It is currently 18 Apr 2024, 22:41

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
PostPosted: 04 Dec 2016, 02:21 
Offline

Joined: 31 Oct 2016, 10:45
Posts: 91
Car: Giulietta QV
Salut!

Nu stiu daca sunt primul ori ba, insa am cautat de m-au luat transpiratiile si nu am gasit situatii similare (cred eu):

Cum de ceva vreme incoace tot mai multi se tot duc cu masinile din Romania la inmatriculare in Bulgaria, eu intentionez sa fac oarecum pe dos.

O masina inmatriculata in Italia, unic proprietar, a fost vanduta catre o firma din Bulgaria (intermediarul).
Masina a fost radiata in Italia pentru export, a fost adusa in Bulgaria pe platforma, nu a fost inmatriculata niciodata in Bulgaria.

Stie cineva de ce documente suplimentare (fata de cele din Italia) am nevoie de la intermediar pentru a inmatricula masina in Romania?

Tinand cont ca, din Bulgaria, masina va ajunge in Romania tot pe platforma - oare am nevoie de atat de CMR din Italia-Bulgaria, cat si Bulgaria-Romania? Sau de certificat fiscal de la intermediarul din Bulgaria, chiar daca masina nu a fost inscrisa niciodata in Bulgaria?

Daca aveti ceva informatii, le astept cu interes :)

Multumesc!


Top
   
PostPosted: 04 Dec 2016, 04:56 
Offline
User avatar

Joined: 16 Jun 2009, 21:02
Posts: 991
Location: Brasov
Daca ai tot ce este nevoie de la cel din Italia, este ok si o poti inmatricula. Cele 2 acte ale masinii si copie buletin al ultimului proprietar din Italia, acte de vanzare/ cumparare il faci tu. In caz ca ultimul proprietar este roman, sa faci contractul pe adresa lui din italia (daca are domiciliu si buletin), sa nu folosesti copie dupa buletinul lui de RO sau contract pe adresa lui de Ro sau iti vor cere fiscalul.

_________________

166 V6 TB Zender
147 1.6 TS ECO

GT 2.0 jts
156 SW 1.9 8v
147 FL 1.9 8v
GTV 2.0 ts
146 1.4 ts


Top
   
PostPosted: 04 Dec 2016, 10:40 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2010, 15:05
Posts: 1529
Car: MB E 250 CDI
Location: 120271-Buzău, BZ (RO)
@Tag: Artificiul prezentat de tine era valabil doar daca masina era adusa pe roti sa spunem sau, ma rog, sa fie adusa cu actele ei normale de Italia (carte de identitate si certificat de proprietate), moment in care puteai realiza o vanzare fictiva intre 2 persoane fizice.
Dar vezi, baiatul spune ca masina a fost radiata din Italia si trimisa pe platforma cu acte de export. Acolo este mentionat noul cumparator, adica firma bulgareasca, ceea ce presupune obligatoriu ca noul cumparator roman sa primeasca la randul lui o factura de la firma bulgareasca intermediara. Masina poate fi evidentiata fie ca autoturism, fie ca marfa, in functie de asta alegi oportunitatea solicitarii unui document de transport CMR.

_________________
Q & A: 0767.698.431
Signature:
Eu pun degetul mare. :uhuh:


Top
   
PostPosted: 04 Dec 2016, 11:37 
Offline

Joined: 31 Oct 2016, 10:45
Posts: 91
Car: Giulietta QV
Multumesc pentru raspunsuri!
Corect - actele din Italia exista, insa sunt intre proprietar si firma din Bulgaria.
Eu nu stiu de ce mai am nevoie de la firma din Bulgaria, dincolo de un contract de vanzare-cumparare intre noi. O sa am CMR pentru drumul din Italia-Bulgaria, imi mai trebuie cel pentru a doua portiume de drum, din Bulgaria in Romania? Ori imi trebuie doar cel din Bulgaria in Romania?
Nu as dori sa alerg dupa bulgar dupa ce semnez contractul, incep sa ma intreb daca nu cumva ar fi mai ok sa il rog frumos sa o inmatriculeze intai pe firma lui in Bulgaria, apoi sa ii cer sa procedez normal pentru a o reinmatricula eu in Romania, eventual sa o aduc direct pe roti.


Top
   
PostPosted: 04 Dec 2016, 15:45 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2010, 15:05
Posts: 1529
Car: MB E 250 CDI
Location: 120271-Buzău, BZ (RO)
pepshi Quote:
Eu nu stiu de ce mai am nevoie de la firma din Bulgaria, dincolo de un contract de vanzare-cumparare intre noi.
Fie ca firma bulgareasca o inscrie in circulatie acolo si apoi ti-o vinde, fie ca o iei direct asa cum este, documentul cu care se va realiza tranzactia este FACTURA.
CMR BG-RO iei de la orice firma de transport, daca alegi sa o aduci cu o platforma privata care nu poate elibera asa ceva, dai si tu o bere, oricum nu e un document obligatoriu, e bine totusi sa il ai.
Ca singura observatie, trebuie sa vezi sub ce forma a cumparat firma bulgareasca masina din Italia. Poate aparea pe factura lor cu titlu de autovehicul sau marfa si atunci e ok sau poate aparea ca piese de schimb si atunci vei avea o problema.

_________________
Q & A: 0767.698.431
Signature:
Eu pun degetul mare. :uhuh:


Top
   
PostPosted: 04 Dec 2016, 17:19 
Offline
User avatar

Joined: 17 Dec 2010, 21:55
Posts: 194
Car: alfa 166-2.4jtd
Location: ploiesti
pepshi Quote:
Salut!

Nu stiu daca sunt primul ori ba, insa am cautat de m-au luat transpiratiile si nu am gasit situatii similare (cred eu):

Cum de ceva vreme incoace tot mai multi se tot duc cu masinile din Romania la inmatriculare in Bulgaria, eu intentionez sa fac oarecum pe dos.

O masina inmatriculata in Italia, unic proprietar, a fost vanduta catre o firma din Bulgaria (intermediarul).
Masina a fost radiata in Italia pentru export, a fost adusa in Bulgaria pe platforma, nu a fost inmatriculata niciodata in Bulgaria.

Stie cineva de ce documente suplimentare (fata de cele din Italia) am nevoie de la intermediar pentru a inmatricula masina in Romania?

Tinand cont ca, din Bulgaria, masina va ajunge in Romania tot pe platforma - oare am nevoie de atat de CMR din Italia-Bulgaria, cat si Bulgaria-Romania? Sau de certificat fiscal de la intermediarul din Bulgaria, chiar daca masina nu a fost inscrisa niciodata in Bulgaria?

Daca aveti ceva informatii, le astept cu interes :)

Multumesc!
Contractul vanzare cumparare incheiat intre tine si bulgar

Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk


Top
   
PostPosted: 01 Aug 2019, 19:45 
Offline

Joined: 27 Jul 2019, 08:15
Posts: 1
Car: alfa romeo spider
Location: Spain
O intrebare al carui raspuns cred ca vor multi sa il afle: ce acte ne sunt necesare pentru incheierea contractului de munca? zilele in care poti rezolva asta am inteles ca incep din 3, dar data limita nu o stiu...ne mai trebuie cumva o noua fisa medicala? cine are informatii sau stie vreun link referitor la asta, rugam sa ne ajute. multumesc

_________________
https://www.sportzfuel.com/


Top
   
PostPosted: 01 Aug 2019, 20:20 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7807
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Te rog sa postezi unde are sens, in niciun caz aici unde se discuta despre inmatricularea din Bulgaria.
Apoi, formuleaza clar ce vrei ca nu se intelege prea bine.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]