It is currently 23 May 2024, 14:58

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
PostPosted: 22 Sep 2009, 23:10 
Offline

Joined: 28 Oct 2006, 16:59
Posts: 238
Car: ALFA156 2.5V6/GIULIA
Location: campina
Acesta este singurul lucru care nu-mi place la alfa romeo 156.Stie cineva ce material asi putea aplica pe fetele interioare ale usilor astfel incat sa dea rezultate si sa se reduca zgomotul?A incercat cineva lucrul acesta cu succes?Mentionez ca motorul se aude foarte incet in comparatie cu vantul produs de rulajul masinii
Va multumesc


Top
   
PostPosted: 22 Sep 2009, 23:18 
Offline
User avatar

Joined: 15 Mar 2009, 18:42
Posts: 522
Location: cluj
asta poate insemna ca pe undeva, inchiderile nu se realizeaza bine.. intra aer pe undeva.. Altfel nu imi explic..


Top
   
PostPosted: 22 Sep 2009, 23:48 
Offline
User avatar

Joined: 04 Feb 2009, 15:47
Posts: 2329
Car: 156 1.6 TS
Location: Bucuresti
Si pentru mine e curios...la mine nu se aude mai nimic deranjant..probabil ca vine un firicel de aer pe undeva.Sigur nu uiti vreun geam deschis?? :lol:

_________________
156 1.6 TS
fosta GTV 2.0 TS
fosta 156 1.6 TS


Top
   
PostPosted: 23 Sep 2009, 10:44 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
Sigur galagia vine de la vant si nu de la cauciucuri?


Top
   
PostPosted: 23 Sep 2009, 10:51 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2008, 09:13
Posts: 161
Location: Oradea
La mine am observat ca se aude cum trece vantul pe langa masina numai atunci cand am suportul de skiuri montat. Evident ca opune rezistenta mai mare la inaintere si de aceea am suieratul respectiv. Ce ma intriga este faptul ca desi suportul este THULE si evident sistemul de prindere este exact pt 156-le respectiv, nu mai inchide bine usa peste cheder, iar in mers daca incerc sa bag degetele in partea de sus a geamului, intre cheder si plafoniera, face in ultimul hal...se aude cum intra la greu aer in masina. Chederul si uzat poate sa constituie o problema.
Verifica si profilul cauciucurilor, astea in general fac un zgomot infernal cateodata, depinde de tip. Good year Eagle F1 si Dunlop SP m-au omorat cu zgomotul de rulaj. Am pus Fulda Excellero Carat...si nu mai face nici mac....
Multe nu prea poti sa mai faci in sensul asta. Masina are tabla destul de moale, poate sa iti confirme asta orice tinichigiu, iar calitatea materialului de izolat nu e cine stie ce...
Ramane treaba cu datul muzicii mai tare, ceea ce oricum nu e o rezolvare...numai o gluma.


Top
   
PostPosted: 23 Sep 2009, 10:54 
Offline
User avatar

Joined: 26 Feb 2009, 21:18
Posts: 880
Car: KamiKaze 147
Location: Bucuresti
Voltron.....sa nu ai vreun rulment care e pe duca. Atentie mare si la profilul anvelopelor pentru ca pot fi foarte zgomotoase. Bafta!

_________________
(O=v=O) - 147 1.9 JTD


Top
   
PostPosted: 23 Sep 2009, 18:19 
Offline
User avatar

Joined: 10 Nov 2006, 12:44
Posts: 1212
Car: '04 147 1,6 TI
Location: Villach
Eu saptamana trecuta am schimbat un rulment pe fata iar zgomotul de rulare s-a schimbat atat de dramatic ca a sesizat si nevasta-mea. Chedrele pot fi si ele o sursa insa cred ca mai de graba chederele de la geamuri fac urat decat chederul exterior. La mine am observat ca chederul de la geamurile din spate nu pica pe geam fix, si sunt sigura ca asta genereaza turbulente => zgomot aerodinamic. Evident si cauciucurile au un aport important la zgomotul de rulare, insa de obicei zgomotul de rulare e cam invers proportional cu performanta cauciucului.

Insa si eu as fi curios daca se poate inbunatatii antifonarea habitaclului intr-un buget decent.

_________________
ex. Alfa 156 1.8 TS
ex. Alfa 147 1.9 JTD
ex. Alfa Spider 3.0 V6
Alfa 147 1.6 TI


Top
   
PostPosted: 23 Sep 2009, 23:32 
Offline

Joined: 28 Oct 2006, 16:59
Posts: 238
Car: ALFA156 2.5V6/GIULIA
Location: campina
Este a treia masina de acest tip pe care o am si la toate am constatat acelasi lucru.Este exclus ca la toate alfele pe care le-am avut sa fie anvelopele,chederele sau rulmentii.Am ajuns la aceasta constatare datorita faptului ca am condus si ate masini si in care nu prea se auzea asa de tare zgomotul produs de vant.Mentionez ca acest zgomot care este deranjant nu provine de la anvelope,rulmenti ci de la vant pe care-l aud cred eu datorita faptului ca geamurile sunt subtiri,ori datorita faptului ca usile au tabla prea subtire si sunt foarte slab captusite.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]