbeam cu care m-am consultat, care cunoaste forte bine legea contenciosului si toate portitele si caile de atac. Ca o ultima chestia actiunea a fost formulata fara a ma duce in prealabil la politie si a cere un raspuns oficial prin care sa-mi zica ca nu vor sa-mi inmatriculeze masina, deci practic m-am dus direct la tribunal.



Sa mai zic si despre masina,de probleme, teoretic nu ar trebui sa aibe prea multe. Adica nu se aud zgomote, motorul merge bine trage pana in 6000. Masina in Italia a avut un singur propietar, de la care am si cumparat-o, care este comisar la Guardia di Finantza, adica respectivul avea bani si a intretinut-o. Am descoperit in torpedou ca in portofelul ei original unde are si manualul avea si carte de service cu facturi pana la 80.000 km, de care nici nu stiam cand am cumparat masina. Eu cumparand masina la 93.000 parca dar pe testate cu un mecanic, care si-a dat ok-ul si am batut palma. Acum masina are 106.000, si va dati seama ca nu ma crede nimeni. Masina de 10 ani cu 100.000km. Pana si cei de la R.A.R. mi-au spus ca vezi sa nu aibe 400.000.

Apropos de nr de km, italieni fata de nemti nu merg extraordinar de mult cu masinile. Adica marea maj. a masinilor de 10 ani de ex. in Itlaia au 150.000-200.000 max pe cand in Germania bat in 300.000. Doar ca cele din orasele mari nu le este deloc menajata tablaria, adica ei parcheaza pana ating masina din spate si apoi pana in cea din fata si gata. Bine mai e si chestia de spatiu adica nu gasesti locuri de parcare si cele care le gasesti sunt inghesuite.

Iar m-am lungit, trebuie sa-i schimb distributia, filtre si lichide si zic eu si dicurile si placutele, si o folie transparenta uv pe parbriz ca m-am saturat de parbrize sparte, restu pe parcurs, poate gasesc prin italia o suspensie mai tare si mai joasa sh .


Top
   
PostPosted: 01 Apr 2011, 18:03 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Bravo pentru inmatriculare, dar cu 155 ce ai avut? Si in poza aia e plina de praf, chiar neingrijita, chiar abandonata!

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 02 Apr 2011, 08:23 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jun 2008, 09:14
Posts: 141
Car: 156 SW 2.0 TS
Location: Galati
Cu 155 n-am nimic, doar ca pe strada unde stau eu e langa o piata si e foiala mare,trec foarte multe masini si ridica tot prafu'. Locul unde sunt facute pozele, e undeva mai ferit langa strada, si acolo nu e praf, acolo tin 156 ca nu ma interesa sa plec cu ea si e pe un spatiu verde, dar 155 nu o parchez acolo, ca e posibil ca dimineata sa ramn blocat, ca aia cu masinile de acolo is maj. pensionari sau le tin degeaba iar daca mai pleaca unu-doi pana ajung eu seara acasa is toate locurile ocupate. Iar saptamana trecuta am avut f multa treaba si n-am avut imp sa ma duc s-o spal. O sa le fac si niste poze dupa ce le duc la spalatorie.


Top
   
PostPosted: 31 May 2012, 07:42 
Offline
User avatar

Joined: 03 Apr 2012, 08:01
Posts: 24
Car: Alfa Romeo 156 1.8TS
Location: Pitesti
Salut,

Stiu ca e un topic pe care nu s-a mai psotat de un an , dar as vrea sa intreb ce demersuri ai facut inainte de a intenta procesul ? Ma refer daca masinii i-a fost facut RAR-ul si solicitata foaia aceea de plata a taxei de la Finante . Mai exact , procesul l-ai intentat in baza foii aceleia , sau pur si simplu ?

Multumesc anticipat pentru raspuns

_________________
Image
Alfa Romeo 1.8 TS 144 CP


Top
   
PostPosted: 08 Jun 2012, 00:07 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jun 2008, 09:14
Posts: 141
Car: 156 SW 2.0 TS
Location: Galati
@AG86BRS Si eu am vazut cam tarziu post-ul dar ti-am trimis PM


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 14 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]