It is currently 12 May 2024, 11:58

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
PostPosted: 25 Aug 2009, 10:09 
Offline

Joined: 28 Oct 2007, 15:13
Posts: 14
Location: Cluj-Napoca
intrebarea suna in felul urmator:
Cum pot sa imi dau seama daca cineva care vrea sa mi vanda o masina incearca sa ma fraiereasca cu numarul de kilometrii rulati?


Top
   
PostPosted: 25 Aug 2009, 13:08 
Offline
User avatar

Joined: 15 Mar 2009, 18:42
Posts: 522
Location: cluj
La o masina,zic eu, km se vad dupa masina,nu dupa cei din bord. E o magarie sa te uiti la km din bord in zilele astea. Omasina poate avea 300000 km si sa arate si sa functioneze mai ok decat una care are 90000, ambele fiind din acelasi an. vezi cum e scaunul de la sofer, daca nu are forma de "covata" :lol: . Pedala de ambreaj.. aia fiind cel mai des intrebuintata. cum suna motorul. Liniile caroseriei. Eventual o iei la o plimbarica si vezi daca suna sau scartie ceva, cum trage motorul rece, si cald... Daca scoate fum... asta din urma fiind ceva mai grav.. poate sa scoata fum dar numai daca e diesel, si numai la schimbarea treptei de viteza.


Top
   
PostPosted: 25 Aug 2009, 14:11 
Offline
User avatar

Joined: 15 Mar 2009, 18:42
Posts: 522
Location: cluj
Iarasi trebuie sa fii atent sa nu aiba ceva beculete aprinse in bord. Doar nu vrei sa iei de pe acum pom de craciun. :lol:


Top
   
PostPosted: 07 Sep 2009, 22:36 
Offline
User avatar

Joined: 06 Sep 2009, 15:41
Posts: 254
Location: Alba Iulia
Poti sa verifici si luneta geamurile parbrizul..Acolo unde sunt scrise caracteristicile sticlei si emblema Alva apare si o cifra care reprezinta anul . Daca nu sunt toate identice a avut geamurile schimbate deci posibil sa fi fost lovita...Asta pt ca sunt multi meseriasi care scot din chit incat n se mai vede nimic, si cum tester pt vopsea gasesti destul de greu poti sa verifici asta.

Uzura se vede si la schimbatorul de viteze. In general astea se schimba relativ usor Pe volan se vede uzura sii ii ceva mai greu de schimat pt ca i scump....Daca ii din piele poti sa arunci o geana la cusaturi sa vezi daca nu cumva o fost refacut Adica schimata pielea.

_________________
Trece Alfele in zare, eu ma uit ele dispare.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]